Bugun...Yeniden Atama{ma} Mağduriyeti!
“Eğitim kurumları yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde yeniden atama hükmünün bulunmaması çalışanları mağdur etmektedir. Deneyim hiçe sayılmakta ve sistem verimsiz bir hale dönüşmektedir.”

+ -
PERSONEL MEB NET/ÖZEL HABER

Eğitim kurumları yönetici atama yönetmeliğinde, yeniden atama hükmü olmaması hem kişisel mağduriyetlere neden olmakta, hem de MEB’in yönetici kaynakları bu yolla ile heba edilmektedir. Yıllardır yöneticilik yapanlar ve bir şekilde bu görevlerinden ayrılanlar, tekrar eski görevlerine dönmek istediklerinde engelle karşılaşmaktadırlar. 20 yıldır okul müdürlüğü görevi yapıyorsun ayrıldıktan sonra tekrar müdürlük sınavına girmek zorundasın! Bu adaletli bir uygulama değildir.

Bir okul müdürünün mailini paylaşmak istiyorum.

“17 yıl okul yöneticisi olarak görev yaptım. Çocuğumun fen lisesini kazanması nedeni ile başka bir ile öğretmen olarak tayinimi istedim ve atandım. Ümidim yönetici atamalarına müracaatlar başladığında yeniden atama yolu ile bir okulda müdürlük görevine tekrar dönmekti. Ancak yeni yayınlanan yönetmelik bu ümidimi suya düşürdü. 17 yıl sonra nasıl öğretmenlik yapacağımı kara kara düşünüyorum.”

Bir taşra eğitim yöneticisinin mailini paylaşmak istiyorum.

“Taşra rotasyonunda ben yer değiştireceğim. Eşim 20 yıldır ilköğretim okullarında yöneticilik yapıyor. Eş durumundan yer değiştirdiğimde eşimin tekrar yönetici olarak atanması bu durumda mümkün değil. Rotasyonu çok istememe rağmen mağdur olacağız. Eşim haklı olarak 20 yıl sonra sınıf öğretmenliği yapamam diyor. Emekli de olamıyoruz.”

Yıllarca yöneticilik görevinde bulunup öğretmenliğe dönenlerin verimli olması mümkün değildir. 20 yıl sonra sınıf öğretmenliği yapmak doğrusu cesaret ister. Yılların yöneticilik birikimi bir çırpıda yok olmaktadır. Dersine girdiği öğrencilerin durumu ise daha vahimdir. Nerden bakarsanız bakın hem öğrenci hem öğretmen hem de sistem zarar görmektedir.

Kazanılmış hak diye ifade edeceğim ama okul yöneticiliğinin öğretmenlere ikinci görev olarak verilmesi, böyle bir hakkın olmadığının göstergesi! Ama idarenin yaptığı bu işlem yüzünden sistem zarar görecektir. İyi hesap edilmeden alınmış bir karar olarak görüyorum. Taslakta var olan yeniden atanma hükmü yönetmelikten kaldırıldı. Sürpriz bir şekilde iller arası yer değiştirme yer alır mı derken yeniden atama hükmü kaldırıldı.

Taslak yayınlandığında görüşler alındı. İstişare yapıldı. Eminim hiçbir yönetici, öğretmen yeniden atama kaldırılsın diye görüş bildirmemiştir. Çünkü işin içerisinde olan herkes böyle bir uygulamanın sisteme zarar vereceğini mağduriyetler yaratacağını bilir. 15-20 yıl okul müdürlüğünden sonra aslında sistem öğretmenliğe dönüşü engellemelidir. Çocukların hayrı için, çalışanların hayrı için buna engel getirmelidir. Aslında bu işin tek çözümü okul yöneticilerini eğitim öğretim sınıfından çıkarmaktır. Genel idare hizmetler sınıfına geçirip, okul yöneticiliğini birinci görev haline getirmek lazım.

MEB geçenlerde 4 temmuz tarihinde yayınlanan taşra yönetmeliğinde gözden kaçan hata diyerek bir değişiklik yaptı. Aynı şekilde eğitim kurumları yönetici atama ve yer değiştirme yönetmeliğinde de bir değişiklik yaparak YENİDEN ATAMA ile ilgili hüküm koymaktır. Çalışanların sesine kulak vermelidir.

Cengiz ŞAHİN

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI