Matematiği Herkes Öğrenebilir…

MATEMATİĞİ HERKES ÖĞRENEBİLİR…

Matematiği Herkes Öğrenebilir…
09 Mayıs 2016 Pazartesi 09:43

   
     Matematik hayatın kendisidir. Çevremizde gördüğümüz her şeyde matematik var. Arıların yaptığı peteğin geometrisinden dünyanın çevresine, markette yapılan alışverişin tuttuğu miktardan havanın sıcaklığına… kadar. Tıpta, teknolojide, mühendislikte, bilimin her kademesinde matematik karşımıza çıkar.
      Matematik dünyanın ortak dilidir. Bugün itibariyle her yerde bir gün 24 saat olarak ölçülür ya da pi sayısı:3.14 tür… Üçgenin iç açılarının ölçüsü 180 derecedir… metre, kg , km vb. tüm ölçüm birimleri standarttır.
      Matematik herkesin sandığı gibi sadece sayılarla ilgili bir olgu da değildir. Sürekli kendini üreten , çoğaltan bilgi silsilesi… medeniyetin ilk basamağı, yükselişin vazgeçilemez unsuru..
      Yakın zamana dek matematik bize sadece çok zeki öğrencilerin başarabileceği bir ders olarak öğretildi: Matematik bilgisini onlar doğuştan bir yetenek olarak dünyaya gelirken beraberinde getiriyorlardı ve her fırsatta bu özelliği gönüllerince kullanıyorlardı. Bu öğrenciler,leb demeden leblebiyi anlarlar, problemleri hızlı bir şekilde çözerler,.. bu öğrencilerin matematik notları hep beş gelir; diğerleri de onları seçilmiş zanneder… Öncelikle öğrencilerde ve hatta ne yazık ki bazı öğretmenlerde oluşan bu yanlış yargıyı düzeltmek gerekir ve matematiği öğrencilere sevdirmek. Bunun için de;
Matematiğin günlük hayattaki yeri anlatılmalı
Zorlayıcı matematik etkinlikleri yaptırılmamalı
Basit bir problem çözmenin üstün bir yetenek gerektirmediği sezdirilmeli
Uzun ve sıkıcı ödevler verilmemeli
Bir sonucun farklı yöntemleri öğrencilere gösterilmeli
Bazı öğrenciler çok kısa bir sürede problemi çözer. Bu durum problem çözmede daha yavaş olan öğrencilerin motivasyonunu kötü etkiler. Bunu engellemek için de bireysel farklılıklar göz önünde tutularak öğrencilere eşit fırsatlar sunulmalı
Kısacası olumsuz tüm matematik yargılar yok edilmeli
       Matematik dersi sanıldığı kadar zor bir ders değildir ve doğru yöntem teknikler kullanılarak bir öğrenci bile açıkta kalmaksızın tüm öğrenciler matematik dersini anlayabilir.Bunun için kullanılacak yöntem elbette tek başına düz anlatım olamaz:
Buluş yoluyla öğretim
Gösterip yaptırma yöntemi
Analiz yöntemi
Senaryoyla öğretim
Oyunla öğretim
      Bireysel farklılıklar göz önünde tutulduğunda her öğrenci için yöntemler farklı olabilir ancak kalabalık sınıflarda öğrenciler hangi yöntemlerle matematik konusunda başarılı oluyorsa bunlar gözlem yapılarak keşfedilip ona göre öğrencileri gruplandırmak gerekir. Böylelikle öğrencilerin daha başarılı olması sağlanabilir.
       
      Geleceğin, gelişmişliğin, doğanın dengesindeki aritmetiğin, doğrunun, mantığın,... çok bilinmeyenli denklemini taşıyan bir derse karşı öğrencilerin önyargılı olmaları üzücü ve en kısa sürede telafi edilmesi gereken bir durum. Amaç belli, hedef belli, kitle ortada, yöntem teknikler yol gösteriyor, öğretmen var, sınıf var, karşımızda bilgiye aç öğrenciler… ülkenin geleceğine hizmet, zihne kuvvet, bilgiye bereket deyip zararın neresinden dönülse kardır mantığıyla haydi hocam çocuklara matematiği öğret:  Çünkü matematiği herkes öğrenebilir.      

EDA EVRAN
mebpersonel.info.tr/özel

   İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.