Bugun...


Öğretmen Atamalarında 40 Yaş Engeli
Öğretmen Atamalarında 40 Yaş Engeli

+ -
Bilindiği gibi 4.3.2006 günlü, 26098 sayılı Resmi Gazete`de Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği`nin 6/1-d maddesinde öğretmenliğe ilk defa atanacaklar bakımından başvuruların ilk günü itibarıyla kırk yaşından gün almış olmak koşulu yer almaktaydı. Halen yürürlükte olan 6.5.2010 gün ve 27573 sayılı Resmi Gazete`de Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği`nin 11/1-g maddesinde bu hüküm aynen yer almaktadır. Bu koşulu aşmak için sendikamız hukuk bürosunca yürütülen bir davada Danıştay 12.Dairesi 22.11.2012 gün ve E: 2009/8096, K: 2012/9374 sayılı kararında öğretmen atama başvurusunun reddine ilişkin bireysel işlemin iptaline karar vermiştir. Anılan kararda gerekçe olarak davacının usta öğretici olarak istihdam edildiği tarih itibarıyla 40 yaş koşulunu taşıyıp taşımadığı araştırılarak işlem tesis edilmesi gerekirken aksi yönde tesis edilen işlemin hukuka uyarlılığının bulunmadığı belirtilmektedir.
Bu karar 40 yaş mağduru öğretmen adayları arasında usta öğreticilik yapanların bu mağduriyetini aşmasını sağlayacak bir kapı açmıştır. Bu durumdaki öğretmen adayları öğretmen atama döneminde elektronik başvuruları yaş koşulu nedeniyle bakanlıkça onaylanmaması durumunda idare mahkemelerine dava açarak sonucuna ulaşabilirler. Kararın gerekçesi dikkate alındığında 40 yaş mağduru öğretmen adayları arasında yalnızca usta öğreticilik yapanlar değil ücretli öğretmenlik, vekil öğretmenlik yapanlarda bu yolu deneyebilir.

Alınan Kararı Okumak İçin Tıklayın! 

''Merhaba Abbas bey, uzun zamandan beri size yazmayı düşünüyordum. ancak, dikkate alır mısınız diye tereddütlerim yok değildi. yine de size en azından içimi dökerim düşüncesiyle sizin eğitim camiasındaki tecrübelerinizden yararlanmak varsa çözüm yolları sizin bilginizden faydalanmak maksadıyla yazmaya karar verdim.
ben 1998 S. Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fak. Tarih Bölümü mezunlarındanım. o dönemin atanma zedelerdenim. Ancak, 2001-2002 eğitim-öğretim sezonunda Aydın Beşel Bilim Dersanesinde Stajyer Tarih ve Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapıp Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğü'nde stajyer öğretmenlik ünvanım kalkarak dersanelerde çalışmaya devam ettim. 2003 ve 2004 yılı 2. dönemde Aydın Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağlı Köşk İlçesinde ders saati karşılığında Tarih ve Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yaptım. 2004 ve 2005 sezonunda İzmir'de bir dersanede yine aynı derslerde Öğretmenlik yaptım. 2005 Eylül den itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı DÖSİMM de geçici işçi statüsünde göreve başladım. 2007 yılı Kasım ayından 2011 yılı ağustos ayına kadar 657ye 4/B statüsünde Sözleşmeli Personel olarak İzmirde görev yaptım. 2011 Ağustostan itibaren 657 4/A kadrosu yani 657 devlet memuru devam eden statüye geçtim. 
bu statüye geçtikten sonra hemen öğretmenliğe geçmek istedim ancak 40 yaşından gün almış olduğumdan bunu gerçekleştiremedim. Ben yeni sıfır bir öğretmen değilim yaklaşık 4-5 yılım öğretmenlikte geçti. MEB in atama motoru kurumlar arası ilk atama olarak değerlendirildiğim için beni sisteme kabul etmemektedir.halbuki Danıştay ustaöğretici olarak görev yapıp kadroya geçenleri 40 yaş engelinin iptalini istemiştir.'' 
www.egitimajansi.com
 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI