EĞİTİM UZMANLARI SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR

Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanları ile ilgili hukuki belirsizlik sürüyor. Anayasa Mahkemesinin eğitim uzmanları lehinde verdiği karardan sonra belirsizlik daha da arttı. Doğrusu MEB en başta ilçe milli eğitim müdürlerini ve il milli eğitim müdür yardımcılarını görevden alırken mali haklarını kazanılmış hak olarak değerlendirseydi bu tıkanıklık yaşanmazdı.

EĞİTİM UZMANLARI SORUNU ÇÖZÜLMELİDİR Şahsa Bağlı Eğitim Uzmanları ile ilgili hukuki belirsizlik sürüyor. Anayasa Mahkemesinin eğitim uzmanları lehinde verdiği karardan sonra belirsizlik daha da arttı. Doğrusu MEB en başta ilçe milli eğitim müdürlerini ve il milli eğitim müdür yardımcılarını görevden alırken mali haklarını kazanılmış hak olarak değerlendirseydi bu tıkanıklık yaşanmazdı.

Hukuki süreç şu an için tam bir arapsaçı. 

Görevden alındığında yasal süresi içinde dava açanların durumları Danıştay’da son aşamada sürüyor ve muhtemelen tamamı göreve iade edilecekler.

AYM’nin lehte kararından sonra görev iadesi isteyip reddedilenlerin davaları ise yerel mahkemelerde sürüyor. Aynı konuda değişik mahkemeler değişik kararlar veriyorlar. Ama tamamı Danıştay’da davacılar lehine sonuçlanacaktır. 

Bu arada davalarını kazandıkları halde göreve başlayanlar araştırmacı görevine atanıyorlar. İdare mahkemesinde yürütme durdurma kararı aldırıp göreve başlayanlar BİM tarafından karar bozulunca öğretmenliğe atanıyorlar.

Aynı zamanda görevden alınan yöneticilerin atanmalarıyla ilgili 6639 sayılı kanuna yapılan itiraz da AYM’nin haziran gündemine alındı.

Mağduriyet içinde mağduriyet yaşayan eğitim uzmanları hukuk çerçevesinde hak aramaya devam edeceklerini ifade ediyorlar. 

Aslında bu içinden çıkılmaz durumu herkes için kabul edilebilir bir çözüme kavuşturmak sanıldığı kadar zor değil. Yapılacak bir kanuni düzenlemeyle mali ve özlük haklarının iade edilmesiyle eğitim uzmanlarının neredeyse tamamı hukuki mücadeleden kendi istekleriyle vazgeçeceklerdir.

Doğrusu UEYDER’in çabalarıyla böyle bir kanuni düzenlemede ilerleme kaydedildiğini duyuyoruz.

Umarız yapılacak bir düzenlemeden kendi istekleri dışında araştırmacı ve öğretmen yapılan eğitim uzmanları da yararlanır. 

Metin KOÇER
personelmebhaber.net


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakkı ARAR - 9 ay önce
şahsa bağlı eğitim uzmanlığının mucitleri olan milletvekilleri tarafsız ve bağımsız türk mahkemelerinde vatana ihanetten adil bir şekilde yargılanarak ağırlaştırılmış müebbet habis cezası alırlar inşAllah.
Avatar
uzman - 9 ay önce
mali hakkımız verilsin göreve iade istemiyoruz diyen uzmanlar sözüm size bu hukuk mücadelesi para değil onur mücadelesidir.haksız hukuksuz yere görevden alınıp itibarının ve onurunun 2 paralık edildiğini unutma,göreve dönünceye kadar hukuk mücadelesi verenlere selam olsun.
Avatar
Zülfü ŞAHAN - 9 ay önce
il milli eğitim müdür yardımcıları ile ilçe milli eğitim müdürlerinin yanına illegal olarak f tipi görevlendirmeler yapılıp pasif birimler verilerek etkisizleştirilmişlerdi. daha sonra ise tamamen görevden alınıp şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılarak yerlerine yandaş sendikaya sızmış olan terör örgütü sempatizanları ile adı tecavüzcüye çıkan vakıf elemanları alındılar.
Misafir Avatar
İsmail - 8 ay önce @Zülfü ŞAHAN
o zaman da sen oraya liyakatsiz,torpille sızmış haşhaşisin!
Avatar
Eğitim Uzmanı - 9 ay önce
öncelikle bu konuyu gündeme getiren siteye ve yazarına teşekkür ediyorum. herkesin bir torbaya koyulup karıştırıldığı bir konu üzerinden şucu ve bucu diyerek yaftalayanlar. hiç düşündünüz mü içlerinde bu işlerle hiç ilgisi olmayan masum ve mağdur olanların var olacağını. ömer kocakarı ya neden ömer'e söylemedin dediğinde kadın, bilmeyecek tiyse halife olma saydı cevabını verir. bir kez düşünseler acaba haksızlığa uğrayanlar var mı diye. siyasette bürokrasi de mevki ve makam kapmak için menfaatlerini put yapanlara az mı? onların ayak oyunlarıyla bilgiyi kirletilmişse? bu yüzden mağdur olanlar ne yapacak? mahkeme karalarını etkisizleştirenler hakkında suç duyurusunda bulunulmaya başlandı.
Avatar
Salih Cevher Şanlı - 9 ay önce
eğitim uzmanlarının mali ve özlük haklarının iyileştirilmesi için, hükümet ve bakanlığımızın iyi niyetini görmek istiyoruz. bu nedenle, yapılacak bir torba kanundaki tek maddelik iyileştirme ile bu süreç sonlandırılabilinir. saygıyla duyurulur.
Avatar
Eğitim Uzmanı - 9 ay önce
kanun hükmünde kararname ile bakanlığın kadrosunda şahsa bağlı ilçe milli eğitim müdürü kadrosu oluştursunlar eğitim uzmanlarını ve araştırmacı yapılanları bu kadrolara bağlasınlar sorun çözülsün. tabii çözmek istiyorlarsa yoksa mahkemeleşmeye devam mağdur eden herkese tazminat davaları görevi kötüye kullanma davaları açılacaktır.
Avatar
İrfan - 9 ay önce
yazıyı yazan kaleme yüreğe teşekkürler. bu soruna kulak tıkayanlara gelince, içimden geçenler yeter onlara.Allah'a havale ettik bütün kul haklarımızı,elbet hesaplaşacağız
Avatar
Hacı Mıstık - 9 ay önce
eğitim uzmanları da bu vatana hizmet etmiş vatan evlatlarıdır. neden sadece onlar mağdur edildi. çok değil sadece kayıplarının telafisini istiyorlar. büyük çoğunluğunun aktif görev falan istediği yok.