Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Dershanelerin kapatılması konusunda hükümet programını uygulamaya çalıştı

En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
PERSONELMEB NET/ÖZEL HABER
Dershanelerin kapatılması ve özel okullara dönüştürülmesi ile ilgili birçok spekülasyon yapılıyor. Cemaat-hükümet çatışması var, hükümet gözdağı vermek için dershaneleri kapatacak.
Ya da hükümet bu kararından vazgeçti, bu neden ile Aktif sen kapanma kararı aldı gibi aslı astarı olmayan senaryoları okuyoruz. Ancak şu bir gerçek ki hiçbir eğitimci sınav odaklı bir eğitim sistemini savunamaz. Bu sistemin topluma zararını anlatan yüzlerce makale ve görüş okuyabilirsiniz.

Dershanelerin kapatılması için düğmeye ne zaman basıldı diye sorarsanız, size 1 Temmuz 2006 tarihini söyleyebilirim. Yani bundan 7 yıl önce…! O zamanlar bu senaryoların hiç biri gündemde değildi. İşte hükümetin 9. Kalkınma(2007-2013) planından bir bölüm;

“243. Eğitim sisteminin sınav odaklı bir yapıda olması, eğitimden beklenen amaçlara ulaşılamamasına, sınav hazırlıklarına önemli harcamalar yapılmasına ve böylece eğitime ayrılan kaynakların verimsiz kullanılmasına, öğrenciler ve ailelerinde mali, sosyal ve psikolojik sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır.”

Bugünde yapılan açıklamalara baktığınızda benzer şeylerden bahsedilmektedir. Yine 2010 yılında yapılan 18. Milli Eğitim Şurasında da sınav odaklı sistemin kaldırılması gerektiği hususunda görüş birliğine varılmıştır.

“5.İlköğretim ve ortaöğretim boyunca eğitsel rehberlik, mesleki rehberlik ve kariyer danışmanlığı hizmetlerini de bünyesinde barındıracak, gelişimsel rehberlik anlayışı ile kademeler arası geçişte yöneltme ve yönlendirme kararlarına dayanak teşkil edecek objektif verileri sistematik olarak derlemek, izlemek ve değerlendirmek üzere; öğrencilerin akademik beceri, ilgi ve özel yetenek profillerini oluşturacak, zamanla öğretim sistemini tek sınav odaklı olmaktan çıkaracak yeni bir model oluşturulmalıdır.”

Gelelim bir başka üst belgeye. Milli Eğitim Bakanlığının adeta yol haritası olan MEB stratejik planında da bu konu yer almış, 2010 yılında dershanelerin kapatılarak özel okullara dönüştürüleceği açıklanmıştır. O zaman Milli Eğitim Bakanı kimdi?

“Ülkemizde son dönemde yapılan eğitim reformlarıyla; eğitim sisteminde bir üst öğretime geçişlerin sınavla olması, yükseköğretimin talebin sınırlı bir kısmını karşılaması ve mesleki eğitime olan talebin düşük olması tehditlerini azaltacak çalışmalara hız verildiğinden dershane kurucularının geleceğe dönük yatırım planlarının özel okullara yönlendirilmesi sağlanacaktır.”

Yine bir başka üst politika belgesi olan hükümetin Orta Vadeli Programında (2013-2015) sınav odaklı sistemden vazgeçileceği karar altına alınmıştır.

“Okul türlerinin azaltıldığı, programlar arası esnek geçişlerin olduğu ve öğrencilerin ruhsal ve fiziksel gelişimleri ile becerilerini artırmaya yönelik sportif, sanatsal ve kültürel aktivitelerin daha fazla yer aldığı, sınav odaklı olmayan bir müfredat dönüşüm programı uygulanacaktır.”

Tüm bu üst politika belgelerini üst üste koyduğumuzda 2007 yılında sınav odaklı eğitim sisteminden vazgeçilmesi kararı alınmıştır. Bu karar basamak basamak uygulanmaya çalışılıyor. Sınav odaklı eğitim sisteminden vazgeçmek demek dershanelerin kapanması demektir! Bu uygulamayı cemaat-hükümet çekişmesine bağlamak okuduğunu anlamamak demektir. Benim asıl üzüldüğüm nokta ise bu hususları bilmeden eski Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER’e yapılan haksızlıktır. Dershanelerin kapatılması, özel okullara dönüştürülmesi konusunda yaptığı açıklamalar acımasızca eleştirilmiştir. Oysa yaptığı yalnızca üst belgelerdeki kararları uygulamak istemesidir. O günlerde bu kararları alanlar bile eleştirmekten geri kalmamıştır. 2007 yılında,2010 yılında milli eğitim bakanı Sayın DİNÇER değildi. Ya da 18. Milli eğitim şurasında Sayın DİNÇER yoktu. Alınan kararları uygulayacağım dediği için fatura O’na kesilmiştir. Dershaneler konusunda Sayın DİNÇER’i eleştirenlerin bir özür borcu olduğunu düşünüyorum.

Mustafa DÖNMEZ

Editör

En Güncel Sağlık Haberleri için TIKLAYINIZ


www.personelmeb.net

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
muhammet altekin 1 yıl önce

teşekkür ederim bana bilgiverdiğiniz ve performans ödevini sizin sayenizde yaptım

Misafir Avatar
eğitimci 2 yıl önce

bir eğitimci olarak sınavsız bir sistem düşünemiyorum.mümkün değil. dünya da örneği yok öyle yada böyle illaki her yerin kendine göre bir sınav sistemi var.

Misafir Avatar
ne özrü 2 yıl önce

meb i hallaç gibi dağıttı gitti.ne özrü kardeşim.öğretmenleri aşağıladı,olmadık hakaretler yaptı.özür dilemesi gereken biri varsa o da sayın dinçer dir.

Misafir Avatar
KIYMETİNİ 2 yıl önce

bilemedik::::::::::::::::::::::::::)

Misafir Avatar
oooooooo 2 yıl önce

hz ömer adaleti ile bilinir ömer dinçer geldi meb içine etti vede gitti.

Misafir Avatar
ALİ ÖZKAN 2 yıl önce

onun günahi çok fazla sen dert etme hocam allaha şükür ki kurtulduk o bakandan

Misafir Avatar
Bırakın 2 yıl önce

bırakın artık şu dinçer dönemini. ölen ölür kalan sağlar bizimdir

Misafir Avatar
salih güzel 2 yıl önce

esas dinçer'in bu millete özür borcu var bayım!
Türk Eğitim-Sen: Okullarda eğitim dibe vurdu
Türk Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Ekrem Şenol, okullarda eğitim öğretim kalitesinin adeta dibe vurduğunu...

Haberi Oku