Bugun...Yönetmeliğin Değerlendirilmesi
“Yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde iki önemli değişiklik göze çarpmaktadır. Bunlardan birincisi okul tiplerine göre hizmet bölgelerinin belirlenmiş olmasıdır. Her yönetici belirlenen 4 hizmet bölgesinde 6 yıllık süre ile görev yapacaktır. Alt, üst ve eşdeğer hizmet bölgelerinden toplam yirmi tercih yapabilecektir. Bir başka önemli değişiklik ise Müdürlük sözlü sınav komisyonunda bakanlık temsilcisi veya öğretim görevlisinin yer alacak olmasıdır. Ayrıca bakanlıkça açılan hizmetiçi kursa katılanlar ilk defa aldıkları belgelerden puan alacaklardır. Taslakta olmayan bu hükümler yönetmeliğe damgasını vurmuştur.”

+ -
 Genel değerlendirme;

Yönetmeliğin kapsamı her ne kadar müdür, müdür başyardımcılığı, müdür yardımcılığını kapsam dahiline almışta olsa, yönetici tabirinden anlaşılan yalnızca müdür ve müdür yardımcılığı kadrolarıdır. Müdür başyardımcılığı kadroları daimi yöneticilik kadrosundan çıkarılmıştır. Bu durum halihazır başyardımcı kadrosunda görev yapanlar açısından hak kaybı olarak değerlendirilecektir. 

Müdür yetkili öğretmenliğe pozitif ayrım devam ediyor. Bir yıl müdür yetkili öğretmen olarak çalışmış olmak müdürlük sınavına katılmak için yeterli olacaktır. Bu husus özellikle branş öğretmenleri tarafından eleştiri konusu olmaktadır. Bu yönetmelikte de müdür yetkililik ile ilgili bu ayrım korunmuştur. Yine bir kuruma müdür atanabilmek için aylık karşılığı okutabileceği ders bulunması yeterli olacak. Ancak Fen liseleri ve sosyal bilimler liseleri farklı kategoride değerlendirilmiştir. Öncelikle öğretmen olarak çalışmış olma şartı getirilmiştir. Bu arada bu yönetmelik Anadolu liselerinin düz liseye dönüştüğünün göstergesi olmuştur. Anadolu liselerine atanmak için bu liselerde çalışma şartı bulunmamaktadır.

Müdürlük sınavında sözlü komisyonlarda en önemli değişiklik ise bu komisyonlarda Üniversite öğretim elemanları arasından bir kişinin görevlendirilecek olmasıdır. Beklenti yetkili sendikadan bir temsilcinin bulunması yönünde idi. Bakanlık personeli veya öğretim görevlisi sözlü komisyonlarda diğer müdürlerin yanında görev yapacak.Bu arada müdürler için sözlü sınav yönetmelikte yerini aldı. Sözlü sınav sonucunda belirlenen aday il müdürünün teklifi Valinin onayı ile atanacak. Teklif ile ilgili työnetmelikte herhangi bir açıklama yer almamıştır. Üç aday arasından gibi... Bir açıklama yer almamıştır.

Sözlü sınavların dijital ortama kaydedilmesi yerinde olacaktı. Ancak yönetmelikte bu hususta bir hüküm yer almamıştır.

Sınav sonucuna göre atama Mayıs-Haziran aylarında yapılacak

Kurucu müdürler müdür yardımcıları ya da müdür yetkililiği görevlerinde bulunmuş, müdürlük sınavına girmeye hak kazanmış adaylar arasından görevlendirilecektir.

İsteğe bağlı yer değiştirmeler Temmuz Ağustos ayı içerisinde yapılacak. Yönetmelik tarihinden önce müdür başyardımcısı olanlar yine aynı unvan ile tayin isteyebileceklerdir.

Rotasyon süresi taslakta belirtildiği gibi tüm yönetim kadroları için 6 yıl olarak belirlenmiştir. Yönetmelik ile yapılan en büyük değişiklik ise il içerisinde kurum yöneticilerinin okulların tiplerine göre belirlenen hizmet bölgelerinde zorunlu çalışacak olmalarıdır. A tipinde 6 yıl görev yapan bir okul müdürü B tipi bir okula gidebilecektir. Kendi hizmet bölgesinden 10 alt ve üst hizmet bölgesinden 10 tercih yapacaktır. Taşra yöneticilerinde olduğu gibi alt ve üst bölgelerde çalışma zorunluluğu getirilmiştir.

Daha önce yöneticilik yapanlar için herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Yeniden atama yok!

Ayrıca beklenen iller arası yönetici atama ile ilgili de bir hükme yer verilmemiştir. Yöneticilerin en çok şikayet ettiği konulardan bir tanesi olan iller arası yer değiştirmenin yönetmelikte olmaması hayal kırıklığı yaratmıştır.

2011 yılındaki yöneticilik sınavında başarılı olanların hakları geçici madde ile korunmuştur.

Taşra yöneticilerine okul müdürlüğüne geçiş hakkı tanınmamıştır.

Yönetmelik yayınlandıktan en geç 2 ay sonra yönetici atamaları tamamlanmış olacak, yani 4 EKİM 2013


Hüseyin AKAY

Personel Mebnet

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI