Bugun...Teog Mağdurları-ingilizce Öğretmenleri İsyanda!
Merkezi ortak sınavda ingilizce sorularının Bakanlık tarafından öğretmenlere gönderilen kazanımlarla örtüşmediği,öğrencilere işlemedikleri konulardan soru yöneltildiği ve özellikle devlet okullarındaki öğrencilerin seviyesinin çok üstünde bir sınav olduğu belirtiliyor.İşte sitemize gelen yorumlar;

+ -
 Ben Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde görev yapan bir İngilizce öğretmeniyim. Yapılan Teog (Sbs) sınavıyla ilgili şikayetlerimi dile getirmek istiyorum.

 

Öncelikle alanımla başlamak istiyorum. Bildiğiniz gibi dönem başında Bakanlık’tan okullara, merkezi sınavda sorulacak konular adı altında müfredat programı gönderildi. Müfredata göre İngilizce dersi için ilk 4 üniteden sorumlu olmamız gerekiyordu ve tüm öğretmenler eminim ki canla başla ilk 4 üniteyi hatmettirdiler öğrencilere. Fakat dün yapılan sınavdan sonra bütün İngilizce öğretmenleri olarak şoke olduk. Çünkü çıkan soruların %90 ı ikinci dönemin son ünitesine ait olan konulardandı. Bu soruları sadece devlet okulunda eğitim gören bir çocuğun cevaplaması imkansızdır. Kolejde veya özel okullarda eğitim gören çocuklar yapabilirken devlet okulu çocukları yapamadı bu soruları. Zaten Doğu ve Güneydoğu bölgesindeki çocuklar fırsat eşitliği ilkesinden hiç bir zaman yararlanamıyor, bir de bunun üstüne moral bozukluğu ve okuma şevkinin kaçmasıyla karşı karşıya kaldılar. Yazık değil mi bu çocuklara, yazık değil mi bizlerin emeklerine?

 

 Bir diğer ve en absurd olan konu ise “Kaynaştırma” diye adlandırılan RAM raporlu öğrenme güçlüğü çeken çocukların da bu sınava dahil edilmesi. Bizler okullarda bu öğrenciler için ayrı programlar hazırlayıp ayrı ölçme değerlendirme ölçekleri uyguluyoruz ve bu çocukların arasında okuma yazmaya bile geçememiş öğrenciler mevcut. Bu nasıl bir mantıktır ki, okumayı bile henüz sökememiş öğrenciyi bu sınava dahil edebiliyorlar? Aklın alabileceği bir durum değildir bu.

 

Son konu ise; gözetmen olarak görev yaptığım okulun isyanını dile getirmek istiyorum. Bulunduğum ilçenin kenar mahalle okulunda görevliydim ve yönetici arkadaşlarımın isyanı ücretli öğretmendi. 8. sınıf öğrencilerin branş derslerinde kadrolu atama öğretmen görev yapmıyor. Okullar norm açıklarını göndermelerine rağmen ilden istek geçmiyor. Bunun yöredeki hatrı geçenlerin ücretli çalışması için yapıldığını yıllardır biliyoruz. Fakat sınava giren öğrenciler maalesef adaletten yoksun şekilde giriyorlar. Çocuklar matematik sınavını 15 dakikada bitirdiler. Bu çocukları diğer çocuklarla yarıştırma hırsının ne kadar anlamsız olduğu apaçık ortada.

 

Şikayetlerimin hepsinden zaten haberdarsınız fakat dile getirme ihtiyacı hissediyor insan. Eğitim adına yapabildikleriniz için teşekkürler.

 

Saygılarımla
***


TEOG İNGİLİZCE

bugün yapılan teog ingilizce sınavında kelimeler seviyenin çok üstünde ve kitapta yer almayan kelimeler çıkmıştır.Bazı kazanımlar hiç yer bulmamış, ileri ünitelerde işleyeceğimiz kalıplar ve kazanımlar sorulmuştur.Çeldiriciler birbirine çok yakın ve adeta kolejlere göre sorular hazırlanmıştır.İngilizce öğretmenleri tam anlamıyla isyan noktasındadır.lütfen sesimizi duyun

***TEOG İNGİLİZCE SORULARI

ing soruları öğretmene gönderilen kazanımların hiç biriyle örtüşmedi,ileri seviye sorular soruldu ve öğrencilerimizin tüm emekleri boşa gitti,ing sevdirmek için çaba sarfederken meb yapacağını yaptı ve çocukları ingden soğuttu yazıklar olsun!!!

***
TEOGS ingilizce soruları

ilk 4 ünitedeki kazanımlardan sorulacağı söylendiği halde 1.ve2. üniteden hiç soru çıkmadıgı gibi ta 16. ünitedeki konulardan sorular vardı.öğrencileri zorlayıcı matematik dersinden bile daha zor sorular soruldu.amaçları bunca emeğimizi hiçe sayıp bizi ve öğrencilerimizi ingilizceden sogutmak mı,hala anlayamıyorum.. saygılarımla..


***teog

Ingilizce ogretmeniyim,mebin hazırladıgı sınav mufredatın cok dışında ve ogrencilerin seviyesinin cok uzerinde..kolej ogrencilerine hitap ediyo.ben doguda cocuklara ingilizceyi sevdirmeye ogretmeye calışırken,hasta halimle rapor almadan mufredatı yetistireyim diye derste kursta ozveriyle calısayım kazanımları vermeye calısayım alakasız yerden soru cıksın bu hiç adil degiĺ.zaten neyi duzgun yaptılar ki bu sınav düzgün olsun.

***merkezi ortak ingilizce sınavı

ngilizce öğretmeniyim TEOGS İngilizce sınavında A kitapçığı, 3,4,5,6. sorular 16. Üniteye dahildir. Yıllık planda 1. merkezi sınav konusu dahilinde değildir. 1 - 4 ünitelerin bu sınav programına dahil olması gerekirken okullarda ve dershanelerde öğrenciler bu konuları görmemiştir. Ayrıca genel olarak sınav soruları ortalama 8.sınıf öğrencilerinin seviyesinin bayağı bir üstündeydi.. sınav söylenen ve bizden istenen birçok şey görmezden gelinerek baştan savma hazırlanmıştır iptalini istiyorum..


***


teog ingilizce soruları

Tam bir skandal. Haftalardır bize verilen plan doğrultusunda çocuklarımızı çalıştırdık ama sorularla çalışmalarımızın hiç alakası yok. 20 soru arasında 1 tane dilbilgisi sorusu yok. Örneğin -ly ekinden, too/enough'dan, when/while'dan, kişilik sıfatları ve görünümden, trueb friend özelliklerinden, kısacası bu kadar konudan 1 tane bile soru olmaz mı? Bizi inanın kimse anlamayacak, ne idareciler, ne diğer branş öğretmenleri, ne de öğrencilerimiz. Yanlış yapan bizmişiz gibi görüncek ama ben şuna eminim bu sınav bu 20 soru çocukların velilerin ingilizceye bakışını daha da soğutan büyük bir yanlıştı. Umarım çocuklarım bunlara ragmen iyi sonuclar alırlar.


***
Teogs ingilizce sorulaı

ingilizce öğretmeniyim TEOGS İngilizce sınavında sorular verilen müfredatın dışındadır. Yıllık planda 1. merkezi sınav konusu dahilinde değildir. 1 - 4 ünitelerin bu sınav programına dahil olması gerekirken tamamen farklı bi sınav uygulanmıştır.


***


Merhaba Abbas bey;
Bugün yapılan TEOG İngilizce sınavında sorular son derece yanlış ,kapsamsız ve de anlamsız hazırlanmıştır.
Bize sene başından beri sadece kitaptan çıkacak,kitap dışında ne bir kelime ne de kazanım çıkacak dediler.Bunu
sayın bakanın açıklamalarından da gayet iyi görebildik.Ama bugün soruları görünce, devlet okullarında çalışan tüm ingilizce öğretmenleri dumura uğramıştır. Bazı kelimeler kitaptaki ilk 4 üniteden çıkmadı.16. üniteden soru vardı.
Paragraf sorularındaki fiiller ancak YDS e hazırlanan çocukların yapabileceği düzeydeydi. Tek bir soruda bile görsellerden 
yararlanılmadı.Ve elle tutulur gerçekten özenle hazırlanmış soru sayısı bir elin parmağını geçmedi.
Herkes forumlarda isyan ediyor.Lütfen sesimizi duyurun.Teşekkürler.


***
merkezi ortak ingilizce sınavı

ngilizce öğretmeniyim TEOGS İngilizce sınavında A kitapçığı, 3,4,5,6. sorular 16. Üniteye dahildir. Yıllık planda 1. merkezi sınav konusu dahilinde değildir. 1 - 4 ünitelerin bu sınav programına dahil olması gerekirken okullarda ve dershanelerde öğrenciler bu konuları görmemiştir. Ayrıca genel olarak sınav soruları ortalama 8.sınıf öğrencilerinin seviyesinin bayağı bir üstündeydi.. sınav söylenen ve bizden istenen birçok şey görmezden gelinerek baştan savma hazırlanmıştır iptalini istiyorum..

***teogs ingilizce soruları

Anadolu Lisesi öğrencilerinin bile güçlükle çözebileceği zorlukta soruların tekrar incelenmesini ve ingilizce sınavının iptalini talep ediyorum.Ayrıca ilk dört ünite dışı konuların sorulması sınavın gecerliliğini etkiliyor.Biz ingilizce öğretmenleri olarak neden ingilizce öğrenemiyoruz sorusuna maruz kalmaktan cok yorulduk .Lütfen bu sisteme bir dur diyelim

***


ingilizce öğretmenleri olarak ilk 4 ünitenin kazanımlarını verdik fakat soruların kazanımlarla kapsam geçerliliğiyle hiçbir alakası yok.tamamen özel okuldaki öğrenciler için hazırlanmış bir sınav.sorular çocukların seviyesinin üstünde.eminim lise öğrencileri bile bu sınavda zorlanır.hükümet ile cemaat arasındaki çekişmeler yüzünden olan çocuklara oldu.amaçları devlet okullarında ingilizce öğretilemiyor o zaman biz de özel okul açalım.gerçekten öğretmen olarak ve öğrencilerimiz adına verdiğimiz onca emeğe üzülüyorum.ingilizceyi de nefret ettirme derecesine getirdikleri için soruları hazırlayanlara alkışlarımı gönderiyorum(!!!!!!)***


ortak sınav ingilizce soruları!!

sağ gösterip sol vurmak bu olsa gerek bizimle alay mı ediyorsunuz kafa mı buluyorsunuz okut diye verdiğiniz kitaptan, belirttiğiniz kazanımlardan neden soru sorulmuyor?? birileri bunun hesabını vermeli

***

İngilizce Ortak Sınavı

Öğrencilerimin sınav ortalaması 6,94 net Öğrencilerimin sınav sonucu %34,7 başarı Şimdi bana soracaklar bu sonuç ne diye. Ben de diyeceğim ki: Sen bana ilk 4 ünite dedin, kitabın dışına çıkılmayacak dedin, örnek sorular verdik dedin, kaynak kitap kullanma kullandırma dedin. Ben 1. sınavımı kitaba bağlı kalarak yaptım. Sonuç, 1. sınavdan 94 alan öğrenci, bu sınavda sadece 10 doğru yapabilmiş. Demek ki ben öğretmen değil ÖĞRETEMEYENİM... 1. sınavdan 94 alan öğrencimle dün soruları çözerken "10 doğrun var sadece" dediğimde ki hali, hala gözümün önünden gitmiyor... Denemelerde 18-19 yapıyordu çocuk... Yazık, çok yazık...***

teog mağdurları-ingilizce öğretmenleri isyanda

ingilizce öğretmenleri olarak ilk 4 ünitenin kazanımlarını verdik fakat soruların kazanımlarla kapsam geçerliliğiyle hiçbir alakası yok.tamamen özel okuldaki öğrenciler için hazırlanmış bir sınav.sorular çocukların seviyesinin üstünde.eminim lise öğrencileri bile bu sınavda zorlanır.hükümet ile cemaat arasındaki çekişmeler yüzünden olan çocuklara oldu.amaçları devlet okullarında ingilizce öğretilemiyor o zaman biz de özel okul açalım.gerçekten öğretmen olarak ve öğrencilerimiz adına verdiğimiz onca emeğe üzülüyorum.ingilizceyi de nefret ettirme derecesine getirdikleri için soruları hazırlayanlara alkışlarımı gönderiyorum(!!!!!!)

***
TEOG INGILIZCE

Bir ingilizce ve köy öğretmeni olarak bize değilde gidip sadece özel okul yöneticilerine sorarsanız bu sınavdaki ingilizce sorularına tabikide kolay derler benım koyde sinemaya gitmemiş öğrencimden sinema yorumlu soru koyarsan tabikide yapamaz ve biz bukadar emeğe karşı hep öğretemeyen ing öğretmenleri oluruz.Verilen müfredatla çıkan sorular arasındaki uçuruma lütfen dikkat çekin Abbas bey LÜTFEN

***

rezalet ingilizce soruları

Bingölde çalışan bir ingilizce öğretmeniyim.Dünkü sorulan sorularla çocuklar için olan tüm çabam boşa gitti.İkinci dönemin konularından soruldu ve bazı sorular çocukların seviyesinin üstündeydi rüya ile ilgili paragrafı lise öğrencisi bile anlayamaz bu kadar kasmamalıydılar


***TEOGS İNGİLİZCE SORULARI

Rapor almadık,etüd yaptık ,müfredatı yetiştirdik ve daha neler yaptık..Hem emeğimize hem çocuklara yazık..Vicdansızlıktır bu!Özel okul seviyesindeki bu soruları kabul etmiyoruz!'Damage to his car' değil ;'damage to brains'!!!İngilizce sınav komisyonu öğretmenlere, velilere, öğrencilere bir açıklama yapmalıdır!***


İngilizce Ortak Sınavı

Öğrencilerimin sınav ortalaması 6,94 net Öğrencilerimin sınav sonucu %34,7 başarı Şimdi bana soracaklar bu sonuç ne diye. Ben de diyeceğim ki: Sen bana ilk 4 ünite dedin, kitabın dışına çıkılmayacak dedin, örnek sorular verdik dedin, kaynak kitap kullanma kullandırma dedin. Ben 1. sınavımı kitaba bağlı kalarak yaptım. Sonuç, 1. sınavdan 94 alan öğrenci, bu sınavda sadece 10 doğru yapabilmiş. Demek ki ben öğretmen değil ÖĞRETEMEYENİM... 1. sınavdan 94 alan öğrencimle dün soruları çözerken "10 doğrun var sadece" dediğimde ki hali, hala gözümün önünden gitmiyor... Denemelerde 18-19 yapıyordu çocuk... Yazık, çok yazık...


***

Merhaba Abbas Bey,

Meslektaşlarımın İngilizce sınavı müfredatla uyumsuz, ikinci dönem konularını içeriyor eleştirilerine katılmıyorum. Evet sorular ağırdı ama gözardı ettikleri şey, bizim geçtiğimiz 5 yıl süresince okuttuğumuz kitaplar bu yıl yayından kalktı. 5 yıl boyunca okutulan kitapların yapısını o kadar kanıksamışlar ki bu yıl ki kitapta yer alan konu sıralamasını göz ardı ediyorlar. (Dershane kaynakları ve aldırılan ek kaynaklar da o eski kitaplara göre hazırlanmıştır. )

Sevgili branşdaşlarım, sınavda epey soru çıkan duruma uygun tepki verme konusu (eğer öğretmen kitabının 4. ünitesinde yapılar kısmına bakarsanız) 4. ünitede yer almaktadır. Geçen sene ki kitapta son ünitedeydi ama bu yıl 4. ünitede de var. 

 Bu yıl birçok forumda, dil bilgisini boşverin hocalarım bolca okuduğunu anlama ve duruma uygun düşen ifade çalışmalarına yönelin dedikçe birçoğumuz, geride kalan büyük çoğunluk bize karşı çıktı. Olması gereken soru tarzı budur. Evet dozu çok iyi ayarlayamamışlar ama...

Lütfen geçen yıl kullanılan kitapları unutun. Yenisine odaklanın
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI