Yeni atanan 30 bin öğretmen harcırah alabilecek mi?

Şubat ayında ataması gerçekleşen 30 bin öğretmen harcırah alıp alamayacağını merak ediyor. Yeni atanan öğretmenler harcırah alabilir mi? İşte detaylar....

Yeni atanan 30 bin öğretmen harcırah alabilecek mi?



6245 sayılı Harcırah Kanunu'nun 10. maddesine göre, yeni atanan memurun harcırah alıp almayacağı düzenlendi. Yapılan düzenlemeye göre yeni atanan memurlar harcırah hakkından faydalanamıyor.

Memurlar.net'te yer alan habere göre, öğretmenliğe yeni atanan kişiye harcırah verilip verilmeyeceği 6425 sayılı kanunda yer almakta.

6245 sayılı Harcırah Kanununun 10. maddesine göre, ilk defa kamu görevine atananlara harcırah verilmiyor. Ancak başka bir kurumda memur iken naklen öğretmenliğe atananlara harcırah veriliyor.

HARCIRAH KANUNU'NDA YER ALAN HÜKÜM

6245 sayılı Kanunda, 12/7/2006 tarihinde yapılan değişiklik şu şekildedir:
"Yol masrafı, yevmiye, aile masrafı ve yer değiştirme masrafının birlikte verilmesini icabettiren haller:
Madde 10 Yol masrafı, yevmiye, aile masrafı ve yer dağiştirme masrafı aşağıdaki hallerde verilir:
1. (Değişik: 1/7/2006-5538/2 md.) Yurt içinde veya yurt dışında görev yapmakta iken yurt içinde veya yurt dışındaki sürekli bir göreve naklen atanan ya da yabancı ülkelerdeki memuriyet merkezi değiştirilen memur ve hizmetlilere yeni görev yerlerine kadar;"


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.