Taşerona Kadronun Tüm Detayları Açıklandı!!

Bakan Ağbal Taşerona Kadronun Tüm Detayları Açıkladı!!

Taşerona Kadronun Tüm Detayları Açıklandı!!Ağbal, taşeron işçilerin kamuda istihdam edilmesine yönelik düzenlemenin ayrıntılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. AK Parti'nin seçim beyannamesinde ve Hükümet programında asıl işlerde çalışanların kamuya alınması sözü verildiğini anımsatan Ağbal, Hükümetin yaptığı değerlendirmeler sonucu yardımcı işlerde çalışanların da kamuya alınmasına karar verildiğini belirtti. Ağbal, kamu idareleriyle belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapan taşeron personelin kapsama girdiğini kaydetti.

Taşeron firmada çalışan elemanların, kamuda "özel sözleşmeli personel" statüsünde istihdam edileceklerini bildiren Ağbal, bu kapsamda çalışacaklarla ilgili yeni istihdam edecekleri pozisyonun kapsamını, çalışma koşullarını, mali ve sosyal hakları ve yükümlülükleri düzenleyeceklerini ifade etti.

1-2 HAFTA İÇİNDE MECLİS'E GÖNDERİLECEK

Bakan Ağbal, Maliye Bakanlığının bu konudaki yasal düzenleme hazırlıklarını yürüttüğünü ve son aşamaya geldiklerini, düzenlemeyi 1-2 hafta içerisinde Meclise gönderebileceklerini belirtti.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

Ağbal'ın verdiği bilgiye göre, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı ihalelerinde çalışanlar kapsama girecek. Bir yerde anahtar teslim götürü hizmet yapılıyorsa, kaç personelin çalışması gerektiği sözleşmede belirtilmemişse burada çalışan taşeronlar kapsama girmeyecek.

Güvenlik, temizlik personeli gibi yardımcı personel; Sağlık Bakanlığında, üniversitelerde yardımcı hizmetlerde çalışanlar, kamu idarelerinde hemşire, büro görevlisi, bilgi işlemci gibi asıl işleri yapanlar düzenlemeden yararlanacak.

1 KASIM 2015 ÖNCESİ

Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Bu kişiler, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak.

SINAV YAPILACAK

Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek. Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek. Taşeron işçiler atanmaları halinde geçmişe dönük hak talebinde bulunamayacak. Belediye ve il özel idarelerinde kapsama dahil olacak taşeron personel, bu kurumların şirketlerinde istihdam edilecek.

MAAŞLARI NASIL OLACAK?

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak. Kamu kurumları daha sonra kaç kişiyi istihdam etmek istiyorsa ilgisine göre Maliye ya da İçişleri Bakanlığına bildirecek.

SÖZLEŞME 3 YILDA BİR YENİLENECEK

Kamuda istihdam edilecek taşeron personelle "özel sözleşmeli personel" pozisyonunda 3'er yıllık sözleşme yapılacak. Sözleşme dönemleri her 3 yılda bir yenilenecek.

Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak.

Söz konusu kişiler, mali hakları bakımından 4/B kapsamındaki sözleşmeli personel gibi memurların toplu sözleşme düzenine tabi olacaklar.

Taşeron çalışanlar, kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamındaki personel gibi değerlendirilecek.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
m - 9 ay önce
adaletin bu mu dünya?
Misafir Avatar
cemil demir - 9 ay önce
Bu ne zaten sözlesmeli sinav nerden çikti diyelimki kazanamadik ne olacak istenmi cikacagiz
Avatar
...şşşş - 9 ay önce
sen on yıl yirmi yıl dirsek çürüt dersanelere para ver kurslara para ver üstüne manevi çöküntü.elin adamı kadro alsın. zehir zıkkım olsun
Misafir Avatar
Volkan - 9 ay önce
10 yıldır ürolojide çiş kokusu uzmanı oldum ben . Yavşak oturduğun yerden atıp tutma . Sanki herifler kadro veriyo
Misafir Avatar
iskender.karataş - 9 ay önce
23yılımıverdim
.taşoronişcisiolarak.sanazehirzıkkımolsun
Misafir Avatar
. - 9 ay önce
10 yıl 20 yıl evinde dersanede rahat rahat dirsek cürütùrken sen biz alın teri döküyorduk aslanım
Avatar
kpss - 9 ay önce
ne diyelim kpss sınavına girenler olarak hakkımız haram olsun
Misafir Avatar
Zırto gider - 9 ay önce
Zırto
Avatar
RABİYE DONUK - 9 ay önce
peki̇ halk eği̇ti̇mlerde kadrosuz 4ali çalisan usta oğreti̇ci̇leri̇ neden duşunmedi̇ni̇z yazik deği̇mi̇
Avatar
deryam366 - 9 ay önce
tabi asıl işi yapanlar sınavla alındılar değil mi kpss ile puanla işe yerleştirildiler değil mi yardımcı iş saydıklarınız bilgisiz,cahil,her işi yaparım diyen adamlar değil mi adaletlisiniz değil mi özel sözleşme yapmak ve 3 yılda bir yenilemek en doğal hakkınız değil mi adaletli bir sınav ile yardımcı işçiler işi hak ettiklerini gösterecekler değil mi ne diyeyim ki adalet yerini bulsun bu ülke de
Avatar
murat - 9 ay önce
hak birdir , yüce Allah birdir. hakkın adeleti ancak ve ancak kul hakkı yenmezse adaletlidir.kişiye göre özel adalet yoktur.zaten baştan beridir yanlış olan bir düzenin üstüne doğru olmaz olamaz. devlet eli ile yürütülen işlerde özel sektör uygulaması yani taşeronluk sistemi olması yanlış bir uygulamaydı. 1983 yılında ilk turgut özal döneminden beridir başlatılan yanlış bir sistemdi.devletin işleri özel sektöre yaptırılamaz, yaptırılsada devletin düzeni , devletin adaleti bozulur.. 33 yıldır bu yanlış sistem yani taşeronluk sistemi bugüne kadar doğruyduda iş taşeronların özel sözleşmeli kadroya alınmasıylamı yanlışa döndü. zaten özel sektör çalışanızınız neyin hakkı neyin hukukundan bahsediyorsunuz.bir hakkınız varsa alacağınızı bağlı bulunduğunuz özel şirketlerden alın.devletin ne suçu var. suçu olanlar bugüne kadar yanlış bir uygulama olan taşeronluk sistemini getirip bugüne kadar tanıdık eş dostlarını bu taşeron firmalara işe yerleştiripte oy çalanlarda.taşeronlar yanlış yoldasınız