Bugun...


Milli Eğitim Çalışanlarına Yer Değiştirme Müjdesi
Milli eğitim çalışanlarına yer değiştirme müjdesi

+ -
 Milli Eğitim Bakanlığı personelinin yer değiştirmesine ilişkin düzenleme MEB çalışanlarını umutlandırdı.
MEB personelinin yer değiştirmesine ilişkin düzenleme MEB çalışanlarını umutlandırdı.

Milli Eğitim Bakanlığı çalışanlarının büyük bir bölümünü öğretmenlerin oluşturması,diğer bakanlık çalışanlarının sorunlarının yeterince tartışılmamasına neden oluyor. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmelik taslağında öğretmen dışı personelle ilgili önemli hükümler var.

Gazetekamu’nun haberine göre, bu taslakta; MEB, öğretmen ve öğretmen dışı personel için görevde yükselme ve unvan değişikliğini içeren önemli değişiklikleri hedefliyor.

Yine öğretmen dışı personelin isteğe ve özür durumuna bağlı il içi ve il dışı yer değişikliğine yer vermiş durumda. Bu önemli taslakta yer değiştirme bölümü, ya gözden kaçtı yada özellikle gündemde tutulmadı. Halbuki bu değişiklik taslağı ile MEB kamu kurumları arasında bir ilke imza atmış olacak. Hiçbir kurumda isteğe bağlı yer değişiklik hakkı bir kurala bağlanmamışken MEB öğretmenlerde olduğu gibi bir çalışma yaptı. Bu çalışmada MEB Müsteşarı Yusuf Tekin’e teşekkür etmeden geçmek hakkı teslim etmemek olur.

Bu değişiklik, sendikaların uzun süre üzerinde durduğu bir konu olduğu herkesin malumudur. Özellikle Eğitim Bir Sen’in başta Kurum İdari Kurullarında aldırdığı kararlar olmak üzere neredeyse her açıklamasında öğretmen dışı personele de yer değişikliği hakkını istediğini görmek mümkündür.

Aslında burada öğretmen dışı personelin il içi ve il dışı yer değişikliği hakkının öğretmenler gibi kurala bağlanması son derece yerinde bir karar olduğunu belirtmekte fayda var. Oysa öğretmen dışı personel, il içi yer değiştirmek için kapı kapı dolaşmak zorunda iken şimdi hizmet süresi esas alınarak yer değiştirebilecek. Aynı şekilde iller arası yer değişikliğinde iki il valisinin onayı aranıyorken, şimdi düzenleme yapılırsa, beş yılını dolduran her memur başka ile isteğe bağlı yer değişikliği isteğinde bulunabilecekti
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI