“2017’DE OHAL KALKMIŞ OLACAK”

Başbakan Binali Yıldırım AP'nin "Türkiye ile müzakereler" konusunda aldığı karara ilişkin "Türkiye'ye ayar vermeye çalışmak en hafifinden vizyonsuzluktur." dedi.

“2017’DE OHAL KALKMIŞ OLACAK”Başbakan Binali Yıldırım AP'nin "Türkiye ile müzakereler" konusunda aldığı karara ilişkin "Türkiye'ye ayar vermeye çalışmak en hafifinden vizyonsuzluktur." dedi. Öte yandan Başbakan Yıldırım, "2017'den itibaren yatırıma daha fazla kaynak ayıracağız. Olağanüstü hâl şartları da kalmış olacak" diyerek OHAL'in uzatılmayacağının da sinyalini verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa Parlamentosu’nun “Türkiye ile müzakereler dondurulsun” kararına ilişkin olarak, Kendi kendilerine gelin-güvey oluyorlar. İstedikleri kararı alsınlar, hiçbir önemi yok” görüşünü dile getirdi. “Türkiye bu mültecilere sahip çıkmazsa, o zaman siz Avrupa’nın halini görün” diyen Yıldırım, “Mülteci anlaşması ila nihai böyle devam edecek diye bir şey yok. Türkiye sözünde durur, ama Avrupalı dostlarımızın da sözünde durmasını bekliyoruz. Ben inanıyorum ki; AB Liderler Zirvesi’nde bu karar dikkate alınmayacaktır” diye konuştu.
İstanbul Sağlık Fuarı’nda konuşma yapan Yıldırım’ın açıklamalarından satır başları şöyle:
Sağlıktaki dönüşümü öyle sıradan bir iş olarak görmeyelim. Vatandaşlarım şunu bilsin ki Türkiye’de AK Parti birçok hizmete imza attı 14 yılda. Ama bu hizmetlerden iki tanesi hep zirvede oldu; biri sağlık, biri ulaşım. Ulaşım ve sağlık hizmetleri iktidarımızın yüzünü güldüren hizmetler olarak devam ediyor. Olmayan işe ‘Sağlık olsun’ derken demek ki eskiden işlerimizin olmadığı sağlık kurumlarından geri dönüyorduk. Sağlık olsun demekle olmuyor. Gereğini yapacaksınız, vatandaş sağlık hizmetini alacak. İnsanca muamele görecek. Bütün bunlar var çok şükür.
Biz istiyoruz ki son kerteye gelmeden sağlığımızın kıymetini bilelim. Birinci, ikinci, üçüncü kademe sağlık hizmetleri var. Aile hekimleri var. Sağlıkla ilgili sorunlar büyümesin ve ikinci, üçüncü kademe sağlık merkezlerinde birikim olmasın. Sağlık aynen kalp atışları gibi takip edilsin. Koruyucu sağlık hizmetlerini tedavi amaçlı sağlık hizmetlerine göre çok daha fazla önemsememiz gerekiyor.

“AB LİDERLER ZİRVESİ’NDE BU KARAR DİKKATE ALINMAYACAKTIR”

AB bir karar aldı. Milletvekilleri AP’de toplandılar. Bu kararın bizim için kıymeti harbiyesi yoktur. Kendi kendilerine gelin güvey oluyorlar. İstedikleri kadar karar alsınlar. Aziz milletimizin kararları karşısında boynumuz kıldan incedir. Onun dışındaki kararların bizim için önemi yoktur. Avrupalı dostlarımız mesele Türkiye olunca objektiflikten uzaklaşıyorlar. AP bu kararla kendilerini küçük düşürmekten başka hiçbir iş yapmamıştır. Milletimizin AB’ye zaten azalmakta olan güven duygusu daha da zedelenmiştir. AB Türkiye ile mi, terör örgütleri ile mi işbirliği içinde olacak bunun kararını vermelidir. Türk milleti bunu beklemektedir.
Ben inanıyorum ki bu karar AB liderler zirvesinde hiçbir şekilde dikkate alınmayacak. Avrupa’da vizyon sahibi liderler olduğunu düşünüyorum.

“DOLARLA İLGİLİ TEDBİRLERİ ALDIK”
 
Trump sonrası dalgalanma yaşanıyor. Bunu kalıcı olarak görmek büyük hatadır. Temeli sağlam bir ekonomiye sahip olduğumuzu bütün vatandaşlarımız bilsin. Piyasaların, yatırımcıların ufak da olsa tedirginliklerini gidermek görevimiz. Tedbirleri aldık. İki boyutu var. Bir parasal tedbirler, bunlarla ilgili Merkez Bankası çalışmalarını yapıyoruz. Biz de bu dönemde dövize olan ihtiyaçta bir sıkıntı yaşanmaması için önlemler aldık. Devletin yaptığı sözleşmeleri dolardan Türk parasına çeviriyoruz. 5 milyar dolarlık kaynağın piyasadan çekilmemesi anlamına geliyor. Merkez Bankası’ndan döviz alanların borcu öderken döviz yerine Türk parası ödenmesi kolaylığı getirdik. Bu da 2 milyar dolar. Türkiye içinde yapılacak sözleşmelerin de Türk parası üzerinden yapılması kararı aldık. Bütün bunları toplayınca kısa ve orta vadede 10 milyar dolarlık kaynağı piyasanın emrine vermiş oluyoruz. Dalgalanma bütün dünyada var olan durum ve geçici bir durum.

“2017’DE OHAL KALKMIŞ OLACAK”

2017’den itibaren yatırıma daha fazla kaynak ayıracağız. Olağanüstü hâl şartları da kalmış olacak. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle ilgili sınırlı değişikliği de yapıp yolumuza devam edeceğiz. Seçim, meçim yok. Vatandaşımız 2015’e seçimini yaptı. Biz de yolumuza devam ediyoruz.

sözcü

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sabıbır - 2 hafta önce
İnşAllah Ohal kalksın artık adını duymaktan bile bıktık
Avatar
Sabır kalmadı artik - 2 hafta önce
Ohal kalksın artık yeter.biktik tukendik
Avatar
sabır - 2 hafta önce
yasal olan sendika ve bankaya izin verenlerde yargılansınlar lütfen insanların ekmeğiyle rızıklarıyla huzurlarıyl oynadılar
Avatar
Ohal kalksın - 2 hafta önce
Khk'larla sorgusuz sualsız ekmeğinizden ettiğiniz memur, öğretmen işine dönsün. Eli silah tutanların günahını banka mudisine, sendika üyesine çektirdiniz. Suçun şahsiliği ilkesinden hareket edin. Yasal sendika, yasal banka, yasal okuldan terörist çıkmaz. Yüzbin mağdur yaratıldı. Mağdurlara işlerini verin iadei itibar yapın. Darbeye sebep olanları, destekleyenleri, göz yumanları cezalandırın. Masumlara kan kusturdunuz artık yeter . Hatadan dönün. Allah var, ahiret var
Avatar
İhraç oldum hukuksuzca - 2 hafta önce
Ohal bitsin khk'larla sorgusuz sualsiz ihraç ettiğiniz insanlar mesleğine geri dönsün. İhraç kriterleri hukuk dışı. Devlet izin verdiği sendikadan, açık tuttuğu bankadan öğretmen- memur ihraç etmemeli. Hukuka uyulsun.
Avatar
Zaten batmışız dolar 3,5 olmuş - 2 hafta önce
Ohal uzarsa ülke daha da kötüye gider dolar 5 lira olur. Sermaye kaçar, dışardan yatırım olmaz. Fransa örnek gösteriliyor ama Fransa hukuka uyuyor, kimse Fransa'da işinden atılmıyor, muhalif düşüncede olanlar kodese tıkılmıyor. Biz de ohalle yüz binlerce insan işinden gücünden oldu. Dolar aldı başını gidiyor. OHAL KALKMALI HUKUKSUZLUK BİTMELİ. KHK'LARLA İŞİNDEN EDİLEN İNSANLAR İŞLERİNE GERİ DÖNMELİ.HUKUK HERKESE LAZIM
Avatar
Deniz - 1 hafta önce
Ohal kalkmalı. İnsanlar gerçekten mağdur. Gerçek suçlular cezasını çeksin ama haksız ihraç edilenler nolacak. Yazık değil mi. Allah görüyor kimin ne olduğunu. Allahtan korkun.
Avatar
Adalet - 2 hafta önce
Cb 6 ay daha uzatacak galiba. Açıklama yapmış