Güncel:
31 NUMARALI REKLAM ALANI
ŞUBE MÜDÜRÜ MÜLAKATI NASIL YAPILACAK?

En Güncel KPSS Haberleri için TIKLAYINIZ
 PERSONEL MEB NET/ÖZEL HABER

“Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Genel Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” 31/08/2013 tarihinde yayımlanmıştı. MEB şimdi çerçeve yönetmeliğe uygun yeni bir görevde yükselme yönetmeliği yayınlamak zorundadır. Yönetmelik değişikliğinin en can alıcı noktası ise okul yöneticileri atama yönetmeliğinde olduğu gibi yazılı sınavdan sonra MÜLAKATIN yapılacak olmasıdır.

“Sözlü sınav”

Madde 12/A- Şube müdürü, müdür ve bunlarla aynı düzeydeki diğer görevlere atanacaklardan yazılı sınavda en yüksek puan alan adaydan başlamak üzere ilan edilen kadro veya pozisyon sayısının beş katına kadar aday sözlü sınava alınır. Son adayla aynı puana sahip olan personelin tamamı sözlü sınava alınır.

MEB taşra teşkilatında 1800 civarında şube müdürlüğü kadrosu münhaldır. Bu kadrolara Ocak-2014 ayına kadar atama yapılmasının planlandığını okuyoruz.

Çerçeve yönetmeliğinde yol yakınken değişiklik yapılmalıdır. Yazılı sınavdan sonra yapılacak olan MÜLAKAT yönetmelikten çıkarılmalıdır. Okul yönetici atamalarında illerde nasıl MÜLAKAT yapıldığını hepimiz görüyoruz. Bu adaletsiz ve bize birkaç beden büyük gelen MÜLAKAT ile yönetici seçme sevdasından vazgeçmemiz lazım. Seçim işini ne kadar düzgün yapar isek yapalım (böyle bir durum sözökonusu değil) Milakat sicilimiz bozuk.

Okul müdürleri MÜLAKATINDA olduğu gibi şube müdürü sözlü sınavında da aynı filimi seyredeceğiz. Kaldı ki yazılı sınav kazananlarda makasın bu kadar açık olması, herkesin nerdeyse mülakata gireceği anlamına gelmektedir. 9 bin yazılı sınav kazanan yönetici adayının ise nasıl, nerede mülakata alınacağı ayrı bir sorundur. Okul yöneticiliği yazılı sınavları gibi illerde mi sözlü komisyonları kurulacak? Yoksa bakanlıkta mı komisyonlar kurulacak? İllerde kurulan komisyonlara başka illerden sınav kazananlar müracaat edebilecek mi? Çerçeve yönetmeliğinde yapılan değişiklik, bu hususta son kararı ilgili Bakanlıklara bırakmıştır.

MADDE 10- "Kurumlarca yaptırılacak sınavlara ilişkin görevde yükselme işlemlerini yürütmek üzere beş kişiden oluşan sınav kurulu veya kurulları teşkil edilir. ………öğrenim ve ihraz ettikleri unvanlar itibarıyla daha düşük seviyede olamazlar."

“Kurumlar, gerekli görmeleri halinde taşra teşkilatında beş kişiden müteşekkil sınav kurulu veya kurulları oluşturabilir." Bu hükümden yola çıkarak MEB şube müdürlüğü mülakatını illerde yapacaktır.

Mülakat demek bizim Ülkemizde torpil demektir. Siz yöneticiyi torpille atarsanız, O yöneticiden adaletli kararlar vermesini bekleyemezsiniz. Okul müdürlüğü atamalarında düşülen hataya düşmeyin. Yalnızca yazılı sınav ile şube müdürü atayın. Eğitim çalışanlarının takdirini kazanmak istiyorsanız, bu YANLIŞTAN dönün…

Cengiz ŞAHİN

En Güncel Sağlık Haberleri için TIKLAYINIZ

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
idareci 1 yıl önce

anlamıyorum yıllardır müfettişlik sınavında ve diğer kariyer sınavlarında mülakat uygulanırken şimdi ses çıkması ve veryansın edilmesi manidar doğrusu.

Misafir Avatar
öğretmen 1 yıl önce

10 yılını dolduran her öğretmen sınava alınmalı.sınav ve ek 2 bu ekte ise kesinlikle akademik kariyere öncelik verilmeli.

Misafir Avatar
İNADINA 1 yıl önce

önce rotasyon yapılmalı daha sonra yapılacak sınav sonucunda oluşacak puanlamaya göre ve puan üstünlüğüne atama olmalı,kesinlikle mülakat olmamalı.

Misafir Avatar
Seydi @siyami 1 yıl önce

bahsi geçen işin yapılması için anayasayı, 657 sayılı kanunu, etik yönetmeliğini, islami değerleri çiğnemesi lazımdır. tüm bu haltları yiyebilecek kişide maneviyat ne gezsin.

Misafir Avatar
ADALETSİZ DÜNYA 1 yıl önce

adinda adalet olan bi̇r parti̇ni̇n bu mülakatlari ortaya atmasi, mülakat komi̇syonlarinda hak yenmesi̇ne göz yummasi bunu savunmasi yandaşa ayrimcilik yapmasi ve adalet. heyt be adalet sen neymi̇şssi̇n...

Misafir Avatar
yönetici 1 yıl önce

yönetici atamayı yaptınızya bunuda yaparsınız.bakalım mülakat iptal olunca ne yapacaksınız.

Misafir Avatar
siyami 1 yıl önce

mülakat şart..tihniyeti bozuk birini şube müdürü yapamayız. maneviyat güçlü insanlar seçilmelidir...doğprusu budur...

Misafir Avatar
Şafi ÖZTÜRK 1 yıl önce

meb öncelikle yapıp ilan etmediği rotasyonu devam ettirecek. şu dava bir sonuçlansın o zaman seyredelim gümbürtüyü...
Müsteşar Tekin: Eğitim müfredatı dayatmalardan...
Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, "Eğitim sisteminin bütün dayatmalardan, müfredatın bütün...

Haberi Oku