İşte yeni eğitim müfredatı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yenilenen eğitim müfredatı toplantısında konuştu. "Yarıyıl tatilinde telafi eğitimi koymuyoruz. Tatil tatildir" ifadelerini kullanan Bakan Yılmaz ders içeriklerini sadeleştireceklerini de belirtti. .

İşte yeni eğitim müfredatıMilli Eğitim Bakanı Yılmaz, yeni müfredat taslağını açıkladı. Bakan Yılmaz'ın açıklamasına göre; "Yeni müfredat Eylül ayında başlayacak yeni eğitim-öğretim yılından itibaren hayata geçecek. Yeni müfredat ile ders sayıları azaltılacak, ders içerikleri sadeleştirilecek.

Okullarımızdaki ders saatlerinin azaltılmasıyla ilgili bir çalışma yapılmamıştır, yapılmayacaktır. Ders saatlerini arttırmamız lazım. İçeriğinin azaltılması daha doğru diye düşünüyorum."

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları:


TASLAK ÖĞRETİM PROGRAMLAR 

TEOG VE LYS'Yİ ETKİLEMEYECEK
"Önümüzdeki eğitim öğretim yılı itibariyle, bu sene ve gelecek sene hiçbir öğrencimiz değişen müfredattan dolayı TEOG ve LYS'den etkilenmeyecektir.

Kamuoyunun görüşlerine sunulan yeni müfredatla ilgili bu süreçte, programlarla veya ders programları ile ilgili söylenecek bir eleştiri varsa bu dönemde söylenmesini istiyoruz.

1. sınıf. 5. sınıf ve 9. sınıf öğrencilerimiz yeni müfredatla eğitim görecekler.

"GÖRÜŞLERİ BEKLİYORUZ"
Bugünden itibaren bir ay süre ile öğretmenlerimiz, velilerimiz ve bir görüşüm var diyen herkesin görüş ve önerilerini bekliyoruz. Web sayfamızdan yeni müfredata ulaşabilirsiniz.

10 Şubat'a kadar bütün halkımız yeni müfredatla ilgili görüşlerini bize sunmalı.

53 FARKLI DERS
53 farklı dersle ilgili taslak programlar hazırlanmıştır. 19 farklı ders ilköğretim için, 34 farklı ders ortaöğretim için hazırlanmıştır. Bu taslaklar askıya çıkarılmıştır.

Bu programa 1000'in üzerinde arkadaşımız katıldı.

Genel müdürlüklerin koordinatörlüğünde komisyonlar taslak programları hazırladı. Ülke genelinde uzmanlar girdi sağladı. Talim Terbiye Kurulu inceledi ve askı sürecine çıkarıldı.

Taslak programa hazırlanırken, öğretim programlarıyla ilgili çalışmaların başlangıcında üniversite eğitiminde ve günlük hayatında başarılı olmaları için bilgi ve becerileri öncelik edildi.

Dünya ölçeğinde eğitimde başarı göstermiş ülkerin tecrübelerinden faydalanıldı. Bunların ışığında bu taslak program milletimizin görüşlerine açıldı.

DERS SAATLERİ
Ders sayılarını henüz belirlemedik. Yeni müfredat Eylül ayında başlayacak yeni eğitim-öğretim yılından itibaren hayata geçecek. Yeni müfredat ile ders sayıları azaltılacak, ders içerikleri sadeleştirilecek.

Okullarımızdaki ders saatlerinin azaltılmasıyla ilgili bir çalışma yapılmamıştır, yapılmayacaktır. Ders saatlerini arttırmamız lazım. İçeriğinin azaltılması daha doğru diye düşünüyorum.

Gelen öneriler tartışılıp incelenecek. Kademeli bir geçiş yapacağız. 10 Şubat'tan 20 Şubat'a kadar Talim terbiye kurulunun onay süreci var ondan sonra kitap yazımlarına başlanacak.

.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KADİR - 3 ay önce
SANKİ GÖRÜŞLERİMİZİ BİLDİRSEK CİDDİYE ALACAKMIŞ GİBİ KONUŞMAYIN BARİ
Avatar
ŞAHSINA MÜNHASIR UZMAN - 3 ay önce
Zeki MÜREN de bizi görecek mii..
Avatar
dine en büyük zarar onu dilinden düşürmeyenden - 3 ay önce
müslüman dı - süslüman oldu din+ ayet ti - din+ siyaset oldu mücahit di - matahit oldu cemaat ti - terörist oldu faiz di - promosyon oldu bundan sonra bir belde de bir kisi cihattan , dinden , islamdan , cemaatten ve siyasetten aynı anda bahsediyorsa bilin ki bu insan siyasal islam aracığı ile dolandırıcılık yapacaktır , selamunaleyküm , inşAllah ,maşAllah diyerek hırsızlık yapacak sonrada meydan meydan nutuk atacaktır bunu chpliler söyleyince kızardım , ömer lütfi mete ve yaşar nuri Allah ile aldatmak aldatmaların en büyüğü kötüsüdür deyince kızardım ama ne yazık ki sonuç bu çıktı . referansı islam olanlar islamın tüm sutunlarını tek tek yıktılar bu memlekette . hiçbir kafir ve münafık bu denli zarar veremezdi bu dine .
Avatar
uzman görüşü - 3 ay önce
'' bu millet cahil kaldıkça bizim oy oranlarımız düşmez '' bunu söyleyen akpli rektör artık gerisini hesap edin milli eğitimi nasıl dizayn edip oy oranlarını artıracaklarını başkan ne dedi rte '' eğitimde başarısısız '' eğitim ile akp oy oranı ters orantılı diyor anladınız mı ?
Misafir Avatar
Sadık - 2 ay önce @uzman görüşü
Cerbeze yapma bidon kafa.
Avatar
fahri - 3 ay önce
Ders saati ilebilgi alınacak tek merci öğretmenlerdir..7 saatte çocuklarımız heder oluyor
Avatar
işte sistemin sonucu toplumumuz - 3 ay önce
bizim sistemden ne çıkar ? mucit çıkmaz ama robot çıkar , düşünmeyen , sorgulamayan , soramayan , cevaplara tahammül edemeyen , eleştiriye savaş açan nesiller çıkar inanmazsanız topluma uyarlayın örneğin %50 lik akp grubu sormaktan sorgulamaktan çıkan cevaplardan gözü ile gördüğü yanlışlara bile tepki vermekten aciz ağızlarda ki tek sakız '' başka altarnatif mi var '' % 25 lik chp cumhuriyetin ilk yıllarında yapılan yanlışları , istiklal mahkemelerindeki zulümleri , dersim katliamını konuşmaktan ödleri kopuyor Atatürk eleştiriden ve yanlıştan arınmış gibi davranıyor , dinci ile dindarı birbirine karıştırıyor , %15 lik mhp körü körüne savunmanın bir başka örneği 17 * 25 tavırları , afişleri , söylemlerini kimse düşünmüyor zihnini kapatmış devlet bahçeli yaptıysa devlet için yapmıştır , işte gerçek devlet adamı ninnileri ile kendini uyutuyor . % 10 luk hdp ise pkk nın zulümlerine , katliamlarına gözünü kapatmış bırakın sorgulamayı aksi beyanı düşünmeyi bile ihanet atfediyor .
Avatar
milli ettiniz eğitimi - 3 ay önce
oecd de sondan birinciliğe doğru hızlı adımlar ile gidiyoruz basiretli idarecilerle
Avatar
öğretmen - 3 ay önce
bizim görüşlerimizi okummazlar bile biz yıllarca bağırıyoruz şimdiye kadar taktınız mı bunda 10yıl önce tarih kitaplarını değerlendirin dedi bu bakanlık .bizde komissyon kurduk inceldik yazdık çizdik..Bir gün arkadaşın yolu BAKANLIĞA düşmüs bakmış koliler bunlar nedir demiş..memur da sizin gibi geri zekalılar (tabi samimiyetten bu lafı kullanıyor espri amaçlı) görüş yazmış biz depoya bırırakacağız