Bugun...Okuma-yazma Öğrenen İşitme Engelli Çift, Üniversiteli Çocuklarıyla Mesajlaşıyor
Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan karı koca, Halk Eğitim Merkezi’nde (HEM) aldıkları okuma yazma eğitiminden sonra üniversiteye giden 2 çocuğuyla cep telefonundan mesajlaşarak, mutluluklarını paylaşıyor. Alanya HEM, okuma yazma bilmeyen…

+ -
Antalya’nın Alanya ilçesinde yaşayan karı koca, Halk Eğitim Merkezi’nde (HEM) aldıkları okuma yazma eğitiminden sonra üniversiteye giden 2 çocuğuyla cep telefonundan mesajlaşarak, mutluluklarını paylaşıyor.
Alanya HEM, okuma yazma bilmeyen 8 işitme engelliye eğitim verdi. Haftada 3’er saatten toplam 120 saat eğitim alan işitme engelli 8 kişi okur yazarlık belgesini bugün 8 Eylül Dünya Okuma-Yazma Günü nedeniyle HEM eğitim salonunda düzenlenen törende Kaymakam Hulusi Doğan’dan aldı. Söz konusu kursa katılan işetme engelli karı-koca Ayşe Subaşı (40) ve Abdullah Subaşı (46), eğitim sonucunda kendilerini yazı yazarak ifade ettiklerini belirtti. Üniversiteli 2 çocukları ile cep telefonundan mesajlaşarak iletişim kurduklarını ifade eden Ayşe Subaşı, cep telefonundan mesajlaşarak okuma yazmasını da geliştirdiğini kaydetti.
Karı koca olarak artık daha iyi anlaşabildiklerini ifade eden Abdullah Subaşı, öğrenmenin hayatı kolaylaştırdığını dile getirdi. Alanya Kaymakamı Doğan da Alanya’da okuma-yazma kalmaması için işitme engellilere de eğitim verildiğini belirterek, okuma-yazma kalmasın diye teşvik etmek amacıyla para ve çeşitli hediyeler dağıttıklarını ifade etti.
Alanya HEM Müdürü Mustafa Coşkunsu, "Türkiye Okuyor Kampanyası’ çerçevesinde 3 yıl içinde ilçede 6 bin 200 kişiye okuma-yazma eğitimi verdiklerini söyledi. Hayat boyu öğrenmenin üzerine inşa edildiği en temel becerilerden birinin okuma-yazma olduğunu ifade eden Coşkunsu, sadece okuma-yazma öğretmekle kalmadıklarını söyledi. Okuma-yazma yeterliliğine sahip vatandaşları da belgelendirerek, 2. kademe kursa, onu da başarı ile tamamlayanları ise, açık ilköğretim ve açık lise programlarına yönlendirdiklerini belirten Coşkunsu, “Böylece Hayat boyu öğrenme yaklaşımı ile her kesimden ve her yaş gurubundan vatandaşımızın sürekli kendini geliştirmesini sağlamaya çalışıyoruz. Ben bu kampanyalarımızda görev alan ve fedakarca çalışan tüm öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Bu bağlamda işitme engelli vatandaşlarımızı da ihmal etmedik ve Alanyamızda ilk kez okuma-yazma bilmeyen işitme engelli sekiz vatandaşlarımıza da özel eğitim öğretmenimizin kontrolünde okuma-yazma eğitimi verdik. Ayrıca bu kursumuza büyük bir heyecanla devam eden kursiyerlerimizi özellikle tebrik ediyorum. Çünkü onlar bize, aslında en büyük engelin eğitimsizlik olduğu gerçeğini somut bir şekilde gösterdiler." diye konuştu.


YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI