​Milli Eğitim Bakanlığından gizli hazırlık!

Müfettişlik tarih oluyor... Taciz, tecavüz haberleriyle gündemden çıkmayan okullar, yurtlar, kurslar artık müfettişler denetlemeyecek! AKP'nin atadığı müdürler, muhalif öğretmenleri meslekten atabilecek.

​Milli Eğitim Bakanlığından gizli hazırlık!Taciz, tecavüz olaylarının eksik olmadığı okulların, yurtların ve kursların  daha sıkı denetlenmesi için adım atılması beklenirken, AKP Hükümeti'nin Milli Eğitim Bakanlığındaki denetim mekanizmasını ortadan kaldırmak için sessiz sedasız hazırlık başlattığı ortaya çıktı.

MÜFETTİŞLİK KADROSU TARİH OLUYOR

Karşı Gazete'ye hazırlık aşamasında olan ve kamuoyundan sır gibi saklanan yasa tasarısı hakkında bilgi veren Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Hasan Kütük, düzenlemenin yasalaşması halinde müfettişlik sisteminin tamamen ortadan kalkacağını öne sürdü.

"OKULLAR, YURTLAR, KURSLARI DENETLEYECEK MEKANİZMA ORTADAN KALDIRILIYOR"

"Sayıları şu an toplam 2507 olan ve iktidarın ismini 'Maarif Müfettişleri' olarak değiştirdiği müfettişlik sistemi yok ediliyor." diyen Kütük tasarıya ilişkin Karşı Gazete'ye şu bilgileri verdi:

”Müfettişler, eğitim uzmanı kadrosuna çekilecek. İçlerinden bazıları ise  bir yıl içinde Milli Eğitim Bakanlığı'na geri alınacak ve orada kullanılacak. Bu sayı tasarıya 300 olarak yansımış. Yani yetkilerini gasp ettikleri müfettişleri inceleyip, 'bu paralel, bu laik, bu demokrat' diye ayıklayacaklar. Sonra kalan 300 kişiyi Bakanlığa alıp kullanacaklar.

MÜFETTİŞLER, 'EĞİTİM UZMANI' OLACAK

Düzenleme, müfettişlerin tüm yetkilerini alıyor, hepsi 'eğitim uzmanı' kadrosuna geçiriliyor. Eğitimciler bilir; Eğitim Uzmanlığı Milli Eğitim Bakanlığında pasif ve yetkisiz bir görevdir.

TACİZ, TECAVÜZ, PARALEL İDDİALARINI KİM DENETLEYECEK?

Müfettişlerin ders denetimi yetkisi zaten 4+4 sonrası kaldırılmıştı. Bu yeni düzenleme de yürürlüğe girince soruşturma ve inceleme yetkileri de ortadan kalkacak. Taciz, tecavüz haberlerinin arttığı okullar böylece  tamamen denetim sisteminin dışına çıkarılmış olacak.

Aynı durum özel yurtlar, özel okullar ve kurslar için de geçerli. Özel okul ve kurslar ( dersaneler) bu müfettişlerin hazırladıkları raporlara göre incelenip, gerekirse kapatılıyordu. Artık "paralel" iddialarıyla suçladıkları kurumların akıbeti de ortada...

"AKP'NİN ATADIĞI MÜDÜRLER, ÖĞRETMENLERİ MESLEKTEN ATMA KARARI VEREBİLECEK"

Bakanlık, daha önce müfettişlerin yaptığı ve  özellikle sendikalı öğretmenlerin hedef alındığı   siyasi içerikli soruşturma ve incelemeleri ise kendi atadığı okul müdürleri aracılığıyla yürütecek. Meslekten atmak istedikleri öğretmenlere de basit bahanelerle soruşturma  açabilecekler.

Burcu Oral Evren | karsigazete.com.tr


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hakkı ARAR - 7 ay önce
müfettişlik müessesesinin zaten kârından çok zararı vardı, kaldırılması hayırlı bir iş olacaktır. yurt ve okul denetimlerinde en çok üyeye sahip 3 sendikanın da temsilcilerinin olması gerektiği kanaatindeyim. görevden atılmak çok ucuz olmamalı.
Avatar
icraat istiyoruz - 7 ay önce
doğuda ak parti tüm okul müdürlerini degiştirmesi lazım hepsi bir okulu işgal edip ailece o okula yerleşmişler çiftlik olmuş farmela villa oynuyorlar bu sorunu halletseler okullar belki düzelir.
Avatar
köylü - 7 ay önce
hiç de kan donduracak bir uygulama değil. sanki müfettişlerin eğitim sistemine çok faydası varmış gibi konuşmayın.
Misafir Avatar
Ali - 7 ay önce
Aynen katılıyorum. İçlerinde cahil diye nitelendirecegimiz o kadar insan var ki. 30 yıl önce mezun olmuş. O yıldan bu yana kendini hiç geliştirmemış. Bildiklerini de unutmuş acaip bişey olmuş ama havalar 1500
Avatar
Eğitimci - 7 ay önce
Personelmebhaber , sana görev gelişmiş ülkelerin eğitim sistemini bir incele bakim, ne çıkacak? Şimdi bu haberine göre sanki müfettişlik kalkınca taciz artacak, gibi yazman çok çok yanlı olduğunu açıkça gösteriyor. Madem eğitim haberi yapıyorsun . MEB gibi haber yaz. MEB siyaset götürmez bir kurumdur. Sen köy okullarına gelen müfettişlerin çuval çuval yiyecek isteklerini yaz. Reformlara direnen Fransız'lar şimdi tarihin derinliklerinde kaybolmuşlar. Çözüm yolun, önerin ne ondan bahset sen...
Avatar
talha - 7 ay önce
manyakmısın kardeşim niye kanımız donsun.tüm eğitim camiasının müfettişler hariç zaten beklentisi müfettişliğin kaldırılması.i̇sabet olur .ak partinin eğitim alanında yaptıgı en hayırlı iş olur inşAllah
Avatar
Hakkı SEVER - 7 ay önce
meb'de saçma sapan müfettişlik işleri var. örneğin köyde 8 yıl öğretmenlik yapmış olan bir öğretmen, adamını bulup müfettiş olabiliyor. bunlara verilen görevler arasında yılların ilçe müdürüne ya da il milli eğitim müdür yardımcısına rehberlik ve iş başında yetiştirme görevi bile var.
Avatar
kamu - 7 ay önce
milli eğitimde müfettişliğin kaldırılması idarenin önünü açar kaliteyi arttırır. milli eğitim müfettişleri çağın gerisinde kaldı. hiç okul müdürlüğü yapmamış müfettiş okulu denetliyor yönetimin ruhunu anlamadığı için kırıp döküyor motivasyonu bozuyor.
Avatar
alperen - 7 ay önce
çok da korktum...nasıl sokağa çıkacakmış o müdürler sonra...