Birleştirilmiş sınıf nedir? 
Norm kardo yönetmeliğine göre sayısı 10’un altına düşen sınıfa öğretmen normu verilmez.
A) Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapılan,
1) Bir derslikli ilköğretim okullarında öğrenci sayısı;
a)  10-40 olanlara I,
b)  41 ve daha fazla olanlara 2,
2) İki ve daha fazla derslikli ilköğretim okullarında öğrenci sayısı;
a)  10-30 olanlara 1,
b)  31-60 olanlara 2,
c)  61-80 olanlara 3,
d)  81 ve daha fazla olanlara 4,
sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir.
Birleştirilmiş sınıflarda 1,2,3,4,5. Sınıflar bir arada okutulur veya birden fazla öğretmen varsa bölünerek de birleştirme yoluna gidilir.
Birleştirilmiş sınıflarda özel planlarla ders işlenir ve haftalık ders saati sayısı öğrenciler için 1/5 oranında karşılık bulur.
BİRLEŞTİRİLMİŞ SINIFLAR KALDIRILMALIDIR
1-Bu okullara öğretmen bulmak zordur çünkü köylerdir ve çoğu merkeze gidiş geliş imkanı yoktur. 5. Sınıf sonuna kadar onlarca öğretmen değiştirirler.
2-Hem sürenin beşe bölünmesi hem de çok sık öğretmen değiştirme nedenleriyle bu okuldan YİBO’lara gelen çocuklarda önemli oranda ‘okuma-yazma’ bilmeme durumu söz konusudur. Durum çok vahimdir.
3-1,2 veya 3 öğretmenle eğitim sürdürülmeye çalışılır. Bina bakım ve onarımı diğer okullarla hemen hemen aynı oranda maliyetlidir.
4-Yakıt masrafı diğer okullarla hemen hemen aynıdır.
Özetle: birleştirilmiş sınıf uygulaması tam bir evcilik oyunudur. İstenilen şekilde eğitim öğretim vermek teknik olarak mümkün değildir.
Birleştirilmiş sınıflar kapatılabilir mi?
Birleştirilmiş sınıfları kapatmak mümkündür. 10 öğrenciye bir öğretmen normu vermek ekonomik değildir ayrıca; binanın bakım onarımı ve ısınması maksadıyla harcanan paralar fevkalade taşıma için kullanılabilir ve hatta çok daha ekonomiktir.
Yapılacak düzenleme çok zor değildir. Birleştirilmiş sınıf durumuna düşen okulların taşımalı eğitim kapsamına alınarak en yakın müstakil okula taşınması sağlanmalıdır.
Taşınması mümkün olmayan yerlerde zorunluluktan devam edilmelidir ancak tüm imkanlar zorlanarak birleştirilmiş sınıf uygulamasına son verilmelidir.
TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu çalışmalarına devam ediyor.
Komisyonda bu konunun gündeme gelmesi ve konuyla ilgili bir maddenin tasarıya eklenmesi çok isabetli olacaktır.
Son dönemlerde yapılan değerlendirmelerde bir siyasetçi: ‘Köy okullarını yeniden açacağız’ demişti. Eğitimciler bunu hayretle karşıladılar çünkü köy okulları elan açık!
Peki birleştirilmiş sınıf eğitimi veren okullar ne olacak?
İhtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere anahtarı muhtara teslim edilir olur biter.
‘Her köyde Şanlı bayrağımız dalgalansın’ romantizmine karşı şunu söylemek lazım: “Birleştirilmiş sınıftan mezun bir öğrenciye: ‘Öğretmenin kimdi?’ sorusunu sorun ve şaşkın bakışlarını gözleyin.” Birleştirilmiş sınıfta okuyan öğrencilerin 5. Sınıf sonunda en az 10 öğretmen değiştirdiğini göreceksiniz.
Bunun örneği var mı?
Çok net bir örnek veriyorum: Kırşehir.
Kırşehir ilinde yoğun çalışmalarla birleştirilmiş sınıf uygulaması bitirilmiştir. Sonuç mu: Türkiye’nin her alanda en başarılı ilk 3 ilinden biri Kırşehir’dir ve bu Kırşehir’de köy okulları il genelinde derece almaya başlamışlardır bile. 
Adil Türk
personelmeb.net

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×