Bugun...Torba Yasa Çalışanlara Uygun Bir Yasa Değildir
Türk Eğitimsen Genel Başkanı İsmail Koncuk Kanal B de yayınlanan güncel programına konuk oldu. Programda konuşan Koncuk torba yasanın kamu çalışanlarına uygun bir yasa olmadığını söyledi.

+ -
 Türk Eğitimsen Genel Başkanı İsmail Koncuk Kanal B de yayınlanan güncel programına konuk oldu. Programda konuşan Koncuk torba yasanın kamu çalışanlarına uygun bir yasa olmadığını söyledi.
Koncuk sözlerini şöyle sürdürdü : 

Çalışma hayatı ve Eğitim hayatına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Koncuk, Torba yasa içerisinde TBMM’de görüşülen 657 sayılı Devlet Memurluğu Yasası’nda yapılması planlanan değişikliklere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Koncuk, “TBMM’nin kuruluşunu esas aldığımızda biz 93 yıllık mazisi olan bir devletiz. Bu 93 yıl içerisinde ciddi bir hiyerarşik yapı oluşturulmuş. Bu ülkeye yönetenler edinilen tecrübelerle demişler ki, Müsteşar olmak için, kamuda 12 yıl çalışmış olmak lazım. Genel Müdür olmak için 10 yıl çalışmış olmak lazım. Daire Başkanı olmak için 8 yıl çalışmak lazım gibi birtakım şartlar konulmuş ve bu hizmetlerin bir kısmının kamuda geçmesi lazım demişler. Şimdi diyelim ki, Sağlık Bakanlığı’na bir Müsteşar atayacaksınız. Bu müsteşarın Sağlık alanında bir tecrübesinin olması gerek ki, bu alanda hizmet edebilsin. Sağlık çalışanlarının problemlerinden haberdar bir insan olsun. Milli Eğitim Bakanlığı’na bir müsteşar atayacaksınız bu alanda bir mazisi olsun. Hadi Milli Eğitimde değil, en azından başka bir Bakanlıkta belli bir tecrübesi olsun. Şimdi ise serbest piyasada, özel sektörde çalışan birisi Üniversite mezunu ise, 5 yıllık çalışma şartını da tamamlamışsa, her hangi bir bakanlığın Müsteşarı ya da Genel Müdürü olabilecek. Bu doğru bir yaklaşım değildir. Bu yapılan 2 milyon 600 bin kamu çalışanına bir hakarettir. Sizin içinizden birini bulamıyorum, özel sektörden getireceğim diyorlar. Bütün kamu çalışanları bunu görmelidir. Bunun adı kadrolaşmadır. Torba yasa içerisinde mutabakata vardığımız konular gündeme getirilmemiştir. Bu torba yasa kamu çalışanlarına uygun bir yasa değildir” dedi
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI