YÖNETİCİLER YETİŞTİRME KURSLARINDA HAFTA SONU 10 SAATTEN FAZLA DERSE GİREMEZ

YÖNETİCİLER YETİŞTİRME KURSLARINDA HAFTA SONU 10 SAATTEN FAZLA DERSE GİREMEZ



Sitemize bir çok okulda hafta sonları özellikle yöneticiler tarafından 10 saatten fazla destekleme ve yetiştirme kurslarında görev alınarak derslere girildiğine dair bilgiler gelmektedir.

Halbuki; Destekleme ve Yetiştirme

Kurslarında görevli öğretmen ve yöneticilere; Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve

Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesinin "Kurs

giderleri" başlıklı 20. maddesi 1. fıkrasındaki; "(1)

Kursta görevli yönetici ve öğretmenlerin ders ve ek ders ücretlerine ilişkin

hususlar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve

Sosyal Haklara İlişkin Toplu Sözleşme ile 01.12.2006 tarihli ve 2006/11350

sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Milli Eğitim Bakanlığı

Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar kapsamında

belirlenir." hükümlerine göre Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin

Karara istinaden ek ders ödemeleri yapılacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı 2014-2015 Eğitim - Öğretim

Yılı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi İle

İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevaplarında "Öğretmenler haftada

toplam kaç saat ders verebilecekler?" sorusuna; "1-Öğretmenler

haftada toplam kaç saat ders verebilecekler?

Öğretmenler

haftada okulda girdiği dersler dahil toplam 40 saate

kadar ders verebilecektir.

Örnek:

 

a)

Öğretmen okulda haftada 21 saat derse giriyorsa + 19 saat,

b)

Öğretmen okulda haftada 30 saat derse giriyorsa + 10 saat kurs verebilecektir.

c)

Hafta içi maaş karşılığını doldurmayan öğretmenin kursta devam ettiği

derslerden 15 saat düşüldükten sonraki kısmından ücretlendirilecektir."

şeklinde cevap verilmiştir.

Yöneticiler

ise; Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Aylık

karşılığı ders " başlıklı 5. maddesi, 1. fıkrasındaki; "(1)Kapsama

dahil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli; a)

Örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür, müdür başyardımcısı ve müdür

yardımcıları haftada 6 saat, ders okutmakla yükümlüdürler. Bu yükümlülük

öncelikle alanlarında, alanlarında ders bulunmayanlara ise ihtiyaç halinde ve

istekleri üzerine alanları dışında ders görevi verilmek suretiyle yerine

getirilir." hükümleri,

Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın "Ek ders

görevi" başlıklı 6. maddesi, 1. fıkrasındaki; "(1)Kapsama dahil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup,

aylık karşılığı ders görevini tamamlayan; a) Müdür, müdür başyardımcısı ve

müdür yardımcılarına haftada 6 saate, kadar alanlarında, alanlarında ek ders

görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç halinde ve istekleri

üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir." hükümleri

ışığında; hafta içi 6 saati aylık karşılığı, 6 saati de isteğe bağlı ek ders

karşılığı olmak üzere 22 saat Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev

alabilecektir.

Milli

Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları

Yönergesi kapsamında Destekleme ve yetiştirme kurslarında tereddüte düşülen

hususlara ilişkin 27/01/2015 tarih ve 928552 sayılı yazının 1. maddesinde; "1-Yöneticileirn (müdür, müdür

başyardımcısı ve müdür yardımcısı) , normal müfredat kapsamında okuttukları

derslerde dahil olmak üzere haftada en fazla 22 saat

ders okutmaları mümkün olup; bu derslerden hafta içinde okuttuklarının

öncelikle aylık karşılığında değerlendirilmesi gerekmektedir." açıklaması

bulunmaktadır.

Yine

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü 30.11.2015 tarih ve 12274559 sayı görüş yazılarında yöneticilerin ne kadar

Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında görev alarak ek ders ücreti alacağına

kısmen açıklık getirmiştir.

Bu

görüş yazısında ilgili mevzuat sıralandıktan sonra; "Bu itibarla yöneticilerin haftada, aylık karşılığı 6 saat,

isteğe bağlı ek ders ücreti karşılığı 6 saat, yetiştirme ve destekleme

kurslarında 10 saat olmak üzere toplam 22 saat ders okutabilmeleri mümkün

olup, okuttukları bu derslerin 6 saatinin aylık karşılığı, geri kalan 16

saatinin ise ek ders ücreti karşılığı değerlendirilmesi; yetiştirme ve

destekleme kursları kapsamında verdikleri derslere ilişkin ek ders ücretlerinin

% 100 artırımlı ödenmesi; ders görevlerinin tamamını hafta- sonlarında

(cumartesi ve pazar günleri) yetiştirme ve destekleme kurslarında yerine

getirmeleri durumunda ise haftada 16 saatten fazla ek ders ücretinden

yararlandırılmamaları gerektiği mütalaa edilmektedir.

Bununla birlikte, yöneticilerin

öncelikli görevinin Kararın 5'inci ve 6'ncı maddelerinde belirlenen haftalık

ders saatlerinde normal müfredat kapsamında okutulması öngörülen dersleri

okutmak olduğunun, bu dersler dururken söz konusu ders saatlerini doldurmadan

yetiştirme ve destekleme kurslarında görev almalarının uygun olmayacağının;

ancak, kadrolarının bulunduğu okullarda bu yönde okutabilecekleri ders görevi

bulunmaması durumunda bu ders saatleri için de anılan kurslarda ders görevi

alabilecekleri hususunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir."

hususlarına yer vermiştir.

Yalnız bu açıklamalarda hafta içi

ne kadar hafta sonu ne kadar girilmesi gerektiğine açıklık getirilmemiştir.

Halbuki 01.01.1924

tarih ve 54 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 394 sayılı Hafta Tatili Hakkında

Kanun tüm çalışanların hafta tatilini düzenlemek üzere yürürlüğe konulmuştur.

394 sayılı Kanun'un 1. maddesindeki; "On

bin veya on binden fazla nüfusu havi şehirlerde alelumum fabrika, imalathane, tezgah, dükkan, mağaza, yazıhane, ticarethane, sınai ve

ticari bilumum müessesat ve tevabiinin haftada bir

gün tatili faaliyet etmeleri mecburidir." hükümleri ile belirtilen

işyerlerinde işçi ve esnaf (bağımsız çalışanların) olarak çalışmakta olanlara

haftada bir gün tatil (izin) verilmesi zorunluluğu getirilmiş ayrıca 2.

maddesindeki; "Resmi devairle umumi, hususi,

ticari ve sınai herhangi bir müessesede müstahdemini ve ameleyi haftada altı

günden fazla çalıştırmak memnudur." hükümlerinde yer alan "Devair" kelimesidaireler anlamına

gelmektedir dolayısıyla bu hükümle Daireler, yani resmi işlerin görüldüğü

yerler ve devlete bağlı tüm işyerlerinde çalışanlara haftada bir gün 24 saatten

az olmamak üzere tatil (izin) verilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

Dolayısıyla

hem yöneticiler hem de öğretmenler hafta sonu destekleme

ve yetiştirme kurslarında 10 saatten fazla görev alarak derse giremezler.

MEB'in destekleme ve yetiştirme

kurslarını acilen bu meyanda ayrıca eğitim öğretimin istenilen şekilde yapılıp yapılmadığına

dair denetlemesi gerekmektedir.

Yetiştirme kursları ranta dönüştü

Ahmet KANDEMİR


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
karlos - 9 ay önce
hastanelerde doktor hemşire bedavadan döner sermaye alırken ranta dönüşmüyor ama öğretmen üç kuruş alınca ranttan bahsediliyor öyle mi