Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
8 bin şube müdürü emekliliğe yanaşmıyor

En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
 Kamu kurumlarında çalışan ve sayısı yaklaşık 8 bini bulan şube müdürleri, özlük ve mali haklarının iyileştirilmesini bekliyor. Şube müdürlerinin sorunlarını bir mektupla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a da ileten Şube Müdürleri Derneği Başkanı İsmail Polat, " Şube müdürünün almakta olduğu maaş, emekliye ayrıldığı takdirde, yarıdan da aşağıya düşüyor. Bin 500 lira maaş ile yaşam standardının çok düşeceği endişesiyle 65 yaşına kadar emekli olmadan çalışmak zorunda bırakılıyorlar." dedi .

Ankara da 14 farklı bakanlık ve kamu kurumlarında görev yapan Şube Müdürleri, Şube Müdürleri Derneği 'nin iftar programında bir araya geldi. İftar yemeğine yine üst düzey bürokratların yanı sıra basın mensupları da katıldı . Yemek sonrası bir konuşma yapan Şube Müdürleri Derneği Başkanı Polat, şube müdürlerinin yaşadığı sıkıntıları dile getirdi. Polat, "Bugün bir şube müdürünün almakta olduğu aylık maaş, emekliye ayrıldığı takdirde yarıdan yarıya düşüyor. Bin 500 lira maaş ile yaşam standardının çok düşeceği endişesiyle 65 yaşına kadar emekli olmadan çalışmak zorunda bırakılıyorlar." diye konuştu .

" ŞUBE MÜDÜRLÜKLERİNE İHTİYAÇ VAR"

Şube müdürlüğünün, kamu yönetiminin omurgasını oluşturan bir kademe olduğunu vurgulayan Polat, bakanlıklarda yapılan yeniden yapılandırma çalışmalarında şube müdürlerinin adının değiştirilerek etkisizleştirmeye çalışıldığını savundu. Polat, kurumların ve işlemlerin bir şekilde sevk ve idare edilmesi gerektiğini, bunun içinde mutlak suretle şube müdürlüklerine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Polat ayrıca, her türlü sorumluluğu ve riski üstlenen şube müdürlerinin özlük ve mali haklarına bakıldığında ek göstergelerinin 2 bin 200 olduğu, görev ve makam tazminatlarının olmadığını, dolayısıyla maaş yönünden emsallerine göre üvey evlat muamelesine tabi tutulduğunu söyledi.

Şube müdürlerinin idareci olarak bugün almakta oldukları maaşın emeklilikte düz memur ile aynı miktara düştüğünü, emekli ikramiyelerinin ve emekli maaşlarının işçilerden çok daha az olduğunu aktaran Polat, bu durumun hakkaniyetle bağdaşmadığını ve mutlak suretle çözüme kavuşturulması gerektiğini ifade etti.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI VE MALİYE BAKANLIĞI'NA MESAJ

Dernek Başkanı Polat, Şube Müdürü olmayı bekleyen daha genç arkadaşlara erken yaşlarda fırsat verebilmek için, sırf emeklikte maaşlarının çok düşmesinden dolayı emekli olmayan Müdür arkadaşların emekli olmalarını sağlamak için mali ve özlük hakların verilmesi gerektiğini yineledi. Sorunlarını bir mektupla Başbakan'a da ilettiklerini bildiren Polat, çalışmalarının kısa zamanda karşılığını bulacağına olan inancını ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı ile Maliye Bakanı'nın bu adaletsizliğin giderilmesi için çalışma yapacaklarına olan inancını dile getirdi.

"EMEKLİYE AYRILIRSAK MAĞDUR OLURUZ"

İftar katılan bazı dernek üyeleri de kamu kurumlarında fiilen görev yapan toplamda 7 bin 800 civarı şube müdürünün olduğuna işaret etti. Şube müdürleri, "Bizler 65 yaşına kadar beklemek istemiyoruz ama kimimiz üniversitede çocuk okutuyoruz, kimimiz çocuklarımızı evlendirecek. Emekli olursak maaşımız yarı yarıya düşecek, normalde şimdi bile geçinmekte zorlanıyoruz, emekliye ayrılırsak mağdur oluyoruz." diye yakındı. 
En Güncel Sağlık Haberleri için TIKLAYINIZ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
derhal 2 yıl önce

herkes aynı durumda derhal emekli olup geçinmek için ek iş yapmalılar

Misafir Avatar
ben 2 yıl önce

25 yılını doldurmuş öğretmen ve şube müdürleri yaşına bakılmaksızın emekli edilmelidir aksi halde milli eğitim içinde bulunduğu ataletten kurtulamaz,çağı yakalayamaz.
tabiki onlarında haklı tarafı var son maaşları emekli maaşı olarak verilmelidirki yaşam standartlarını kaybetmesinler.

Misafir Avatar
klym 2 yıl önce

şube müdürlerine ihtiyaç her zaman vardır. bu gelecek kuşaklara bırakmak istemiyorlar. nasıl olsa memur çalışıyor onlar sadece yürütüyor. bazı şube müdürlerimizin maşallahı var daha işin ne yapıldığından haberi bile yok sadece imza atip geçiyor. emekli maaşları yükselse de bunlar emekli olmaz.

Doğum yardımlarına 25 bin anne başvurdu
Başbakan Davutoğlu'nun açıkladığı annelere yönelik doğum yardımı programı meyvelerini vermeye başladı....

Haberi Oku