Bugun...


Alan Değişikliği Mağdurları İçin Kritik Hafta!
“Alan değişikliğinden mağdur olacak sınıf öğretmenleri için bu hafta kritik! Salı günü TTK nın 80 nolu kararı masaya yatırılıyor. 3701 sınıf öğretmeni taleplerini MEB Müsteşarına twitterden iletebilirler. Sorun çözülmediği takdirde mağduriyet yaşanacaktır. Sınıf öğretmenlerinin büyük bir kısmı norm fazlası durumuna düşecek… Birçoğunun aile düzeni bozulacaktır.”

+ -
 PERSONELMEB NET/ÖZEL HABER

Alan değişikliği ile ilgili problemin bu hafta içerisinde çözülmesi gerekir! MEB mahkeme kararını n gereğini yaparak Teknoloji ve Tasarım ve Zihinsel Engeliler branşına geçen 3 bin 701 kadar sınıf öğretmenini, tekrar eski alanlarına döndürecek. İller arası eş durumu nedeni ile zorunlu branş değiştiren sınıf öğretmenlerini ise daha zor günler bekliyor. Bakanlığın aldığı karara güvenerek, yeni tayin yerlerinde düzen kuran öğretmenler zor durumda kalabilir. Eğitim öğretimin başladığı hafta öğretmenlerin kafası karışık! 3701 öğretmenin eş durumundan yer değiştirmesi için büyük efor sarf ederek, sorunu çözen ve eğitim camiası tarafından takdir kazanan İKGM nün bu problemi de çözmesi bekleniyor. Mahkeme kararı karşısında birkaç bin öğretmenin tekrar yer değiştirmesi her açıdan külfet olduğu gibi eşlerin tekrar ayrılması anlamına da geliyor.

Alan değiştirerek Teknoloji ve Tasarım ve Zihinsel Engelliler branşına geçen öğretmenlerin bir kısmı yeni alanından memnun iken bir kısmı memnun değil. Özellik eş durumu nedeni ile eşinin bulunduğu ilde alan değiştirenlerin tekrar önceki görev yerlerine dönecek olması ise büyük bir sıkıntı oluşturacak gibi! Öğretim yılı başladı, okullar gelecek hafta açılacak! Bazı öğretmenler norm kadro fazlası olacaklar. Ek ders ücreti alamayacaklar. Hesapta olmayan bir gelişme binlerce öğretmenin hayatını etkileyecek. Bazı il müdürlükleri geri dönüş için düğmeye bastı bile!

“Umutlar Salı günü yapılacak Çalıştay’da”

TTK 80 nolu Karar Görüşülecek.Meb müsteşarı Yusuf Tekin bugün twitter üzerinden yaptığı açıklamada TTK 80 nolu kararın görüşüleceğini bildirdi. İşte o açıklamalar;
"Önümüzdeki hafta Talim Terbiyenin meşhur 80 nolu kararı ile ilgili Pazartesi -Salı günü bir çalıştayımız var. Bu konu ile ilgili öneri ve sorunlarınızı aktarabilirseniz sevinirim....." dedi
Yusuf Tekin'nin açıklamaları hakkında soru , görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bildirebilirsiniz.

“Alan değişikliği mağdurları,  twit göndersin!”

Alan değişikliğinden mağdur sınıf öğretmeni sayısı 3701… Bu konudaki görüşlerini ısrarla twitterden Sayın Müsteşar’a bildirmelidirler. Kamuoyu oluşturarak taleplerinin gerçekleşmesini sağlayabilirler. Bu arada Çalıştay’a katılacaklar ile irtibata geçmelerini öneririm. Özellikle sendikalara problemlerini iletsinler. Alan değişikliği mağdurları için bu hafta kritik. Gelecek hafta ise okullar açılıyor. Bakanlık isterse bu mağduriyeti giderebilir.

Bakanlığa tavsiyemiz ise ne olursa olsun bir yıldır yeni branşlarında görev yapan öğretmenlerin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda branşlarındaki görevlerine devam etmeleridir. Norm fazlası olmayacak şekilde sınıf öğretmenliğine geri dönüş sağlanabilir. Mağduriyeti en aza indirmek için Zihinsel Engeliler ve Teknoloji Tasarım öğretmenliği ile ilgili TTK 80 nolu kararında değişiklik yapılmalıdır. Bu değişikliğin geriye doğru işlemeyeceğini biliyorum. Ama hizmet içi kursa katılmak suretiyle branş değişikliğine bir defaya mahsusu izin verilmelidir. Bu bir zorunluluktan kaynaklanmaktadır. Yıllar önce Açık Öğretim Fakültesi mezunları bile sınıf öğretmeni olarak atandı. Bunu unutmadık!

Cengiz ŞAHİN

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI