Refakat İzni Sırasında Bölge Tazminatı Kesilir Mi?

Refakat izni sırasında aylık ve özlük haklarda kesinti olur mu?

Refakat İzni Sırasında Bölge Tazminatı Kesilir Mi?



SORU: Ben 2 Kasım itibari ile 2 ay annem için refakatçi izni aldım.
Teknikerim kamuda.
108 maddede özlük ve aylık kesintisi olmaz diyor ama bende benden 2 ay için bölge tazminatı kesintisi yapıldı.
Bu kanuni midir yardimci olursaniz sevinirim .

CEVAP: 657 sayılı Devlet
Memurları Kanununun "Hastalık ve refakat izni" başlıklı 105 inci maddesinin son fıkrasında şu hüküm yer almaktadır:

"Ayrıca, memurun bakmakla yükümlü olduğu veya memur refakat etmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunması hallerinde, bu hallerin
sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, aylık ve özlük hakları korunarak, üç aya kadar izin verilir. Gerektiğinde bu süre bir katına kadar uzatılır."

Ayrıca; 17/4/2006 tarihli ve 2006/10344 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Ödenecek Zam ve Tazminatlara İlişkin Kararın "Bölgelere göre verilecek ek özel hizmet tazminatı" başlıklı 7 inci maddesinde;
"Teknik ve sağlık hizmetleri sınıflarına dahil kadrolarda bulunan ve ekli IV sayılı Cetvelde gösterilen yerleşim birimlerine sürekli görevle atananlara, bu yerlerde fiilen çalıştıkları sürece, ekli II sayılı Cetvelin (E) ve (F) bölümlerinde bölgeler itibarıyla belirlenen özel hizmet tazminatı oranları ek olarak ödenir ve bu ek tazminatın ödenmesinde aşağıdaki esaslar uygulanır....
" düzenlemesi yer almaktadır.

Bu nedenle, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 105 inci maddesi kapsamında refakat izni sırasında, bölge tazminatı olarak ödenen ek tazminat için fiilen çalışma yapamadığınızdan dolayı bu ödemeyi alamazsınız. Bu tazminatın kesilmesinde
mevzuata aykırı bir husus bulunmadığını düşünmekteyiz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.