MEB BÜROKRASİSİNİ RAHATLATACAK ADIM!

Milli Eğitim Bakanlığının önünde çözülmesi gereken önemli bir sorun var. İlçe milli eğitim müdürü ve il milli eğitim müdür yardımcısıyken şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan yöneticilerin lehine verilen AYM kararından sonra yeni bir düzenleme gerekiyor.

MEB BÜROKRASİSİNİ RAHATLATACAK ADIM!Milli Eğitim Bakanlığının önünde çözülmesi gereken önemli bir sorun var. İlçe milli eğitim müdürü ve il milli eğitim müdür yardımcısıyken şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan yöneticilerin lehine verilen AYM kararından sonra yeni bir düzenleme gerekiyor.

 

AYM kararı sonrası görevlerine iade için il milli eğitim müdürlüklerine başvuruda bulunan yöneticiler MEB’in işlem tesis etmemesi üzerine idare mahkemelerine davalar açtılar. Bu davalarla ilgili olarak idare mahkemeleri MEB’den savunma istemeye başladı. Edindiğimiz bilgiye göre MEB yetkilileri bu konuya has olarak bir toplantı yaptılar ve konuyu enine boyuna değerlendirdiler.

 

Kuşkusuz bu konu üstü kapatılacak veya ‘hiçbir şey yapmadan” geçiştirilecek bir konu değildir. Dolayısıyla bir düzenleme şarttır. Eğitim uzmanlarının “maarif müfettişi” olarak görevlendirilmesi ve bu şekilde birikimlerinden optimum olarak yararlanılması öne çıkan çözüm yolları arasında.

 

Ulaştığımız eğitim uzmanları, dondurulan mali haklarının iadesi ve geçmişe doğru kayıplarının telafisi ve yeni bir görev tanımıyla aktif olarak Milli Eğitim camiasına katkıda bulunmalarının önünün açılması durumunda açtıkları davalardan feragat edeceklerini söylüyorlar.

 

Eğitim uzmanlarının idare mahkemelerine “…dava konusu kayıplarımın idare tarafından telafi edilmesi ve yine idare tarafından hakkımda lehime yeni bir düzenleme yapılmasından dolayı açtığım davadan feragat ediyorum…” içeriğinde bir dilekçe vermeleri ve MEB’in bu hukuk karmaşasından kurtulması herkesin hayrınadır.

 

Umarız yeni dönemde iş barışının sağlanması ve birlik beraberliğin temin ve tesisi için MEB yetkilileri olumlu bir adım atar ve eğitim uzmanlarını yeniden sisteme kazandırır.

(Mülga) Şahsa Bağlı 
Eğitim Uzmanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Misafir - 1 yıl önce
eğitim uzmanı olarak katılıyorum.
Avatar
DOĞRUCU - 1 yıl önce
aklindan geçenler, hayallerin çok anlamli..amma...senin mağduriyetinden halen büyük zevk alanlar varken ve güçlü iken... mahşere birakmaktan başka çare kalmiyor...Allah bize yardim etsin...
Avatar
büyükşef - 1 yıl önce
yetişmiş, tecrübeli insanlar atıl bırakıldı yanlıştı. onların içinde azda olsa sınavla gelenlerde var buda büyük haksızlıktı. bu adamlar şu anda hiç bir iş yapmıyor.
Avatar
eğitim uzmanı - 1 yıl önce
şahsa bağlı eğitim uzmanlarının çözüm yolu olarak düşünülen maarif müfettişliği yapılması güzen düşünce ancak görevlendirme değil asaleten maarif müfettişi olarak atanması daha doğrusu olur.
Avatar
adanalı - 1 yıl önce
il emrinde kadro açılarak bu iş çözülebilir
Avatar
Uzman - 1 yıl önce
sayın yorumcu genelleme yaparak şahsa bağlı eğitim uzmanları adına yorum yapmanız uygun değil, büyük çoğunluğumuzun bakanlığımızdan beklentisi 2014-mart tan önceki pozisyona döndürülmemizdir.
Avatar
uzman eğitimci - 1 yıl önce
lütfen herkes kendi adına düşüncelerini yazsın .ben kesinlikle böyle bir durumu kabul etmiyorum.eski görevime dönmek istiyorum.
Avatar
yanlış - 1 yıl önce
bence müfettişlik sınavına girmeden yanlış olur. öğretmenliğe döndürülmeli sekizbin müdür gibi