Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Ağustos'ta 50 Bin Atama Olursa Hangi Branştan Kaç Öğretmen Alınır?

En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
Ağustos ayında öğretmen atamaları gerçekleştirilecek. Şubat ayında öğretmen ataması yapılmaması dolayısıyla Mebpersonel.Com olarak en az 50 Bin öğretmenimizin atanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu bağlamda öğretmen açıkları, norm fazlalıkları, Alan değişikliği ve önceki yıllarda yapılan atamalar ile 4+4+4 eğitim sistemini göz önünde bulundurarak 'Ağustosta atama olursa hangi branştan kaç öğretmen atanır?' sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. Şunu da belirtmekte fayda görüyoruz; Aşağıdaki verilen rakamlar tamamen görüş yazısı olup, hiç bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. 

4+4+4 Sistemi ile birlikte Sınıf Öğretmenliği hariç diğer branşlarda az ya da çok önceki yıllara göre atamalar artmıştı. Geçen yıl hangi branştan kaç öğretmen alımı yapıldığına bir bakalım;Şimde de Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı güncel öğretmen ihtiyaçlarına bakalım;


Bu verilere göre 50 Bin atama düşünüldüğünde Beden Eğitimi branşından yaklaşık 2.500-3.500 arası öğretmen alımı olacağını tahmin ediyorum. 2012'de Beden Eğitimi branşından 2547 öğretmen atanmıştı. Beden Eğitimi Öğretmenliği, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yayınladığı en çok ihtiyaç duyulan öğretmen listesinde 10. sırada yer alıyor.


Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi branşı 50 Bin atama düşünülürse 4.000'i görebilir. Bu branş bakanlığın en çok ihtiyaç duyduğu öğretmen ihtiyacı sıralamasında 2. sırada ve 15684 norm açığı var.

Fen ve Teknoloji Öğretmenliği atamasında 2012 Ağustos'ta 3322 öğretmen atanmıştı. Bu branşta 7 Bin civarı norm açığı var. 2013 Ağustos'ta 50 Bin atama olursa bu branştan en az 2500 atama olması hiç de sürpriz olmaz.

İlköğretim Matematik Öğretmenliği en çok öğretmen alınan ve en çok ihtiyaç duyulan branşlar arasında yer alıyor. 50 Bin atama düşünüldüğünde 3500-5000 arası bir atama yapılabilir. Bu branşta norm açığı 7601 ve 2012 Ağustos ayı atamasında 3876 öğretmen atanmıştı.

İngilizce Öğretmenliği branşından 2012 Ağustos ayında 2954 öğretmenin ataması yapıldı. Bu bölümde tam 12857 norm açığı var. 50 Bin atama olursa en az 3000'i İngilizce öğretmenleri için ayrılacaktır.

Görsel Sanatlar/Resim öğretmenliği ve Matematik branşlarından 2013 Ağustos atamasında 1000 civarı bir atama olabilir. Matematiğin atama sayısı biraz daha fazla olması muhtemel.

Okul Öncesi Öğretmenliği bana göre biraz sıkıntılı. 66 aylık çocukların 1.sınıfa başlaması bazı velileri okul öncesi konusunda endişelendirdi. Okul Öncesi Öğretmenliğinde 6848 norm açığı var fakat Milli Eğitim Bakanlığı bu branşta tedbirli davranacaktır. 2012 Ağustos ayında yapılan atamalarda 4377 öğretmen bu branştan atanmıştı. Bu yıl 3000 civarını geçeceğini düşünmüyorum.

Rehber Öğretmene duyulan ihtiyaç ise üst düzeyde. Bu branşta 2012 yılında 3053 öğretmenin ataması gerçekleşmişti. Bu bölümde norm açığı 17 Binlerde. 50 Bin atama düşünüldüğünde 3500-5000 arası bir atama gerçekleşebilir.

Sınıf Öğretmenliği ise en sıkıntılı branş. Bu bölümde 6400 civarı norm açığı olmasına rağmen 7 Bin Sınıf Öğretmeni norm fazlası. Bu branşın durumu Alan değişikliği iptali ve önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmeler ile netlik kazanacaktır. 2012'de sadece 341 öğretmen ataması yapılmıştı. Ne olursa olsun 2013'te 1000 civarından aşağı düşmeyeceğini düşünüyorum. Tüm öğretmen kadrosunun yaklaşık %35'i Sınıf Öğretmenlerinden oluşmakta. Bir kaç yıllık sancılı dönemden sonra bu branş eski haline dönecek, yıllık 6-7 Bin atama olmasa da 4 Bin civarında seyredecektir. Bu branşın eski düzenine dönmesi 2015 yılı ve sonrası olabilir.

Sosyal Bilgiler öğretmenliği ise ataması çok az olan bir branştı. 4+4+4'den sonra 2012 Ağustos atamasında 2 Bin üzerinde Sosyal Bilgiler Öğretmeni atandı. 2013'te de yine bu seviyelerde olacağı hatta 50 Bin atama olursa 2500'ü geçebileceğini söyleyebiliriz.

Teknoloji Tasarım ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümü için de Sosyal Bilgiler Öğretmenliği branşı için geçerli olan bilgiler geçerlidir. Çok sapma veya sürpriz olacağını düşünmüyorum.

Türkçe Öğretmenliği ise 4635 atama ile 2012 Ağustos atamasında rekor kırmıştı. Bu branşta norm açığı 7 Bin civarında. Yine en az 3500 atama olacağı kanısındayım. Bu bölümde mezun sayısı çok olmadığı için puanlar ciddi şekilde düşebilir.

Bu yazıyı Ağustos'ta 50 Bin öğretmen ataması olması gerektiğini düşünerek yazdık. Mebpersonel.Com olarak Ağustos 2013'te en az 50 Bin öğretmenimizin atanması gerektiğini düşünüyoruz. Şubat ataması da olmaması bizim bu düşüncemizi kuvvetlendirmektedir. Şubat ayında atama umuduyla yollara düşen, haklarını arayan, mesleklerine sahip çıkan öğretmenlerimizin hep yanında olduk ve yanında olmaya devam edeceğiz.

Yukarıda verilen istatistikler ve atama bilgileri tamamen yorumlara dayanmaktadır. Mebpersonel.Com olarak süreci takip ederek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Siz de yapıcı eleştirileriniz ile yorum yazarak bu sürecin olumlu sonuçlanmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Melih Öztürk /
En Güncel Sağlık Haberleri için TIKLAYINIZ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
kasım 2 yıl önce

sınıfçılara bitiren akp

Misafir Avatar
makına 2 yıl önce

teknik öğretmenleri bitirdiniz

Misafir Avatar
scorpion5586 2 yıl önce

gerçekten resim öğretmenliğinden 1000 alim olur mu bu sene olursa çok iyi olur hakkımızdır diye düşünüyorum.

Misafir Avatar
coğrafyacı 2 yıl önce

sanirım bu ülkede coğrafyacıya pek ihtiyaç yok gibi kardeşim ihtiyac yoksa neden hala bu bölüm var ve türkiyede bu kadar coğrafyacı açığı var ken hala atamalarda bile onların lfı geçmiyor..

Misafir Avatar
özgür 2 yıl önce

teknik öğretmenler galiba yine havasını alacak

Misafir Avatar
bıyoloji 2 yıl önce

anlamıyrm neden neden neden lise branşı yok !gunah yahu vallahi gunah... !!!!!

Misafir Avatar
sedat 2 yıl önce

bu milleti tarih coğrafya bilgisinden yoksun yetiştirip sonrada başarılı olmayı bekliyolar çok atadıklarından dahamı değersiz bu dersler o kadar çok açık varki hiç bahsedilmiyo yazık çok yazık

Misafir Avatar
şöyle ki @bora çetin 2 yıl önce

lahanacıları ingilizceci yaparlarsa bal gibi olur. kemal sunal ın süte su katması gibi

Boş kadroya vekalet edene de vekalet aylığı...
Daha önce sadece dolu kadroya vekalet halinde vekalet aylığı ödenirken 13.10.2012'den itibaren boş kadroya...

Haberi Oku