Emeklilik dilekçesini 1 veya 15 Temmuz'da vermek arasında fark var mıdır?

Emeklilik dilekçesini 1 veya 15 Temmuz'da vermek arasında fark var mıdır?



SORU: İyi günler,

Emeklilikte 1 Temmuz tarihinde dilekçe veren öğretmen, ikramiyesinde 15 temmuz

zammından faydalanıyor mu? Yani 1 Temmuz veya 15 Temmuz tarihlerinde verilecek

emeklilik dilekçesinde ikramiye ve maaş farkı var mıdır?

CEVAP:

- 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunun 31. maddesi gereğince fiili hizmet müddeti,

tam kesenek vermek suretiyle geçirilen müddettir. Ay başlarından sonra vazifeden

ayrılanlar için ayrıldıkları ayın tamamı fiili hizmet müddeti sayılır.

- Diğer taraftan, 3472 sayılı Kanun uyarınca, "aybaşları" ifadesi

15 Ekim 1987 tarihinde sonra ayın 15'i olarak değiştirilmiştir.

Bu bağlamda, Ayın 15'inde maaşlarını almakta olan Devlet memurlarından yine

ayın 15'inde SGK emeklilik kesintileri yapılır. Yapılan emeklilik kesintisi

ise bir sonraki ayın 14'üne kadar olan dönemi kapsar. Bir başka deyişle 15 Haziran

maaşını alan bir memur, 16 Haziran'da veya 1 Temmuz'da emekli olmak istediğinde,

bu memurun hizmet süresi 14 Temmuz tarihine kadar sayılır. Bu hizmet

sayılması da memurun 15 Temmuz tarihine kadar yapılan zamlardan da yararlanmasını

sağlar. Ancak memur 14 Haziran ve daha önceki aylarda emekli olursa, Temmuz

ayındaki zamlardan yararlanamaz.

Bu bağlamda 1 Temmuz veya 15 Temmuz da emeklilik dilekçesi verilmesi emekli

aylık ve emekli ikramiye açısından hiçbir farkı ortaya çıkarmaz, tutarlar aynı

olur.

"Emekli

olmak için Ocak ayını beklemeye gerek yok"


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.