Öğretmenlerin Performans İtirazları!!

Öğretmenlerin Performans İtirazlarına Müdür mü Cevap Verecek?

Öğretmenlerin Performans İtirazları!!Öğretmenlerin Performans Değerlendirmelerine ilişkin sorunlu süreç her gün yapılan açıklamalarla çözümlenmeye çalışılıyor.

Konu ile ilgili bazı sorunları ve itiraz için adresin aslında İl Milli Eğitim

Müdürlüğü olduğunu daha önce ele almıştık. 

MEB bu konuda yeni bir açıklama yayımlamış ve itiraz eden öğretmenlerin itirazları

için İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde komisyonlar kurulması bildirilmiştir. http://www.memurlar.net/haber/593795/

Komisyonlar;

İl Milli Eğitim Müdürlüğünde kurulacak ve;

İl Milli Eğitim Müdürü ya da görevlendireceği bir müdür yardımcısı başkanlık

edecek.

İl Milli Eğitim Müdürü bir ilçe müdürünü resen komisyona görevlendirecek

Komisyonda ayrıca; İl Milli Eğitim Şube Müdürü

Bir İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü

Bir okul müdürü bulunacak.

Öncelikle söyleyelim böyle bir komisyon oluşturmanın hukuki dayanağı yoktur. Yönetmelikte böyle bir komisyon tanımlanmamıştır.

Bu komisyonun yapacağı çalışmaların yöntemi belli olmadığı gibi hayatta belki de hiç karşılaşmadıkları bir öğretmen için nasıl karar vereceklerdir? Kriterlere bakıldığında değerlendirme yapabilmek için birebir görüşme, çalışma, belge ya da gözlem gerekir.

Bu durumda kurulan komisyonları ikna etmek okul müdürlerine düşecektir. Okul müdürleri tarafından belgeli olarak ispatlanmayan konularda komisyonun olumsuz değerlendirme yapması mümkün değildir. Aksi yaklaşım müneccimliğe girer.

Dilekçelerin durumu ne olacak?

Bugünlerde okul müdürlüklerine itiraz dilekçeleri verilmektedir. İtiraz dilekçelerini alan okul müdürleri öğretmeni haklı görüp puanda değişiklik yaparak yaptığı maddi hatayı düzeltebilirler. Yapacakları değişiklik sonrası öğretmenin dilekçesine cevap verebilirler. Öğretmen böyle bir cevabı aldıktan sonra itirazı devam ediyorsa yeniden dilekçe verebilir. Bu durumda okul müdürü dilekçeyi ilgili komisyona göndermek zorundadır.

Okul müdürü eline gelen dilekçe üzerine öğretmene olumsuz cevap yazamaz. Okul müdürü öğretmene verdiği değerlendirmede ısrar ediyorsa dilekçeyi i komisyona göndermek zorundadır. Çünkü konuyu çözümlemeye yetkili makam kendisi değildir.

MEB Öğretmenleri Uyarmalı:

Bugün bu değerlendirmelerden bihaber olan bir çok öğretmen vardır. Çünkü bugüne kadar öğretmenlere hakkınızda 30 Haziran 2016 tarihine kadar performans değerlendirmesi yapılacaktır şeklinde bir yazı tebliğ etmemiştir. Süreçten haberdar olmayan öğretmen için ya MEBBİS yoluyla sisteme girip sonuca baktığına dair bir "tık" açılmalı ve hangi tarihte baktığı belirlenmeli ya da öğretmene tebligat yapılmalıdır.

Ayrıca itiraz süresi için de bir kısıtlama yönetmelikte bulunmadığı gibi bu yönde resmi bir açıklama da bulunmamaktadır.

Uzun lafın kısası;

MEB 'in başlattığı Öğretmenlerin Performanslarının Değerlendirilmesine ilişkin süreçte bakanlık hazırlıksız, plansız yakalanmıştır. Süreç iyi anlatılamamış, iyi işletilememiştir. Bu nedenle MEB'in konuyu bir kez daha gözden geçirmesi gerekir. Bu süreç sakattır. Eğitime yarardan çok zarar getirebilecektir. Çünkü daha bugünden öğretmenler odaları karışmıştır. MEB halen hatada ısrar etmekte ve taşıma su ile değirmeni döndürmeye çalışmaktadır.

Maksut BALMUK

Öğretmen


Etiketler; #

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
assker - 6 ay önce
performansı değerlendirene bak hükümetin havuz sendikasının üyesi müdürcükler.
Avatar
misafir - 6 ay önce
Öğretmen odalarımız yeni karışmadı son 7- 8 yıldır zaten çok karışıktı. Çünkü müdür aynı sendikadan müdür yardımcısı aynı sendikadan öğretmenlerim % 80 de korkudan o sendikaya geçti son yapılan bu performans olayının hedefi geriye kalan % 20 lik öğretmeni baskı altına almaktır. Hadi hayırlısı diyecem ama ben bu işte daha çok şer görüyorum...
Avatar
Öğrenci Velisi - 6 ay önce
sayın hocalarım..sizler sekiz ay çocuklarımızın çalışmalarına,yazılı sözlülerine gerine , not verirken iyi de..sizi de birileri değerlendirirken kötü mü oluyor.denetlenmeyen,değerlendirilmeyen çalışmada az çalışanla,cok çalışanın farkı ne olacak.eşyanın tabiatına aykırı düşünüyorsunuz.öğrencilere yıl boyu çuvaldız batırırken.müsade edinde iğnenin ucu biraz dasize batsın.
Misafir Avatar
ali - 6 ay önce
Ben okulun edebiyat öğretmeniyim en çok çalışan öğretmenlerinden biriyim. puanlama yapıldı en az puanlardan birini ben aldım. yıl boyunca meslek dersi öğretmenleri yatarken biz çalıştık sırf aynı sendikadan olduğu için onlar benden yüksek puan aldı. sen olsan ne yapardın öğrenci velisi
Avatar
Dağköylü - 6 ay önce
9 yıl doğunun mezra ve köylerinde öğretmenlik yaptım . çekmediğimiz kalmadı,evlatlarımla birlikte beraber piştik . bursa da ve doğuda görev yaparken müfettişlerden 93' altinda puan almadım .doğunun kahrını çekmemiş elini öğrencinin saçına değdirmemiş süslü püslü müdürün cici öğretmenleri 99 alırken ,teneffüslerde bile öğrencilerinin yanında bulunan ben , öğretmenliğimi şüpheye götürecek ölçeklerden düşük aldım. öğrencilerimden başka hiç kimseye şirinlik yapmadiğim için pişman değilim.
Avatar
Rotasyona hayır - 6 ay önce
Uzun lafın bir kısasıda hala performans notlarının girilmemiş olması ve bugün 1 temmuz