Özel Güvenlik Görevlileri Kadroya Geçecek Mi? 2016 Yılında Özel Güvenliklere Kadro Verilecek Mi? 2016 Özel Güvenlikler Ne Zaman Kadroya Geçecek?

Kamuajans.com - Sayıları 800 bine ulaşan özel güvenlik sektörü temsilcileri mevzuatın düzeltilmesini istiyor.Binlerce özel güvenlik personelinin merakla

Özel Güvenlik Görevlileri Kadroya Geçecek Mi? 2016 Yılında Özel Güvenliklere Kadro Verilecek Mi? 2016 Özel Güvenlikler Ne Zaman Kadroya Geçecek?Kamuajans.com - Özel Güvenlik Görevlileri artık kadro almak istiyor. Bakanlar Kurulundan çıkacak ve meclisten geçmesi beklenen Taşeron Kadro gelişmelerinde, ÖGG Özel Güvenlik Görevlileri kadro istiyor. Özel Güvenlik Görevlileri, sitemize gönderdikleri yorumlarda, yaptıkları işin zorluğundan bahsettiler ve kadro almanın hakları olduğunu belirten görüşlerini bildirdiler. Nisan ayında ÖGG Özel Güvenlik Görevlileri ile ilgili son gelişmeler neler? 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, ''Asıl işlerde çalışan taşeron işçilerin kamuya alacağımızı açıklamıştık. Bu çalışmaları tamamladık. Bu kişileri kamuya alacağız" dedi.

 

Başbakan Davutoğlu, Ak Parti Grup konuşmasında, taşerona kadro çalışmasının detaylarını verdi.

 

Başbakan, "Yardımcı işlerde çalışanları da kamuya almayı kararlaştırdık. Böylece dışarıda kalan tek bir taşeron işçisi kalmayacak. Bu kişiler aynı yerde çalışmaya devam edecekler" diye devam etti.

 

Davutoğlu, "Taşeron işçilerimizle kardeşlerimizle ilgili bir müjdeyi paylaşmak istiyorum. Seçim vaatlerimizde asıl işlerde çalışanları kamuya alacağımızı söylemiştik. Çalışmalar asli asıl işlerde çalışan personelimizi kamuya alıyoruz, hayırlısı olsun. Vaatlerimiz arasında olmamasına rağmen adalet ve eşitlik gereği bir karar daha aldık. Yardımcı işlerde çalışan kardeşlerimiz için de hükümet olarak kamuya almaya kararlaştırdık. Böylece ister asıl iş olsun ister yardımcı iş olsun dışarıda kalan hiçbir taşeron işçi kalmayacak inşallah." açıklamalarında bulundu.

Kamu kurumlarında asıl işi yapan taşeronlar kendilerine kadro verilmesi için bir an önce harekete geçilmesini istiyor. Yardımcı işleri yapanlar da müjde peşinde. 

Kamuda yaklaşık 650 bin taşeron işçi bulunuyor. Bu işçilerin 200 bininin asıl işlerde çalıştıkları tahmin ediliyor. Dolayısıyla, üç taşeron işçisinden yalnızca bir tanesinin kadroya geçirilmesi söz konusu olacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, özel güvenlik elemanları mağdur edilmeden yeni bir düzenlemeye gidileceğini söyledi.

Dün basın karşısına çıkan ve Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi sonrası gelişmeleri değerlendiren Davutoğlu şunları söyledi;

ÖZEL GÜVENLİK TARTIŞMASI

Burada özel güvenlik yapılarında çalışan vatandaşlarımızın hakları mağdur edilmeden, atılması gereken adımlar atılır. Emniyet birimlerimiz de koordinasyonumuzun artırılması ve kamu kurumlarının korunmasını sağlayacak önlemler alacak.

Özel güvenlik kurumlarında çalışanların hakları mağdur etmeden yeni düzenlemeler yapabiliriz.

'Herkese kadro...'

Taşeron işçilerinin oluşturduğu platform, seçim öncesindeki vaadin bütün taşeronları kapsadığını, bunun hayata geçirilmesi gerektiğini ve taşeron işçi çalıştırılmasına son verilmesinin ancak bu yöndeki bir uygulama ile son bulabileceğini ifade ediyor. Taleplerinde çok da haksız sayılmazlar. Taşeron işçiler konusunda devletin sorumluluğu kıdem tazminatı ve ücreti de kapsadığı için bütün taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi kamuda ciddi sorun yaratmayacağı gibi yanlış da olmayacaktır. Diğer yandan, ne yazık ki, taşeron işçilik yalnızca kamudaki bir problem değil. Dolayısıyla, kamudaki bütün taşeron işçiler kadroya geçirilse bile, taşeron işçi problemi sona ermeyecektir. 

Temizlikçiler sırada

Taşeron işçilerin beklentileri bu yöndeyken Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın güvenlik görevlilerini kadroya almaya başlaması, beklentileri artırdı. Bakanlar Kurulu'nun yardımcı iş listesinde temizlik ve güvenlik faaliyetlerinin bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bu iki faaliyet pek çok işveren için yardımcı iş konumunda. Ancak iki kamu bankasının güvenlik görevlilerini kendi kadrolarına almaları taşeron işçilerde heyecan yarattı. Bugünlerde güvenlik şirketlerinde istihdam edilen ve farklı projelerde çalışan kişilerin kamu kurumlarında görevlendirmek için işverenlerin kapısını çaldıklarını görüyoruz. Dolayısıyla, bu konuda atılacak adımlarda acele edilmesinde fayda var. Aksi halde, özel sektörde güvenlik görevlisi bulmak zorlaşacak.

Taşerona hücum var

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi konusunda atılacak adımlar, kamuda taşeron işçi sayısının artmasına da yol açıyor. Özellikle özerk nitelikli kamu kurumlarında seçim sonrası taşeron işçi sayısının arttığı görülüyor. Bu artışın arkasında yatan neden, kamu kurumlarındaki taşeron işçilerin kadroya geçirilecek olması. Ancak kadroya geçirilecek taşeron işçilerinin kapsamının Bakanlar Kurulu'nun hazırlayacağı liste sonrası netleşecek olması ve bu konuda yapılacak çalışmaya yalnızca Eylül 2014 tarihinde kamu kurumlarında çalışıyor olan ve belirli bir kıdeme sahip taşeron işçilerin dahil edileceği unutuluyor. Bir umut olarak bu tip kurumlarda görev yapan amirlerin yakınlarının taşeron şirketlerde işe alındıkları duyumları geliyor. Taşeron işçilerin haklı davasından bazı kurnazların fayda sağlamaya çalışmasının önüne geçilmesi için bir an önce konuyla ilgili düzenlemenin yapılmasında fayda var.

'Kız vermiyorlar'

Taşeron işçi olarak istihdam edilmek geleceğinden emin olamamak anlamına geliyor. Taşeron işçileri platformundaki pek çok kişiden bu yönde şikayetler duydum. "Kamuda çalışıyorum ama taşeron olduğum için kız vermiyorlar" diyen gençlerin durumu yürekleri burkuyor. Bu konuda en sert çıkışı Çalışma Bakanı olduğu dönemde Sayın Faruk Çelik yapmış ve Meclis kürsüsünden "Taşeron köleliktir" demişti.

Bakanlar Kurulu'nun yardımcı işler listesini hazırlarken kamu mali dengesi yanında, toplumsal huzuru ve gençlerin umutlarını da dikkate alması çok önemli. Liste bu duygu ve düşüncelerle hazırlanırsa taşeron işçilerin hayalleri gerçek olabilir.

'Özel' düzenleme

Kamuda görev yapan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi tek başına taşeron sorununu çözmez. Taşeron işçilerin önemli bir bölümü özel sektörde ve pek çoğu muvazaalı şekilde çalıştırılıyor.

Yani, aslında asıl işverenin işçisi olmaları gerekirken, taşeron şirkette istihdam ediliyorlar. Bu da onların hem iş güvencesinin olmamasına, hem de düşük ücretlerle çalıştırılmalarına neden oluyor.

Bu konuda, kamu tarafının sorunları çözüldükten sonra özel sektörde de taşeron işçi çalıştırmanın kurallarının net olarak çizilmesi ve taşeron işçi çalıştırma konusundaki denetimlerin sıklaştırılmasına ihtiyaç var.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.