EBS: Sorumsuz sendika davadan feragat etsin

Eğitim Bir Sen'den yönetici görevlendirmeleri için yapılan açıklama

EBS: Sorumsuz sendika davadan feragat etsinEğitim Bir Sen'den yönetici görevlendirmeleri için yapılan açıklama

Eğitim kurumları müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığı görevlendirme süreci, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik'in yazılı sınavı düzenleyen 15. maddesinin Danıştay 2. Dairesi'nce,"yazılı sınav konuları arasında Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi konusunda yer verilmemesi" gerekçesiyle yürütmesinin durdurulması kararı üzerine durdurulmuştur.

Sınav konularına ilişkin düzenlemenin, eksik olduğu gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasının, iptal kararı gibi hüküm ve sonuç doğuracağı, yani doğurduğu hukuki sonuçların da ortadan kalkacağı; yürütmenin durdurulması kararı verilen  düzenlemeye göre gerçekleştirilen yazılı sınavın da hukuken sakat hale geleceği;  bu itibarla yazılı sınav sonucuna göre görevlendirme yapmanın da mümkün olmadığı izahtan varestedir.

Bakanlığın mahkeme kararını beklemeksizin yönetmelik değişikliği yapmak suretiyle kararın gereğini yerine getirmesi de yürütmenin durdurulması kararı verilen düzenlemeyi hukuka uygun hale getirmeyeceğinden, mahkeme kararı ortadayken,

Bakanlığı görevlendirme sürecinin devamı konusunda zorlamanın bir anlamı olmayacaktır.Sorumsuz bir sendikanın, kamu görevlilerinin yararına olup olmayacağını düşünmeksizin salt ideolojik hezeyanlarla açmış olduğu bu davada verilen karar, doğal olarak yazılı sınava girerek, müdür başyardımcısı/müdür yardımcısı olarak görevlendirilmeyi bekleyen yönetici ve öğretmenlerimizin mağduriyetine sebebiyet vermiştir. Söz konusu sendika, halen, hiçbir kamu yararı bulunmayan bu davasından feragat ederek yaptığı hatayı düzeltme imkanına sahiptir.

Diğer taraftan, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarından görev süresi sona erenlerin müdürlerin inhaları üzerine görev sürelerinin uzatılmasına ilişkin yönetmelik hükmünün yürütmesinin durdurulması kararı da bir başka mağduriyet kaynağı teşkil etmektedir. Yazılı sınava başvuramayan bu kişiler yönünden yazılı sınav sonucuna göre görevlendirme de mümkün olamayacağından sorun devam etmektedir.

Bakanlığın bu noktada hak kayıplarına neden olmamak ve eğitim kurumlarında yönetim boşluğu oluşturmamak adına mevcut müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarını geçici görevlendirme yoluyla kendi eğitim kurumlarında bırakması yerinde olacaktır.

Eğitim-Bir-Sen olarak, görevlendirme bekleyen yönetici adaylarının mağduriyetlerinin önlenmesi ve beklentilerinin karşılanması için yönetmelik değişikliği dahil her yolun denenmesi ve mümkünse açıklanan takvim dahilinde görevlendirme sürecinin devamını sağlayacak adımların atılması noktasında Bakanlıkla görüşmelerimiz devam ediyor.

Eğitim çalışanlarının sorunlarına çözüm bulmak bir yana bizzat kendileri sorunun kaynağı haline gelenlerin ortaya çıkardığı hak kayıplarını gidermek için çabalarımız sürecek.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şeyhmus DAYI - 6 ay önce
ula eğitim_bir sen.amma da numaracısın ha.hem nalına hem mıhına vuruyorsun.sanki bu karar sonrası zil çalıp oynamadın mı?bilmeyen de seni çok masum sanacak.kendi üyelerinin menfaati haricinde herşeyi yapıyorsun.siyaset yapmayı bırak artık.
Avatar
SENDE DÜZELTSEN - 6 ay önce
haklarını yediğin müdürlerin hakkını nasıl ödeyeceksin... getirdiğiniz müdürlerin yaptıklarını nasıl izah edeceksiniz ... bizim sendikadan değil diye mülakatta yediğiniz haklar... müdür yapacaklara sorunun cevabı söyleniyor diğerlerine söylenmiyor dürüşler ya mülakatta yazacaklar kâğıda mahkemelere gösterecekler ya... daha ne anlatayım...
Avatar
kul dan utanmaz - 6 ay önce
yahu asıl basiretsiz yalaka sendika sizsiniz hem torpil hem üçkağıt hadi bakalım bide ahirette sizinle görüşeceğiz ebs
Avatar
yeter artık - 6 ay önce
ebs duruma el koymalı. 4 yılını dolduran yöneticilerin de sınav kazananların da emeğiyle ,hakkıyla oynayanlar utansın