Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
KPSS'de Yaş Sınırı Var mı?

En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
 KPSS yaş sınırı konusu çok önemli bir konudur. Bazı mesleklerde insanlar 1 gün ile mesleğe giriş haklarını kaybedebilmektedir.
 
KPSS’ye girişte herhangi bir yaş sınırı yoktur. Yani yaşı kaç olursa olsun insanlar KPSS ye girebilmektedir Fakat kurumlar, KPSS sonrası girilen kurum sınavlarında ve bazı mesleklerin atama koşullarında kanunla yaş sınırı uygulamaktadır.
 
Kpss de yaş sınırı konusu A Grubu kadrolarda ve Öğretmenlik kadrolarında geçerli olan bir durumdur. B Grubu kadrolarda yaş sınırı 2006 yılına kadar uygulanmış olup yapılan mevzuat düzenlemesiyle yaş sınırı uygulamadan kaldırılmıştır.
 
“Ek Madde 40- Mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınan ve bu Kanunun 36 ncı maddesinin Ortak Hükümler Bölümünün (A) fıkrasının (11) numaralı bendinde sayılan kadrolara atanmak amacıyla kurumlarınca yapılacak özel yarışma sınavlarına başvurularda üst yaş sınırı; özel mevzuatında yer alan yaş şartına ilişkin hükümlere bağlı kalınmaksızın sınavın yapıldığı tarihte otuzbeş yaşını doldurmamış olmak şeklinde uygulanır.
 
Özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları tarafından mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle yapılacak alımlarda da birinci fıkra hükmü uygulanır.”
 Yukarıdaki paragraftanda anlaşılacağı üzere A Grubu kadrolarda yaş sınırı sınavın yapıldığı tarihte “35″ yaşını doldurmamış olmak şeklinde uygulanıyor.
 
B Grubu olarak adlandırılan ve merkezi atama yöntemiyle yerleştirme yapılan kadrolarda ise yaş sınırı aranmamaktadır.
 Öğretmenlik mesleği için ise üst yaş sınırı “40″ yaştır. Ataması yapılacak öğretmenlerin 40 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.
 
www.egitimajansi.com
En Güncel Sağlık Haberleri için TIKLAYINIZ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MEB, müdürlük mülakatlarını 100 gündür...
MEB Şube Müdürlüğü Mülakatının Üzerinden 100 Gün Geçmesine Rağmen Hala Sonuçları Açıklamadı

Haberi Oku