Flaş Haber:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
YILBAŞI TATİLİ VE EK DERS ÜCRETLERİ

En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
Soru1; Yılbaşı tatilinde ek ders ücreti ödenir mi?

Cevap1; 1 Ocak Salı günü 2429 sayılı yasaya göre resmi tatil günüdür. Milli Bayram tatili ya da genel idari izinli günlerden değildir. 

Bu konuda toplu sözleşmede;

“Madde 24- (1) 1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

Toplu sözleşme görüşmelerinde yalnızca kar tatili gibi idari izinli olduğu günlerde öğretmen ve yöneticilere ek ders ücreti ödeneceği kazanımı elde edilmiştir.

Milli ve Mahalli Bayramlarda ek ders ücretleri ile ilgili yönetmelik maddesi;

b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

İki hüküme baktığımızda yılbaşı tatilini kapsamadığını görmekteyiz. 

Soru 2: 1 Ocak 2013 günü üzerlerinde ders dışı egzersiz çalışması bulunan öğretmenlere bu ücret ödenir mi?

Cevap 2: Resmi tatil günlerinde ders dışı egzersiz çalışmaları için ücret ödenmesi mümkün değildir.

Soru 2: 31 Aralık- 4 Ocak 2013 haftası ek ders ücreti nasıl hesaplanacak?

2006 yılı sonunda yapılan düzenleme ile ek ders ücretleri haftalık değerlendirilmektedir. Mesela bir sınıf öğretmeni 30 saat derse girerek 15 saat ücret alırken, yılbaşı tatili olduğu hafta 24 saat derse girerek sadece 8 saat ek ders ücreti alabilecektir. 6 saat derse girmeyen öğretmenden 7 saat ek ders ücreti kesilecektir. Bu mağduriyetin tek nedeni ise ek ders ücretlerinin haftalık hesaplanmasıdır.

Cengiz ŞAHİN

En Güncel Sağlık Haberleri için TIKLAYINIZ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
öğretmen 2 yıl önce

pazartesi gününü tatil yapsınlar zaten ek ders yok biz de ailelerimizin yanına gidelimmm

Misafir Avatar
el insaf ertık 2 yıl önce

Ataması yapılmayan öğretmenler olarak,her Şubatta yapılan öğretmen atamasının yine yapılmasını istiyoruz.Yüz binlerce öğretmen ve onların aileleri elleri bağrında Başbakanımızdan gelecek müjdeyi bekliyorlar.Bu kadar insanın talebi ve isteği kesinlikle göz ardı edilmemeli,AK Partinin yönetim anlayışında yüz binlerce öğretmeni ve onların aileleriyle birlikte milyonlara ulaşan bir kitleyi mağdur etmek olmamalı,bu yüzden en kısa zamanda Hayırlı haberlerinizi bekliyoruz.Bu talebin Sayın Başbakanımıza ulaşacağını ümit eder,saygılarımızı sunarız

Misafir Avatar
doğrucu davut 2 yıl önce

ak partiye oy vermeyi düşünen zavalli öğretmenlere yaziklar olsun yaziklar

Misafir Avatar
öğretmen 2 yıl önce

madem öyle pazartesi günü de tatil edilsin hakkımız değil mi ?

Misafir Avatar
sınıf öğretmeni 2 yıl önce

biz öğretmenlere para verilmez arkadaşlar sadece bizden kesinti yapılır... yazık öğretmenlik değersiz bir iş gibi gösteriliyor.

Misafir Avatar
yumu @DİLAVER 2 yıl önce

ek dersleri haftalık yaparak birileri rahat etsin diye yapılıyor. ama öğretmenleri yıldıyorsunuz. 1 -2 gün gelmeyen öğrt. bir haftalık ücretni kesiyorsunuz. bu adilmi? o zaman bir hafta gelmez.

Misafir Avatar
ek ders kesilmesin lütfen 2 yıl önce

çocuklarımızla eğlenme hakkımız yokmu lütfen ek derslerimiz kesilmesin bır sınemaya gıdemeyecek mıyız lütfen kesmeyin

Misafir Avatar
kasım @Okul öncesi ve sınıf öğretmenleri 2 yıl önce

öcretli öğretmenin derdi acaba kim biliyor? sanırım allahtan başka kimse bilmez.

MEB'in Okullara Gönderdiği Yazı Ortalığı...
MEB Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük tarafından yaşanan bazı tereddütleri gidermek amacıyla bugün...

Haberi Oku