Öğretmenler, Bunu Sakın Yapmayın!

Öğretmenin öğrenciyi her hangi bir nedenle sınıfa almaması veya sınıftan atması suç mudur? Eğer suçsa böyle davranış sık sık sergileyen bir öğretmene nasıl bir yaptırım yapılmalı? Saygılar sunuyorum.

Öğretmenler, Bunu Sakın Yapmayın!Öğretmen böyle bir uygulama yapamaz. sebebi ne olursa olsun, öğrenciyi sınıftan atmak, derse almamak gibi bir uygulama, cezalandırma yapılamaz. Bu öğretmen davranışı açısından doğru olmadığı gibi memur davranışı açısından da doğru değildir. Öğrencinin eğitim hakkının engellenmesi hiç bir şekilde doğru kabul edilemez. Bunun hiçbir yasada dayanağı yoktur. Bu konuda, okul yöneticisi (Müdür) 657 Sayılı DMK'nin 10 uncu maddesi gereği sorumludur. Öğretmen de aynı kanunun 8 ve 11 inci maddeleri gereği sorumlu ve kusurludur. Bu kusurları karşılığında aynı kanunun 125 inci maddesi kapsamında cezalandırılması gerekir. Ancak, bu durumun uygun onayla incelenip-soruşturlması gerekir. Kesin sonuca yapılacak soruşturma sonunda ulaşılabilir.

DEVLET MEMURLARI KANUNU

Davranış ve işbirliği:

Madde 8 – Devlet memurları, resmi sıfatlarının gerektirdiği itibar ve güvene layık olduklarını hizmet içindeki ve dışındaki davranışlariyle göstermek zorundadırlar. Devlet memurlarının işbirliği içinde çalışmaları esastır.

Amir durumda olan devlet memurlarının görev ve sorumlulukları:

Madde 10 – (Değişik: 12/5/1982 - 2670/3 md.) Devlet memurları amiri oldukları kuruluş ve hizmet birimlerinde kanun, tüzük ve yönetmeliklerle belirlenen görevleri zamanında ve eksiksiz olarak yapmaktan ve yaptırmaktan, maiyetindeki memurlar ını yetiştirmekten, hal ve hareketlerini takip ve kontrol etmekten görevli sorumludurlar. Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslar içinde kullanır. Amir, maiyetindeki memurlara kanunlara aykırı emir veremez ve maiyetindeki memurdan hususi bir menfaat temin edecek bir talepte bulunamaz, hediyesini kabul edemez ve borç alamaz.

Devlet memurlarının görev ve sorumlulukları:

Madde 11 – (Değişik: 12/5/1982 - 2670/4 md.) Devlet memurları kanun, tüzük ve yönetmeliklerde belirtilen esaslara uymakla ve amirler tarafından verilen görevleri yerine getirmekle yükümlü ve görevlerinin iyi ve doğru yürütülmesinden am irlerine karşı sorumludurlar.

http://tokat.meb.gov.tr/teftis/detay2.aspx?yazi=11446

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen - 9 ay önce
o zmn sınıfta disiplini gelip siz sağlarsnz öğretmenin elinden hersyi aldnız öğretmene saygı denilen bişey de kalmıyor yavaş yavaş biz öğretmenimzn gözünün içine bile bakamazken utanırken şimdiki cocuklar sayenizde arsız utanma duygusundan yoksun yetişiyor hepsi değil tabi peki biz şimdi diğer dersi dinlemek bişeyler öğrenmek isteyen cocukların hakkını nasıl koruyalım
Avatar
hasan - 9 ay önce
almanya da öğrenci-veli sözleşme imzalıyor.sınıfta huzuru bozan öğrenci bir alt eğitim veren okula(özürlü veya alt kademe) gönderme yaptırıımı uygulanıyor. biz de de "şube öğretmenler kurulu kararı" ve okul müdürünün onayı ile bu yaptırım acilen getirilmeli. yoksa hiçbir yaptırımın ve disiplinin olmadığı , eğitimde olmaz...
Misafir Avatar
öğretmen - 9 ay önce @hasan
amerkikada öyle hatta sorunlu öğrencileri polis alıyor.. bizde sorunlu öğrenciyi çek babam çek öğretmen sanki robot
Avatar
sinan - 9 ay önce
bizde atmayız o zaman. zaten sınıflar olmuş ahır! kaval çalar otururuz.
Avatar
Hakan - 9 ay önce
Bir sistemin insanlar üzerinde tesirli ve başarılı olması için mükafat-ceza mekanizması şart. Çünkü insan fıtratı bu ikisinden birinden mutlaka müteessir olur. Eğitimde de okul ve sınıf idaresinde 'ödül-ceza' sistemi mutlaka olmalı. Aksi takdirde başarısız olursunuz. Şu anki yapı, sözde öğrenciyi korumak adına yaptırımları azaltarak aslında hem onlara hem öğretmenlerine ve en nihayetinde de topluma zarar veriyor.
Avatar
kamil - 8 ay önce
adam sınıfta her türlü soytarılığı yapsın.diğer öğrencilerin öğrenme hakkını gaspetsin,öğretmene her türlü saygısızlığı yapsın.sonuç sıfır.
Avatar
Ali Alper - 8 ay önce
En güzeli en doğrusu biz öğretmenleri sınıftan atsınlar. Nasılsa öğretmenlere saygı kalmadı. Okulda disiplin kalmazsa eğitimde olmaz.