Sendika:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
24 Kasım’da Öğretmenlere Müjde....

En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
 Ömür KUZĞUN
Türk Eğitim Sen
Kayseri 2 Nolu Şube
Denetim Kurulu Üyesi

Her türlü yetkin elinden alınmış, ellerin bağlı, gözlerin kör ve kulağının sağırlaştığı, toplumdaki değerinin dip yaptığı bir dönemde, insanları eğitmek ve bir şeyler öğretmek o kadar zor ki anlatamam. Hangi meslek vardır ki evine iş götürsün, yarın ben öğrencilere ne anlatacağım kaygısıyla geceleyen, hangi soruları soracağım diye düşünen, akşam ailesiyle ilgilenmeyip, yaptığı yazılı kâğıdını yarına yetiştireceğim diye çalışan bir öğretmenin hakkını bu devlet nasıl ödeyebilir.

Eşit işe, eşit ücret vereceğiz diyerek yeni bir adaletsizliğin önünü açan bu uygulama yanlıştır. Eğer eşit işe eşit ücret ise öğretmenlerin evde yaptıkları eğitim ve öğretimle ilgili çalışmaların ücretini kim karşılayacak. Her sıkıştığınızda öğretmene başvurarak, seçimden tutunda ne kadar kötü iş varsa biz eğitimcilere yüklediğiniz bir ortamda, bizi unutmanız ve bize sırt çevirmeniz, biz eğitimcileri üzmektedir.

Kim ne kadar maaş alırsa alsın, gözümüzde değil fakat bu bizim hak arama mecburiyetimizdir, bundan dolayı siz memurları örnek vermek zorundayız, bu olaya kızmamanız gerekmektedir. Örneğin masa başında oturan bir devlet memuru şu anda yapılan tazminat artışıyla toplam maaşı 1870 TL civarındadır.(Güle güle harcamanızı temenni ediyorum) Fakat emeklisi gelmiş, eşi çalışan normal bir öğretmenin maaşı ise 1800 TL civarındadır. Şimdi diyeceksiniz ki ek ders, yok öyle bildiğiniz gibi değil, örnek verdiğim öğretmen ek ders almıyor. Varsayalım ki ek ders ücreti de alsın, yazın kesilen, girilmediğinde verilmeyen, izinde, raporda kırpılan ek dersin öğretmene ne gibi bir faydası olabilir. Tüm yetkililere sesleniyorum, bu yaptığınız çok ayıptır, eğer sayıları çok diyerek bir zam vermekten kaçınıyorsanız, bu çokluğun sizleri rahat uyutmayacağından emin olabilirsiniz.

Eğitim iş kolunda yetkili olan sendika “ Eğitim Bir Sen”  üyelerinizin çoğunluğu zannedersem öğretmen, peki ne duruyorsunuz, hani nerde tepki, nerde eylem, yoksa hala aklınız Filistin de mi, Mazlum Derle birlikte insan hakları avcılığımı yapıyorsunuz. Irakta o kadar insan ölürken bir çıt çıkartmayan sizler, şimdi yoksa çift yüzlülüğünüzü mü gizliyorsunuz?  Biz öğretmenler olarak merak ediyoruz, yetki sizde, etki başkalarında mı? Yoksa büyükleriniz tarafından yetkisiz mi bırakıldınız?  Bu soruların cevabını ivedilikle bekliyoruz.

Şu an dağ başlarında, kolluk güçlerinin bile giremediği dağ köylerinde, hizmet veren öğretmenleriz var. Dil birliğini sağlamak için, devletin şefkatini oralara kadar götüren, orda ki yavrularımızı eğiten öğretmenlerimizin hakkını nasıl ödeyeceksiniz. Verdiğiniz üç kuruş parayla ödediğinizi zannediyorsanız yanılıyorsunuzdur. Masa başında klimanın karşısında oturarak bu devlete hizmet ettiğini söyleyenlere kızıyorum. Var mı? Bir eseriniz, memleketimiz yücelsin diyerek gırtlak patlatan öğretmenlere selam olsun, bizler dağ başlarında, mezralarda, köylerde hizmet verelim, yani “balık bilmezse, halik bilir” diyerek, ey vallah etmeyelim. Fakat hakkımızı da sonuna kadar aramayı ihmal etmeyelim.

Vakit yakındır, öğretmenler olarak 24 Kasım Öğretmenler gününde Bakanımızdan maaşlarımızın artırılması yönünde müjdeli bir haber beklemekteyiz. Kuru sözlerle bizleri avutacaklarını sanıyorlarsa, kuru laflara karnımızın doyduğunu söyleyebilirim. Eğer 24 Kasım Öğretmenler gününde bizi tatmin edecek bir maaş artışı müjdesi olmaz ise, 24 Kasım Öğretmenler gününün, öğretmenler için yaslı geçeceğini ve 24 Kasımdan sonra her günün eylem ve protestolarla geçirileceğini zannediyorum.

Umut ediyoruz ki ek ders ücretlerinin net 14 TL’ye çıkartılması ve memurlara yapılan yaklaşık maaş artışı olan %10’luk zammında biz öğretmenlere yapılacağını, öğretmenler olarak beklemekteyiz. Devlet Babalığını göstererek, evlatlar arasında bir adaletsizliğe yol açmayacağını diliyoruz. Müjdeli haberi 24 Kasım Öğretmenler gününde bekliyoruz.
 
Öğretmenlik, öteki serbest ve yüksek meslekler gibi, giderek ilerlemeye ve her durumda geçim rahatlığı sağlamaya elverişli bir meslek durumuna konulmalıdır. Dünyanın her yerinde, öğretmenler toplumun en özverili ve saygıdeğer insanlarıdır. (M. Kemal Atatürk)
En Güncel Sağlık Haberleri için TIKLAYINIZ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Koncuk, 3 Yıl Şartını Değerlendirdi
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk kişisel Twitter hesabından Çerçeve Yönetmelikle...

Haberi Oku