Bugun...


Cemaat,eğitim ,rotasyon !
Öyle bir neden olacak ki, kişi gözü kapalı memleketini bırakıp hiç bilmediği ve hatta harita üzerinde yerini dahi bilmediği bir ülkeye gitsin.

+ -
PERSONELMEB.NET/ ÖZEL HABER

Gülen cemaati denince akla eğitim geliyor. Diğer hizmet cemaatlerine baktığımızda, daha çok dini yönden kendilerini yetiştirmektedirler. Kurumsallaşma olgusu diğer cemaatlerde pek gelişmemiştir.

Legal olarak kurumsallaşıp tüm dünyaya yayılan tek cemaat; Gülen cemaatidir desek herhalde yanlış bir tespit olmaz. Çünkü dünya literatüründe bu denli yayılım gösteren hiçbir legal organizasyon yoktur. Bu da bize gösteriyor ki, Gülen cemaati eğitim alanında birçok devleti bile geride bırakmıştır.

Eğitimi bir sistem dahilinde yürüten cemaat, dünyada "rotasyon" işlemini de en iyi yürüten eğitim camiasıdır. Cemaatin herhangi bir kurumunda çalışan biri en fazla üç sene aynı yerde kalabiliyor. Üç yıl sonra ya şehir içinde başka bir kuruma gönderiliyor ya da şehir dışı bir kuruma tayini çıkartılıyor.

Bu kan tazeleme sistemi sayesinde kurum içinde nahoş (laubali) bir ortamın oluşması engellenmiş olunuyor...
...

Aynı zamanda kurumlarda çalışanlara maddi yönden garanti veriliyor. Emeklilik yaşı gelenler emekli oluyor ve devlette emekli bir öğretmen ne alıyorsa onalr da aynı parayı alıyor. Tabii, emekli oldum elimi eteğimi çekiyorum da olmuyorsun. Başka bir yerde başka bir görevde çalışmaya devam etme garantisi de veriliyor...
 
Bu gibi nedenlerden ötürü Gülen cemaati itibar görüyor ve taraflı tarafsız çoğu kişi tarafından övgüyle bahsediliyor...

....

Üniversiteler, kolejler, dershaneler, etüt merkezleri, yurtlar, pansiyonlar vb. birçok alanda faal durumda. Yelpazesi bu denli geniş olan bir yapının bozulmasının nedeni bence "rotasyon" işlemini çok iyi kulllanmasından kaynaklanıyor....
....

Eğitim alanındaki başarıları dershane bazında baktığımızda YGS ve LYS'de Türkiye birincilikleri, kolej bazında olimpiyat birincilikleri bulunuyor. Bunun yanında, açılan yeni üniversitelerle de eğitim alanındaki planlı ve istikrarlı tutumlarının yerinde olduğu düşüncesi ortaya çıkıyor.
....

Yurtdışındaki eğitim kurumları ise, olayın başka bir boyutu. Burada "fedakarlık" kavramı ön plana çıkıyor. Çünkü hiçkimse ailesini bir hiç uğruna bırakıp binlerce kilo metre uzakta olan bir memlekete gitmez. Öyle bir neden olacak ki, kişi gözü kapalı memleketini bırakıp hiç bilmediği ve hatta harita üzerinde yerini dahi bilmediği bir ülkeye gitsin. Dışarıdan bakıldığında  aklı başında olan bir birey bu tür durumları kabullenmez. Demek ki, olayın boyutu organizasyonun içinde olanlar için çok farklı ki, gözü kapalı gidiyorlar dememiz kafidir sanırım...
....

Eğitimde Avrupa'yı bile geride bırakan cemaat, eğitimci kadrosu Anadolu insanından oluşmaktadır. Bizim toprağın insanı bu organizasyon içinde başarı basamaklarını tek tek geçerken, MEB'de mevcut öğretmenler neden ulusal ve uluslar arası çapta büyük başarılara imza atamıyorlar? Bu da meselenin başka bir boyutu ve üzerinde kafa yorulacak bir başlık olduğu kanaatindeyim...

Gülen cemaati eğitimde dünya standartlarını çoktan geçmiş ve eğitimde gelişim göstermeye çalışan diğer gruplara da örnek teşkil etmektedir. İster sevelim ister sevmeyelim, ister bizim ideolojimize yakın olsun ister olmasın, bilmemiz gereken şu: Bir sivil toplum örgütü olarak Gülen cemaati eğitimde rakip tanımıyor.

Vesselam

Hamza KILIÇASLAN
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI