15 Temmuz'da Kim suçlu? Yeniden düşünelim...

“Kast yoksa suç yoktur” başlıklı yazımızdan sonra bazı yorumlarda özetle denildi ki “darbe ile ilgili olarak öyle bir tablo çizdiniz ki ortada suçlu kalmayacak!”

15 Temmuz'da Kim suçlu? Yeniden düşünelim...Böyle demedik. O yazıda bu anlama gelecek herhangi bir ifade de yok. Ama bu yorumları yapanların iyi niyetli olduklarını varsayarak bu itirazlarla ortaya çıkan yanlış anlamalarını bazı ek açıklamalarla tashih etmemiz lâzım. 

Şöyle: Menhus 15 Temmuz hadisesi ile ortaya çıkan cuntacı ekibin bu kalkışma hareketinin cezalandırılması gerektiği konusunda hemfikir olmayan her halde yoktur. Hiçbir gerekçe bu kalkışmayı meşrû (hukuka uygun) göremez ve gösteremez.

(Bazı aydınlar, bu günlerde değil, ilerleyen yıllarda; “Bu cuntacılara ne oldu da bu işe kalkıştılar? Hangi olaylar ya da kişiler ne bahaneyle ya da ne gerekçeyle onları tahrik etti?” sorularının cevabını arayıp bulmaya çalışacaklar. Bu ayrı mesele. Ama “tahrik var” deseler bile “o halde suçları yok” diyebilecek değillerdir.)

Darbecilerle ilgili basit bir tasnif yapalım:

Birinci suçlu grubu: Darbeyi planlayan ve komuta edenler. Sayılarını henüz bilemiyoruz, ama her halde yüz kişiyi geçmez.

İkinci suçlu grubu: Darbeyi icra edenler. Bu milletin tankını, uçağını millete ve devletin kurumlarına bomba yağdırmak için kullananlar ve onların yardımcı ve yardakçıları. Bunların sayılarını da henüz bilemiyoruz, ama galiba bunlar da beş yüz kişiyi geçmez.

Üçüncü suçlu grubu: Darbe yapılacağından önceden haberdar olup darbenin başarılı olmasını isteyen ve darbe başarılacak olursa bu yeni devlet durumundan pozisyon kapmayı bekleyenler. Bunların da sayılarını yani kimler olduklarını elbette tam bilemeyeceğiz, ama işin niteliği gereği bu gruptakilerin sayısının da üç bin kişi olduğunu varsayabiliriz.

Böylece çeşitli ağırlıklarda ve basamaklarda suçluluğu kesin olan üç bin altı yüz kişinin darbecilik suçundan cezalandırılacağını varsayabiliriz. (Bu rakamların yarısı da olabilir iki katı da. Tahminlerimizde isabet edip edemediğimiz çok da önemli değil).

Bu gruplara şöyle dördüncü bir halka ekleyebilir miyiz?

İlk üç grubun bir darbe hazırlığı içinde olduğunu az çok hisseden ve nasıl icra edileceğini bilmedikleri ve fikren ve fiilen içinde de yer almadıkları bir muhtemel darbeyi, “umarım başarırlar, başarırlarsa iyi olur” diyerek hoş görenler.

Bu grubun bu yanlış hoşgörüsüne ve haksız beklentisine; “ayıp”, “hata”, “günah”, “yanlış” gibi sıfatlar yükleyebiliriz. Ama kanunda böyle bir suç tipi yok. Kanunsuz suç olamayacağına göre, Ceza Hukuku normları açısından bu kişilere suçlu diyemeyiz.

Zaten, ülkemizde, düşünen insanların zihninde; “iyi darbe kötü darbe”, “gerekli darbe gereksiz darbe”, “sizin darbe bizim darbe” gibi ayrımların yaygın olarak bulunduğunu varsaydığımızda bu suç isnadı ve iddiası oldukça ütopik olacaktır.

Ancak bir de şu var: Darbe teşebbüsünün, salt askerî bir cunta tarafından değil de, sivil ayağı da olan bir örgüt tarafından planlanıp icra edildiğini ve bunun da ispat edildiğini varsayalım.

İşte bu halde, bu sivil görünümlü örgütün içinde yer alan ve yapılacak bir darbeyi “örgütün genel hedefi ya da aracı olarak bilen (ya da öngören)” üyeleri, “darbeci örgüt üyeliği” suçundan cezalandırılabilirler.

İşte bu gruptakiler için, önceki yazımızda da söylediğimiz üzere, “suç örgütü üyeliği” kastının da savcılarca ispatı gerekir.

http://www.yeniasya.com.tr/ahmet-battal/kim-suclu-yeniden-dusunelim_417038

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Birileri bir halt işledi: - 4 gün önce
Birileri bir halt işledi ceremesini 100 bin masum çekti. Ölen 246 'nın yanında diri diri açlığa ölüme terk edilen 100 binler oldu. İnsanlar Ohal bahana edilerek KHKlarla toplu zulümler yapıldı. Sadece meb de 672 khk ile 28 bin insan sendikadan, bankadan ihraç edildi. İhraçların hepsi hukuksuz, ihraö kriterleri devletin izin verdiği şeyler. Devlet aklı yok hukukun ırzına geçip öldürülmüş. Ülke olarak doludizgin felakete gidiyoruz. Hukuk gitti mi her şey gidet zaten
Avatar
571 - 3 gün önce
peki ya
sadece yasal olan bankasyada 10 yıldır kredi kartı kullanan
ve yine yasal olan sendikaya üye olan
başka hiçbir şeyden haberi olmayan insanlar ne olacak.
Avatar
Haluk - 4 gün önce
Tüm fetöyle ilgili oaln herkes.Fetö bankadaki paradan sendikadaki imza sayısında destek alıp güç zehirlenmesi yaşadı.Pensilviyada emir alıp mazlumuz ve mağduruz kodunu kullanıp,bunlar yasal diyenler suçludur. Cumhurbaşkanı bunların yapılarında uzak durun sizin verdiğiniz destekle bunlar daha tehlikeli olacak demedi mi? Bir normal insan bir insanı öldürene kadar ceza almıyor ,ancak suçtan sonra katil deniliyor.15 Temmuz öncesi sendika ve banka yasaldı ama darbenin karargahı olduktan sonra anlaşıldıki bunlar militan yatakları.
Misafir Avatar
Ali Haydar CEYLAN - 3 gün önce @Haluk
Önemli olan CB'nın değil mahkemenin ne dediğidir. Hukuk deniyor buna .
Misafir Avatar
x-man - 3 gün önce @Haluk
aynen katılıyorum haluk bey.
Avatar
15 temmuzun gerçek failleri bulunsun: - 3 gün önce
o karanlk gecenin kirli elleri ortaya çkarlsn hem de tum çiplakligi ile. Darbeyi yapanlar, goz yumanlar,onlem almayanlar hesabni versin. Suç sahsidir kim ne yaptysa ortaya çikarilsin. Sendika uyesine banka mudisine darbeci muamelesi yapmak, on binlerce insani isinden gucunden etmek, onurlaryla oynamak hukuksuzluktur, vicdansizliktir. Sorgusuz sualsiz, haksz hukuksuz ihraçlar akla degisik sorular da getirmiyor degil
Avatar
672 khk ile ihraç - 3 gün önce
Allah 15 temmuzu planlayanlarn, yapanlarn, goz yunanlarin, bizi haksiz yere ihraç edenlerinde belasini versin. Benim suçum ne de beni ihraç ediyorsun? Banka mudisi olmak, sendika uyesi olmak darbecilik midir? O zaman bunlara izin veren devlet kendi kendine darbe plankam mi oluyor? Abuk subuk bahanelerle bize zulmediyorsunuz. Allah bizi ihraç edenlerinde belasini versin
Avatar
mağdur - 3 gün önce
Sıcak bir 2016 Temmuz akşamı. Ayın 15’i. Hiçbirşey’den habersiz uyuyakalmışız erkenden eşim ve ben. Onlarca yüzlerce aracın korna sesi, sloganlar… ne oluyor acaba deyip televizyonu açtığımda birde ne görüyüm? Darbe!.. Ülkemizin selameti için Allah’a dua etmekten başka yapacak hiçbirşeyim yoktu. Aradan çok kısa bir zaman geçmişti ki öğretmenliğimi yaptığım okuldan beni çağırdılar. Üyeliğimi MEBBİS tarafından yanlış bilgilendirildiğim ancak kesintimin yanlışlıkla yapıldığı sendika nedeniyle görevden uzaklaştırıldığımı şaşkınlıkla öğrendim. Ve akabinde ihraç. Darbede ne kadar payım olduysa delillerini koysunlar gözümün önüne. İsterse darağacında sallandırsınlar beni. İtiraz bile etmiyeceğim. Yeterki delilleriyle birlikte suçumu bileyim…
Avatar
15 temmuz aydınlatılsın - 3 gün önce
672 khk dan ihraç edilen 28 bin öğretmenden biriyim. Evime ekmek götürmekti tek derdim. Sendika üyeliğinden, banka mudiliğinden, okula çocuk gönderenden acısını çıkardılar. Yüzbin mağdur yaratıldı hukuksuzca. İhraçlar da kriterler yasal olan şeyker. Devlet aklı yok yapılanlarda kin ve nefret var.
Avatar
15 temmuz - 3 gün önce
darbeyi millet olarak göğsümüzde söndürdük. darbecilerin şerefsizce rezil olmaları karşısında şükür secdelerine kapandık. cami hoparlöründen birlik mesajlarını bir öğretmen olarak ben verdim. mihrabdan azizi şehitlerimiz için aşırları ben okudum. ülkemin 15 temmuza dair yayımlanan ilk şiiri tarafımdan yazıldı, 18 temmuzda yayımlandı link burada: http://www.siir-defteri.com/sizin-koseniz/siir/mehmet0168/15-TEMMUZ/32570.aspx... bir süre sonra 672 nolu khk ile bana dendi ki sendika üyesisin ihraçsın...