Bugun...Şube Müdürü Emekli Maaşlarında Eşitsizlik!
“Şube Müdürlerinin emekli maaş ve ikramiyelerinde eşitsizlik var”

+ -
Toplu sözleşme sonunda varılan mutabakat ile şube müdürlerinin 2014 yılında emekli maaşları ve ikramiyeleri yüzde 9,40 arttı. Yalnız MEB te çalışan şube müdürleri arasında ayrım devam ediyor. Aynı ilçede görev yapan şube müdürlerinden biri diğerinden farklı emekli ikramiyesi ve maaşı alabilmektedir. Bu tezat hiç bitmeyecek gibi görünüyor. Yıllardır yapılan bu ayrım toplu sözleşmede de konu edilmedi. Şube müdürleri arasında genel idare hizmetler sınıfından görevde yükselen şube müdürünün ek göstergesi 2200’dür. Bu nedenle hem çalışırken hem de emekli olduklarından farklı mali haklara sahip olmaktadırlar. Böyle bir eşitsizlik herhalde başka bir bakanlıkta yoktur. Görev aynı, unvan aynı ama mali haklar farklı… Eşit işe eşit ücret ilkesine aykırı… Aynı unvandakilere eşit maaş ilkesine aykırı… Farklı bakanlıklarda görev yapan şube müdürleri için belki iş yükü fazladır bahanesi bulunabilir. Ancak Aynı bakanlıkta aynı unvanla görev yapanların mali haklarının farklı olmasını anlamış değiliz.

2014 yılında emekliye ayrılacak 2200 ek göstergeli şube müdürü, 3000 ek göstergeli şube müdüründen 1000TL daha az emekli ikramiyesi, 50TL daha az maaş alacaktır. Mesele sadece miktarlar değildir. Böyle bir ayrımın yapılıyor olması sıkıntıdır. Eşitlik ilkesine aykırıdır. Sosyal devletin iş yüklerine göre ücret tespit ettiğini düşünürsek bu durum sosyal devlet ilkesine de aykırıdır. Aslında bu durumu düzeltmek hiç de zor değildi. Maalesef düzeltilmedi.

İşte rakamlar ile 2014 emekli maaş ve ikramiyeleri;

2200 ek göstergeye sahip şube müdürünün emekli maaşında 2014 yılında 145,60TL artış sağlanarak 1548TL den 1693 TL ye çıkacak. Yine aynı göstergedeki şube müdürünün emekli ikramiyesi ise 55.820TL den 61.070 TL ye yükselecek.

Göstergesi 3000 olan taşra yöneticisinin ise emekli maaşı 1.599 TL den maaşı 1.744 TL ye yükselecek. Emekli ikramiyesi ise 57bin TL den 62 bin TL ye çıkacak.

“Çalışan/emekli taşra yönetici maaş farkı 1900TL civarında”

Bir başka önemli problemde emekli taşra yöneticileri ile çalışan taşra yöneticilerinin maaşları arasındaki farktır!  2014 yılında  3500-3600TL arasında maaş alacak MEB taşra yöneticilerinin emekli maaşı 1700TL civarında olacaktır. Aradaki fark 1900TL dir. Emekli olurken alacağı maaştan daha fazla bir fark var. Bu durum taşra yöneticilerinin emekli olmasının önündeki en büyük engeldir. Hep ifade ediyorum hiç olmaz ise çalışırken aldığı maaşın 2/3 ünü taşra yöneticileri emekli olduğunda alabilmelidirler.

Bu sorunun tek çözümü taşra yöneticilerinin ek göstergesinin 3600’e yükseltilmesidir. Ancak böyle bir çözüm taşra yöneticilerini emekliye teşvik edecektir.

Şunu da belirtmekte yarar var. 2014 yılında taban aylığa yapılan zam geçmiş dönemlere göre emekli maaşlarına yansıması artı olmuştur. Maaş parametrelerinden yalnızca katsayıya yapılan zamlar emekli maaş ve ikramiyelerine bu şekilde yansımıyordu. Yetersiz olmak ile birlikte ek ödeme, tazminat gibi parametrelere yansıyacak zam yerine taban aylıkta artış sağlanması yerinde olmuştur.

Davut ÇALIŞKAN

UEYDER

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI