Meslekten çıkarılma işlemine karşı neler yapılmalı?

KHK ile memuriyetten ihraç edilenlerin, memuriyetten ihraç ile ilgili KHK’nın yayım tarihinden itibaren 30 gün içerisinde AYM’ye başvuru yapmak; daha sonra da KHK’nın yayınlanmasının üzerinden 6 ay geçmeden AİHM’e başvuruda bulunması gerekmektedir.

Meslekten çıkarılma işlemine karşı neler yapılmalı?KHK ile memuriyetten ihraç edilenlerin, memuriyetten ihraç ile ilgili KHK’nın yayım tarihinden itibaren 30 gün içerisinde AYM’ye başvuru yapmak; daha sonra da KHK’nın yayınlanmasının üzerinden 6 ay geçmeden AİHM’e başvuruda bulunması gerekmektedir.

Anayasa Mahkemesi iki üyesinin ihracına ilişkin verdiği karar ile OHAL KHK’sı ile kamu görevinden çıkarılan tüm bireyler için etkisiz bir kanun yoluna dönüşmüştür. Etkisiz olduğu için de kural olarak tüketilmesi zorunlu değildir. Ancak ileride içtihat değişikliği kaygısıyla yine de AYM’ye ihtiyaten başvuru yapılmalıdır. AYM başvurusundan hemen sonra da AYM’nin sonucunu beklemeden ve 6 aylık süreyi kaçırmadan AİHM’e başvurulmalıdır.

İsteyenler yine de İdare mahkemesine ve Danıştay’a ayrı ayrı iptal davası açıp Anayasaya aykırılık iddiasında bulunabilirler. Maksimum 600TL masrafı olan bir işlemdir. Her ihtimale karşı dava açmak istiyorum diyen kişi 600TL masraf vermek suretiyle bu davayı açabilir. Dikkat edilmesi gereken bu davaların açılmış olması nedeniyle AYM’ye ve AİHM’e başvuru sürelerinin kaçırılmamasıdır.Ancak aynı anda 30 günü kaçırmadan AYM’ye ve 6 ayı da kaçırmadan AİHM’e başvuruları yapmak daha doğru olacaktır.

AYM’ye yapılacak Bireysel Başvuru tarihi, 1 EKİM 2016 TARİHİNDE SONA ERMEKTEDİR. BU TARİH CUMARTESİYE GELDİĞİ İÇİN SÜRE 3 EKİM PAZARTESİ GÜNÜ SONA ERMEKTEDİR. ANCAK, SON GÜNE BIRAKMADAN BAŞVURU YAPILMALIDIR.

AİHM’E BAŞVURU SÜRESİ İSE 1 MART 2017 TARİHİNDE SONA ERMEKTEDİR. BU TARİHTEN ÖNCE BAŞVURU YAPILMALIDIR.


İDARE MAHKEMESİ VE DANIŞTAY’A BAŞVURU YAPMAK İSTEYENLER İÇİN SÜRE 60 GÜNDÜR.

İDARE MAHKEMESİNE DAVA DİLEKÇESİ

DANIŞTAY’A DAVA DİLEKÇESİ,

AYM’YE BİREYSEL BAŞVURU DİLEKÇESİ VE

AİHM’E BAŞVURU DİLEKÇESİ EN KISA SÜREDE SİTEYE EKLENECEKTİR.


Bu dilekçeleri kendinize uygun olarak düzenleyip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sonuç olarak; Zorunlu olan başvuru bizce, Anayasa Mahkemesine ve AİHM’e yapılacak başvuru. Hukuki olarak yapılan farklı değerlendirmeler nedeniyle endişe içerisinde olanlar ve imkanı olanlar ( para ve bizzat başvurma açısından) İdare Mahkemesine ve Danıştay’a da dava açabilirler. Burda ki en önemli mesele; Önce idare mahkemesine başvuru yapayım, orası reddederse Danıştay’a orda reddederse AYM’ye başvururum olmamalıdır.

YAPILMASI GEREKEN ;

1 Eylük 2016 tarihi itibariyle 30 gün içerisinde AYM’ye
1 Eylül 2016 tarihi itibariyle 60 gün içerisinde İDARE MAHKEMESİ’NE
1 Eylül 2016 tarihi itibariyle 60 gün içerisinde DANIŞTAY’A
1 Eylül 2016 tarihi itibariyle 6 AY içerisinde AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİNE     ayrı ayrı başvuru yapılmasıdır.

1- İDARİ KARARLA İHRAÇ EDİLENLER İÇİN İPTAL DAVASI DİLEKÇESİ

2-KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER İÇİN İDARE MAHKEMESİNE DAVA DİLEKÇESİ

3- KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER İÇİN DANIŞTAY’A İPTAL DAVASI DAVA DİLEKÇESİ

4– 1 EYLÜL TARİHLİ KHK İLE İHRAÇ EDİLENLER İÇİN AYM’YE BAŞVURU DİLEKÇESİ

5– AYM’YE BAŞVURU FORMU ÖZETİ ( BB FORMUNA EKLENECEK)

6- AİHM’E BAŞVURU DİLEKÇESİ


Kaynak: http://www.neyapilabilir.net/#1473110234003-a75e505d-b7a4


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mağdurlardan biri - 3 ay önce
Değerli site yönetimi. Bu haber değeri maddiyatla ölçülemeyecek kadar kıymetli ve bir o kadarda önemli. Bizlerden hiçbir menfaat beklemeden böyle hayati bir konuda yol gösterip rehber oldugunuz için ne kadar teşekkür ve dua etsek azdır. Allah mazlumun ve mağdurun tarafında olan sizlerden razı olsun.
Misafir Avatar
metin - 3 ay önce @Mağdurlardan biri
hukukun yanında oldugunuz için teşekkürler
Avatar
mücahid - 3 ay önce
Allah razı olsun
Misafir Avatar
walter white - 3 ay önce @mücahid
mağdur öğretmenlerin yanında olduğunu hissettiğim tek memur sitesi personelmebhaber... teşekkürler...
Avatar
Açıktaki Memurun Göreve iadesi - 3 ay önce
672 sayılı KHK ile Devlet Memurluğundan atılmayan memurların görevlerine ne zaman iade edileceği, neden görevlerine iade edilmediği ile ilgili niye kimse birşey demiyor. Görevimize ne zaman iade edileceğiz? Açıkta kaldıkça vatan haini olan FETÖ PDY suçlamasıyla hergeçen gün yıpranıyoruz. Töhmet ve zan bakışlar altında kalmak azap ızdırap veriyor bana.
Avatar
Helal - 3 ay önce
Teşekkürler
Avatar
Masum ve mağdur - 3 ay önce
Sayın site yöneticileri lütfen konuyu daha anlaşılır şekilde özetler misin?Kafalarda çok fazla soru işareti oluştu?
1-ilk olarak AYM sine bireysel başvuru yapılacak?
2-AYM idari dava açılmadığı için yani iç hukuk yolları tüketilmediği için takipsizlik veya red verirse ne olacak?
3-AYM 2. Maddedeki gibi karar verirse , eğer süre geçmediyse ( AYM geç karar verir ve idari dava süresi 60 gün de geçerse) idari dava açılıp sonra mı AYM ye basvurmak gerekir?
4-Ayni anda hem idare mahkemesine danıştaya ve AYM ye basvurulabilir mi?
5-Bütün bu yollar tükendiğinde mi AİHM nr basvurmak gerekir?
Sürelerin hızla işlemesi ve konunun önemine binaen herkesin anlayacağı şekilde yardımlarınızı bekliyoruz.
Avatar
Alihaydar - 3 ay önce
Site yonetici arkadas şaka mısın sen ?
Anlattigina kendin inaniyor musun ?
Cemaatten nefret eden ancak gercekten fetonunda kandirip magdur ettigi magdur olan insan varsa ki var gözüküyo onlarin ekmeklerine kavusmalari, ancak ihanet icerisinde olanlarin iflah olmamasi dilegiyle..
Gelelim konuya, ic hukuk mahkemeleri tuketilmeden aihm size hicbir sey vermez acik ve net soyluyorum. Kanunda kanunlarin hiyerarsisi diye bir olay var yapmayin etmeyin, sureciniz bolge idare mahkemesi-danistay-anayasa mahkemesi-aihm... bunun otesinde siralamayi bozarak yapcaginiz bi hata size sadece zaman ve hak kaybi getirecektir bunu sakın unutmayin. Hak kaybi kelimesini hafife almayin, basvuru surenizi kacirirsaniz sittin eene hicbir hak iddia edemezsiniz ona gore.. yok iki uye atildida anayasa mahkemesi islevsiz kalmis falan filan, kardesim takip etmiyo musun yerlerine yeni atamalar yapildi akabinde... nasıl ki lise mezunu bir adam ilkokula baslayamaz ya da ilkokulu bitirmeyen biri liseye gecemezse bu kanundada kimse hiyerarsiyi atlayamaz, okul mudur ve yardimcisi okuldsn alindi diye ogrencinin okula gidememesi mumkun degilse iki uyesi atildi diye aihm gidilememeside ayni derecede mumkun degildir.arkadaslar sizde burda oyle bos bis her habere akdanmayin, gidin kirtasiyeden idare hukuku kitabi slin ve iki hafta inceleyin, zamaniniz daha bol, sakın acele edipte hata yapmayin, bu kanun bilenler sizden cok daha zeki degil, alın bir idare hukuku kitabi 30 40 tl ye gözünüz acilsin, bu terimler suan size cok yabanci olabilir ama okuyunca suan ki halinize guleceksiniz, cok zor bisey degil bu idare hukuku.. hiyerarsik 4 mahkemeden ibaret..
Magdur olanlarin dönmesi, hain olup hàlâ feto ipnesine inananlarin surunmesi dilegiyle.. esen kalın..
Alihaydarkaram212@gmail.com
Misafir Avatar
yunus - 3 ay önce
Idare mahkemesi sonuclanmadan Danıştay ve ana yasa mahkemesine mi basvuracagiz. Hani iç hukuk sırasıyla tuketilecekti. Haberin neresinden tutsam elimde kalıyor.
Avatar
Mağdurlardan biri - 3 ay önce
Önemlidir!!!
Sayın Site Yöneticileri!
Alihaydar beyin yorumunu okumuşsunuzdur. Alihaydar beyin demesine göre iç hukuk tuketilmeden bu haberde söylenenler mümkün olmuyor. Ancak haberi okuyunca bana haberdeki bilgiler mantıklı geliyor. Bu hususta tam anlamıyla izlememiz gereken yol nedir? Alihaydar beyin yorumda söyledikleri ne kadar doğru olabilir. Bizi aydınlatır mısınız? Ayrıca idare mahkemesine zaten başvurduk. Bunun yanında iç hukuk tükenmeden AYM ve AıHM e basvurmamizin bir sakıncası var mı? ileride herhangi bir hak kaybına neden olur mu?
Misafir Avatar
Mağdurum - 3 ay önce @Mağdurlardan biri
anayasa mahkemesine başvuru formu kaç adet doldurulmalı birde idare mahkemesi dava dilekçesi kısmına t.c.başbakanlık ( görev yapılan kurum ) şeklinde yazmakmı lazım doğrusu nedir siz nasıl yazdınız
Avatar
Canan - 3 ay önce
suçsuz olanlar aym ye 30 gün içinde başvuru yapacaksınız kesin. ancak
aym iç hukuk yolu tükenmemiş diyebilir. reddedebilir belli olmaz. bn bölge iremahkemesine başvursanız aymye başvuracaksnız diye reddedilir ve ym nin süresini kaçırırsınız. o nedenle ikisinede başvurun bence bi kaybınız olm. ne olacağı belli değil. i̇dare mahkemesi kesin reddedecek aym yebaşvurun diyecek ama aym yebaşvurup önce iç hukuk deyip ortada kalmaktan iyidir