Bugun...Rotasyon İle İlgili Ahvalimiz!
ROTASYON İLE İLGİLİ AHVALİMİZ!

+ -
MEB’te bakan değişikliğinden sonra taşra yöneticilerinde bir kaygı oluştu. Taşra eğitim yöneticileri için yer değişikliği uygulaması yapılmayacak mı? Rafa mı kaldırılacak? Soruları zihinlerde oluştu. Doğrusu görüştüğümüz birçok arkadaşımızda, yapılmayacağı yönünde bir düşünce hakim! Çünkü kimse buna inanmıyor. Sayın DİNÇER devam etseydi, yer değiştirme uygulaması gerçekleşecekti. Bir insanın yaptıkları yapacaklarının garantisi ise ilklere imza atan Sayın DİNÇER, yer değiştirme uygulamasını da yapardı. Genel kanı bu…

652 sayılı KHK nın 37. Maddesinde; “(7) İl millî eğitim müdürü, il millî eğitim müdür yardımcısı, il eğitim denetmeni, ilçe millî eğitim müdürü, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri şube müdürü, okul ve kurum müdürü ile okul ve kurum müdür başyardımcısı ve yardımcısı olarak görev yapanların yer değiştirmeleri,  hizmet süreleri, performans ve yeterlikleri dikkate alınarak bölge hizmeti ve rotasyon esasına göre yapılır. Bunların yer değiştirmelerine ilişkin usûl ve esaslar yönetmelikle belirlenir.(1)(2)” HÜKMÜ yer almaktadır.

Yine KHK ; Geçici maddeler başlığı altında idareye yönetmeliğin yayınlanması için bir yıl süre tanınmıştı.

Düzenleyici işlemler

“GEÇİCİ MADDE 6 – (1) Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin uygulanmasına ilişkin düzenlemeler bir yıl içinde yürürlüğe konulur. Bu düzenlemeler yürürlüğe girinceye kadar mevcut düzenlemelerin bu Kanun Hükmünde Kararnameye aykırı olmayan hükümlerinin uygulanmasına devam olunur.”

 

Ancak, geçen süre içerisinde Bakanlık yönetmeliği yayınlamadı. Kendi yayınladığı KHK nin gereğini yapmadı. Ortada yer değiştirme ile ilgili bir yol haritası yok. İki yıldır çalışma yapılıyor, yayınlandı yayınlanacak diye taşra yöneticileri oyalanıyor. İş bu noktaya geldikten sonra vazgeçilir mi diye sorarsanız, bence çok zor diyorum. Yer değiştirme uygulamasından vazgeçmek için KHK nın yukarıda yazdığım bilenen hükmünün iptal edilmesi gerekiyor. Ben yeni Bakanımızın yönetmelik hükmünün gereğini yapacağına inanıyorum. İnanmak istiyorum.

 

Kaldı ki Eğitim İş Kolunun yetkili sendikasının bağlı olduğu Memursen Konferadasyonu Genel Başkanı Ahmet GÜNDOĞDU; Sayın Bakan ile yaptığı ilk görüşmede yer değiştirme konusunu gündeme getirmiştir. Dernek sitemizde de bu görüşme ile ilgili haber yayınlandı” Taşra Teşkilatı Üst Düzey Yöneticilerine Yönelik Rotasyon Daha Fazla Ertelenmemelidir. İl milli eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürleri için bir an önce rotasyon uygulaması yapılması gerektiğini belirten Ahmet Gündoğdu, görevlendirmeyle çalışan il milli eğitim müdürlerinin asaleten atama sürecinin hızlandırılmasını ve daha fazla inisiyatif almalarının yolunun açılmasını istedi.”

 

Dernek açısından yer değiştirme taleplerini gündeme getirmemizin nedeni, bu kadrolara kurumsal kimlik kazandırmanın üçayağından birini yer değiştirmelerin oluşturmasıdır. Bunun yanında görevde yükselme ve ilk atama ile ilgili hususlarında göz ardı edilmemesi gerekir. Çakılı kadro gibi görevde yükselemeyen, adaletsiz atamalar ve geçici görevlendirmeler ile UMUTSUZ VE MUTSUZ YÖNETİCİLER pozisyonuna düşürülen şube müdürlerinin yer değiştirme kadar önemli bir sorunu da görevde yükselme hususudur!

Ama yinede umutluyuz, umutlu olmak istiyoruz. 

Davut ÇALIŞKAN

UEYDER Başkan Yardımcısı

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI