Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
Öğretmene sevk belgesi zulmü..

En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
ÖĞRETMENE  HASTANE  SEVK EVRAKI ZULMÜ
  Öğretmenlerimiz, hastaneye gittikleri gün ve saat için , okul idareleri tarafından doktordan belge getirmeleri istendiği, aksi halde disiplin soruşturması açılacağını bu günlerde öğretmenlerimizden sıkça duymaktayız.
Öğretmenlerimiz, hastaneden sağlık raporu almadığı günler hariç, normal muayene ve ilaç yazdırmak amacı ile gittiği doktordan  muayene olduğu  gün için, okul idarelerine doktordan hastanemize şu saatleri arası gelmiştir  veya şu saatlerde muayenesi yapılmıştır gibi yazılı bir belge almak  ve okul idaresine sunmak zorunda değildir. Hiç bir yasal gerekçesi de yoktur
Okul idarelerine sadece yazımız ekinde sunulan 2010/41 sayılı genelgede yer alan, kendi beyanını gösteren AYAKTA TEDAVİ FORMUNU imzalayarak vermeleri yeterlidir.
Buna rağmen kendilerinden belge getirmelerini isteyen okul idareleri olursa neye göre kendilerinden belge istediklerini kendilerine bilgilendirmelerini talep edebilirler. Bu konuyla ilgili bu genelgeden sonra herhangi bir değişiklik olmadığı için bir belge göstermeleri mümkün değildir.
Okul idareleri tarafından belge getirmediniz diye bir işlem yapılmaz yapılsa da hukuki bir geçerliği yoktur.
Öğretmenlerin doktora gidip gitmediğini okul idaresi, beyan edilen hastaneden resmi yazıyla sorup teyit edebilir. Öğretmenlerimiz doktora gidip gitmediğini ispat etmek zorunda değildir , Bu okul idaresinin görevidir.
Okul idareleri  2010/41 sayılı genelgeyi bildiği halde bazı okul idarecileri öğretmene zorluk ve baskı uygulamak maksadı ile  öğretmenlerimizden hastanede muayene olduğuna dair belge istemektedir. Bazı idarecilerimizin ise gerçekten mevzuatten bi haber olduğu için öğretmenden belge getirmesini istemektedir.bu durumda da, doktorlarla, öğretmenlerimizin karşı karşıya gelmelerine ve gereksiz bürokrasiye sebep  olmaktadır.
Bir okul müdürü olarak öğretmenlerimizin işlerini zorlaştırmak yere kolaylaştıralım
Öğretmenlerimizi angarya işlerle uğraştırıpta motivasyonunu bozmayalım
 
Fatih GENÇ/Eğitim Yöneticisi
En Güncel Sağlık Haberleri için TIKLAYINIZ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
... 13 ay önce

7 yıldır öğretmenim, ne bir müdürün ne de müdür yardımcısının (ki il-ilçe milli eğitimde çalışan amirleri saymıyorum bile) tam saatinde gelip de tam saatinde çıktığını görmedim. hele öğleden sonra son iki saat (4 ile 6 arası) okulda incin top oynuyor idareci anlamında. nöbetçi müdür yardımcısı dışında ne erken gelen bir idareci gördüm ne geç çıkan bir idareci. ama iş öğretmene gelince 10 dakikanın hesabını sorarlar. madem öyle ben de idarecilerin okulda bulunmadığı saatleri gösteren belge istiyorum.

Misafir Avatar
haydar 13 ay önce

hastaneden belge almaya gerek yoktur. memurun kendi beyanı yeterlidir. okul yönetimleri bunun için soruşturma açarsa suç işlemiş olur. ancak memuruna güvenmeyen okul yönetimi varsa önce kafasını duvara vuracak sonra isterse hastaneden bilgi isteyebilir. ah ulan böu tür müdürler bana düşecek ki kanun dışı iş yapmak nedir göstereceğim.

Misafir Avatar
kamil kavak 13 ay önce

çok biliyorsun öttür bakalım. ayakta tedavi belgesinde saat yok mu? okul idaresinin işi gücü birakip hastane peşinde koşmasi hoşuna gider ha. byönetmelikte belgelendirme var o belgelendirme de beyan belge yerine geçer mi

Misafir Avatar
SAİM 13 ay önce

mesele birazda il-ilçe mem'lerde, onlara anlatalım mevzuat nedir, ne değildir. diye.
Afrikalı öğrencilerden Türk okullarına övgü:...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Afrika gezisinde Türk okullarının kapatılmasını istemesine İstanbul’da...

Haberi Oku