Ortaokullarda Bazı Derslerin Saatleri Azaltılacak, Bazı Dersler Seçmeli Olacak

Ortaokullarda Bazı Derslerin Saatleri Azaltılacak, Bazı Dersler Seçmeli Olacak

Ortaokullarda Bazı Derslerin Saatleri Azaltılacak, Bazı Dersler Seçmeli OlacakOrtaokullarda Bazı Derslerin Saatleri Azaltılacak, Bazı Dersler Seçmeli Olacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni dönemde reform niteliğinde ders saatlerinde yeni düzenlemeye gitmesi bazı branşları etkileyecek, bazı branşlarda da norm fazlalılığına yol açacak gibi duruyor. 

ÖNCEKİ GÜN MEB MÜSTEŞARI YUSUF TEKİN BU KONUDA ŞU AÇIKLAMALARI YAPMIŞTI

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yürüttüğü müfredat değişiminde ilk aşama tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren ders kitaplarındaki rahatsız edici ifadelerin kaldırıldığını söyledi. Tekin, tüm öğretim seviyeleri için başlatılan müfredat değişikliğinin de 2017-2018 eğitim-öğretim yılında hayata geçirilmesinin hedeflendiğini belirtti.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Yeni dönemi okul yapmaktan ziyade, okul müfredatının içeriğine yoğunlaşma dönemi olarak ilan ediyoruz" sözlerinin ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığı'nda yapılan çalışmalara çevrildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, HABERTÜRK TV'ye yaptığı açıklama, müfredat çalışmalarının 1,5 yıl önce başladığını söyledi. Çalışmaların birkaç aşamada yürütüldüğünü vurgulayan Tekin, "Yeni bakanımızın verdiği ilk talimat, müfredat çalışmalarının hızlı ve kararlı şekilde yürümesiydi" diye konuştu.

Tekin yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verirken, "Şikayetçi olduğumuz, eleştiri yönelttiğimiz her konu masaya yatırıldı. Çalıştaylar yapıldı, uzmanlar dinlendi; aydınlar, entelektüeller, veliler, idareciler, öğretmenler... Şu anda sahadaki veriler toplandı, kategorize edildi. Her genel müdürlük kendi okullarıyla ilgili çalışmaları yürütüyor" ifadelerini kullandı.

"MÜFREDAT HAFİFLETİLECEK, DERS SAATLERİ AZALTILACAK"

"Çocuklarımızın haftalık ders yükü çok fazla" diyen Yusuf Tekin, "Birinci kısmı ders saatleriyle alakalı. Ders saatleri azaltılabilir, dersler birleştirilebilir. Bu akademik heyetin vereceği önerilerle oluşacak. En büyük eleştiri, çocukların farklı etkinliklere zaman ayıramamaları. Müfredat hafifletilecek. Bu kadar ağır bir yüke ihtiyaç olmayabilir. Elimize gelen verilere göre karar verilecek" dedi.

RAHATSIZ EDİCİ İFADELER KALKIYOR

Ders kitaplarında tartışma yaratan bazı ifadelerin düzeltileceğini söyleyen Tekin, yeni kitapların 2016-2017 eğitim-öğretim yılında kullanılabileceğini açıkladı. Tekin şunları söyledi:

"Bazı ders kitaplarımızda ayrıştırıcı, ötekileştirici ifadeler var. Toplumlar arası sınıf oluşturucu ifadeler ayıklanacak. Kültürel, tarihsel birlikteliği sağlayan yeni içeriklerin dahil olması söz konusu olacak. Bu yıl öğretmen arkadaşlarımızla her ders bazında toplantılar yapıldı. İçeriğine dokunmadan, görsel, yazılı ifadeler, görüntüler, yönlendirmeler varsa onların ders kitaplarından çıkarılmasıyla ilgili olarak kitabın yazarı ve yayınevleriyle görüşmeler yapıldı. Hatalar düzeltildi. Yeni eğitim yılında kitaplardaki rahatsız edici ifadeleri değiştirilip ihale süreci başlatıldı."

MÜFREDAT BİR SONRAKİ DÖNEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Okul müfredatının içeriğine yoğunlaşma dönemi olarak ilan ediyoruz" sözleri sonrası gözler ders müfredatlarına çevrilmişti. MEB Müsteşarı Tekin, yapılan çalışmalar hakkında, "Nihayete ermiş bir çalışma yok. Bu yaz bu konuda ilgili genel müdürlüklerimiz çalışmaları tamamlayacaklar. Nihai kararı Talim Terbiye Kurulu kendi takvimine göre tamamlayacak. Önümüzdeki yıl yeni müfredatla ilgili bir çalışma yapmamız mümkün değil. Ancak bunun önümüzdeki yıl kurulda çalışmaların tamamlanması ve bir sonraki yıl hayata geçirilmesi olabilir" diye konuştu.


Hali hazırdaki sistemde ortaokullarda haftalık 35 saat ders saati var. Bu ders saatlerinden 29 saati zorunlu, 6 saati seçmeli konumunda. Haftalık ders saatlerinin ve zorunlu ders saatlerinin azaltılacak olması, bazı derslerde norm kadro fazlalılığına yol açacak. Şu an ki sistemde haftalık 35 saat ders saatleri ve zorunlu seçmeli ders saatleri sayısı tablodaki gibidir.


Yeni müfredat değişiminde haftalık zorunlu ve seçmeli ders saatleri toplamının 30 saate çekilmesi nedeniyle. Bazı branşlardaki zorunlu ders saatleri azaltılacak. Haftalık 3 saat zorunlu olan sosyal bilgiler dersinin, haftalık 2 saate; Haftada 5 saat zorunlu olan matematik dersinin 4 saate indirileceği, Haftalık 6 saat olan Türkçe dersinin de 4 ya da 5 saate; haftalık 4 saat olan Fen ve Tekonoloji dersinin de 3 saate;  indirileceği tahmin ediliyor. Bu durumda bu branşlarda norm fazlalılığı durumu söz konusu olabilir. Çünkü MEB'deki norm kadro doluluk oranı %93 lere yükseldiği için ders saatlerinin azaltılacak olması öğretmen açığının da bazı branşlarda bitme noktasına geleceğini gösteriyor.


Haftalık ders saatlerindeki değişim  2017-2018 yılından itibaren uygulanılmaya konulacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Handan - 7 ay önce
Gorsel sanatlar muzik yine 1 saat.secmeli olarakta secildigi okul yok yada ben rastlamadim.baska derslerin saatlerini artiyorsunuz sonuc elde var sifir.şu dersler 2 -3 saat olabilseydi ne sanatcilar yetisirdi ülkemizde.bu saatler ayarlanirken cocuklara danisilmadigi cok acik.
Avatar
Eren - 7 ay önce
Görsel sanatlar seçmeli olmalıdır
Misafir Avatar
... - 6 ay önce @Eren
ne alaka hayırdır görsel sanatlarla derdin ne diğer derslerin çok mu faydasını gördük sınavlarda binlercesi sıfır alıyor
Avatar
hasan - 7 ay önce
haftalık zorunlu 4 saat olan ingilizceye dokunulmayacak mı?
çok ilginç ...
çok önemli olan dersler düşürülecek, fakat ingilizce düşürülmeyecek...
Misafir Avatar
Ceyda - 7 ay önce
Bunu söyleyen umarım bir eğitmen değildir. Hangi bakış açısıyla önemsiz gördünüz bilmiyorum ama 4 saat yetersiz bile.Özel okullardaki ingilizce ders saatinden bihabersiniz sanırım. Lütfen yorum yaparken diğer branşlara karşı biraz saygınız olsun.
Misafir Avatar
Didem - 7 ay önce
Bransınızın ne olduğunu bilmiyorum ama size sadece şunu söyleyebilirim bir Ingilizce öğr. olarak:Dili òğrenmek için yaş önemli bir kriterdir ve ne kadar yaşı ufaksa ògrenenin ,dile yatkınlik artar ve dili öğrenme de ya da öğretme de okuma yazma konusma ve dinleme becerilerinin gelişmesi ve bu becerilerin dersin içinde ve günlük hayatta kullanılması esastir.O nedenle son sıniflarda sizin gözünüze batan 4 saat bu beceriler icin yetersiz ve hatta az bile!Sizin gözünüzden bakarsakta şoyle bir soruyu da irdelemek gerekir;1. sınıftan itibaren 10 ar saat 8 saat ve en son 5 er saat Türkçe ders gören öğrenciler tam gramer ile mi konusuyor ya da hayatlarinda her sinavdan 100 mü aliyorlar ya da oldukca fazla gördükleri Matematik dersinden ayni şekilde çok mu başarılılar?Sonucta asıl olan şudur ki,Eğitimdeb anlamayan ,masa başinda eğitim üzerine ahkam kesenler kafalarina gore ders ekleyip ders cikardiklari sürece her derste bu sıkıntı olacaktır.Devlet okullarında dil dersi saatiyle özel okullardaki ders saati farkınin dili öğrenmede ve kullanılılırlığında ucurumlar yarattığıda kaçınılmaz bir gercektir
Avatar
felsefe - 7 ay önce
evet haftada 6 saat ingilizce çocuklarımız şakır şakır ingilizce konuşur azaltılır mı dahaca arttırsınlar 6 saat haftalık ders saatinde şakı şakır yes no konuşuyorlar büyük başarı ...