31 NUMARALI REKLAM ALANI
2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Ders Kitapları Seçim Modülü Açıldı...

En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
2013-2014 Eğitim Öğretim Yılı Ders Kitapları Mebbis'ten girişi 25 şubata kadar Mebbis Ders Kitapları Seçim Modülünde yapılmalıdır.

 
Ders Kitapları  Seçim Modülü 2013-2014 eğitim -öğretim yılında ilköğretim ve ortaöğretim okullarında kurumlarında okutulacak ders kitapları ve ders kitabı yerine kullanılacak eğitim araçları, ilgi Yönetmelik hükümleri gereği ekli listede duyurulmaktadır. Öğretim programı değişen ilköğretim ve ortaöğretim ders kitapları ile ders kitabı yerinekullanılacak eğitim araçları, ileri tarihte yayımlanacak Tebliğler Dergilerinde ayrıca duyurulacaktır.

 

Okulların /kurumların  ders  kitabı  ihtiyaçları , 2013-2014  eğitim -öğretim yılında da MEBBİS ortamında alınacaktır. Bu nedenle, resmî ve  özel  bütün  okulların /kurumların 2013-2014 eğitim -öğretim yılı kitap ihtiyaçları   okul /kurum yöneticileri tarafından “Kitap Seçim Modülü”ne girilecektir.

 

Bu kapsamda;

1- Kitap Seçim Modülü,  okulların  veri girişine 28/01/2013 tarihinde açılacak ve 25/02/2013 tarihinde kapatılacaktır. Veri girişine yönelik iş ve işlemlerle ilgili ayrıntılı açıklamalara, “Kitap İhtiyacı  Belirleme Ekranı”nda yer verilecektir. Bu açıklamalar il millî  eğitim  müdürlüklerine yazılı olarak da bildirilecektir.

 

2- Resmî ilköğretim ve ortaöğretim  okullarında /kurumlarında  öğrenim  gören  öğrencilerin  ders  kitaplarının Bakanlığımızca ücretsiz olarak verilmesine 2013-2014  eğitim -öğretim yılında da devam edilecektir.  Özel öğretim  okullarında /kurumlarında  öğrenim  gören  öğrenciler  ise ders  kitaplarını ücreti karşılığında temin edeceklerdir.

3- “Ücretsiz  Ders  Kitabı Dağıtımı” kapsamında satın alınacak kitap  ihtiyacının belirlenmesinde, okullar /kurumlar tarafından “Kitap Seçim Modülü”ne girilen kitap sayıları esas alınmaktadır.

Satışa sunulacak kitapların baskı miktarının belirlenmesinde ise  özel   okullar /kurumlar tarafından “Kitap Seçim Modülü”ne girilen sayılar veri olarak  kullanılmaktadır .

Bu nedenle,  okul /kurum müdürlüklerince,  öğrenci  ve öğretmen sayıları dikkate alınarak kitap  ihtiyaçları belirlenecek ve belirlenen kitap sayısı “Kitap Seçim Modülü”ne girilecektir.

4-  Ders  kitaplarının ihale, baskı ve dağıtımı uzun bir zaman dilimini gerektirdiğinden, kitap ihtiyacının okullardan  erken alınması zorunlu hale gelmektedir.

5- İnternet bağlantısı olmayan okulların kitap ihtiyaçları, internet bağlantısı olan başka bir okuldan veya il/ilçe millî eğitim müdürlüğünden girilecektir.

6- 2013-2014 eğitim-öğretim yılı için ihtiyaç bildirilecek ders kitaplarının listesine ve bu kitaplarla ilgili özel açıklamalara, Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün http://dhgm.meb.gov.tr adresinde de yer verilecektir.

7- Kitap ihtiyacı belirleme ile ilgili iş ve işlemler, il/ilçe millî eğitim müdürlüklerince sistem üzerinde denetlenecek; kitap ihtiyacını modüle girmeyen, yanlış, eksik veya fazla giren okullar/kurumlar uyarılarak resmî ve özel bütün ilköğretim ve ortaöğretim okullarının/kurumlarının kitap ihtiyaçlarının zamanında ve doğru olarak sisteme girilmesi sağlanacaktır.

8- Okullarda/kurumlarda okutulacak seçmeli derslerin, “Kitap Seçim Modülü”ne veri girişinden önce planlanması ve ihtiyaçların "Modül"e bu plana göre girilmesi gerekmektedir. Kitap ihtiyacı girildikten sonra, seçmeli derslerde değişiklik yapmak kitap fazlalığı ve kitap ihtiyacı oluşmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak

için gerekli tedbirler okul/kurum yöneticileri tarafından alınacaktır.

9- “Kitap Seçim Modülü”ne girilen kitap sayılarının eksikliği/fazlalığı ile veri girişini yapmayan veya eksik yapan okullardan/kurumlardan, okul/kurum müdürleri ile il/ilçe millî eğitim müdürleri sorumlu olacak, bu iş ve işlemler Millî Eğitim Denetçileri ve İl Eğitim Denetmenleri tarafından da izlenecektir.

10- 2013-2014 eğitim-öğretim yılı kitap ihtiyacı ile ilgili iş ve işlemler, yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda MEBBİS ortamında bulunan “Kitap Seçim Modülü”nde gerçekleştirilecek, okul/kurum müdürlüğü veya il/ilçe millî eğitim müdürlüğü tarafından Bakanlığa yazılı ya da sözlü olarak kitap ihtiyacı bildirilmeyecektir.

11- Kitap ihtiyacının “Kitap Seçim Modülü”ne girilmesi sürecinde karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün (0312) 413 19 12 - 413 19 14 - 413 19 33 numaralı telefonlarından bilgi alınabilecektir.

2013-2014 eğitim-öğretim yılında resmî ve özel bütün ilköğretim ve ortaöğretim okullarının/kurumlarının kitap ihtiyaçlarının öngörülen süre içerisinde tam ve doğru olarak sisteme girilmesi için gerekli her türlü tedbir il ve ilçe millî eğitim müdürleri tarafından zamanında alınacaktır.

 

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 

M. Emin ZARARSIZ

  
En Güncel Sağlık Haberleri için TIKLAYINIZ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fatih Projesi Tablet Dağıtım Töreni
SAMSUN (AA) - Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, öğrencilerin kendilerine sunulan imkanları...

Haberi Oku