Bugun...


Atanan Öğretmenler...
Atanan öğretmenler

+ -
Başlığı görünce şaşırdığınıza eminim. Bugüne kadar hep atanamayan öğretmeleri ve onların sorunlarını konuştuk, konuşmaya da devam edeceğiz. Sosyal medyada beklide en fazla kullanılan tag #atanamayanöğretmenler tag’ i dir. O kadar fazla atanamayan öğretmen var ki, atananların sorunları görmez ve konuşmaz olduk.
Milli Eğitim Bakanlığı iki hafta önce 40 bin öğretmen ataması yaptı. Atananlar haberi aldıkları an sevinçten göklere uçtular. Ancak ilk heyecan geçtikten sonra gerçekle yüzleşmeye başladılar.
Peki, bu gerçekler neler? Atanan öğretmenler neler ile karşılaşıyor?
Öncelikle en büyük sorun atamaların eğitim ve öğretim yılının başlamasına 1 hafta kala gerçekleşmesi. Atanan öğretmenler bir an önce atandıkları yere gitmek durumunda kalıyorlar. Öğretmenlerin son ana kadar atanmamasının sebebi maaş hak etmeye erken başlamasını önlemek ve bütçeyi 1 – 2 ay da olsa bir yükten kurtarmak. Bütçe açısından baktığınızda 1-2 ay bütçe yükünü ötelemek çok mantıklı. Ancak öğretmenler açısından baktığınız zaman, kısa bir sürede hazırlanıp görev yerine gitmek, yerleşecek yer bulmak, yerleşmek ve eğitim öğretime başlamak nerede ise imkânsız. Bunun yerine atamalar en az bir ay önce başlanıp maaş hakkına eğitim öğretim yılı başladığı gün sahip olmalarına dair bir yasa çıkarılsa kimse itiraz etmez diye düşünüyorum.
Atanmayı nerede ise bir mucize gibi gören öğretmen adaylarımız hayatlarını buna göre planlıyorlar. Mucize gerçekleştiği anda kurdukları hayatı 1 haftada atandıkları yere taşımaları bekleniyor kendilerinden.
Son atamada benimde atanan 2-3 arkadaşım oldu. Birisi evli bir bayan arkadaşımız. Evleneli 3 yıl olmuş. Kpss den sonra puanlara bakıyor ve bu yılda atanamam, belki şubat atamasında olur diyor. Nitekim bakanlığın yaptığı ilk atamada atanamıyor. Ancak bakanlık ilk atamada 36 bin kişi atıyor. Geriye kalan 4 bin kişiyi ise kura usulü 1 hafta sonra atıyor. İşte o atamalarda arkadaşımız İstanbul’ a atanıyor. Telefon ile bu mutlu haberi bana verirken nerede ise sevinçten uçuyordu. Ancak ilk sevinç sıcaklığı geçtikten sonra gerçekler ile yüzleşmeye başladı. Evliydi, Konya’ da yaşıyordu istanbul’ a nasıl gelecekti? Ne olacak bir yıl eşinden ayrı çalışabilir, bir yıl sonra da eş durumu tayini (tabi bakan eş durumu tayinlerini açarsa) ile geri dönerdi. Anlayacağınız problem yok gibi görünüyor. Ancak 3 yıldır atama beklediği ve atamayı bir mucize gördüğü için bu yıl çocuk sahibi olmaya karar vermişlerdi. Maalesef normal yollar ile çocuk sahibi olamadıkları için tüp bebek yöntemi ile hamile kalmış ve 8 haftalık hamile idi. Çocuk rızkı ile gelmişti. Gelmişti ama arkadaşımızın düşük yapma riski çok fazla olduğu için en az 2 ay yatması gerekiyor. Buna rağmen kalktı İstanbul’ a geldi evraklarını teslim etti. Ve 3 gündür vicdan sahibi bir doktordan rapor almak için düşük riski olduğu halde kapı kapı geziyor.
Başka bir bayan arkadaşımız ise Mardin in Nusaybin ilçesine atandı. O bekardı, bavulunu topladı ve görev yerine gitti. Artık öğretmen. Ancak bölgedeki olaylardan dolayı yaklaşık bir haftadır ne okula gide biliyorlar ne de yiyecek bir ekmek bulabiliyorlar.
Kimisi gittiği yerde eğitim ve öğretim verebilecek koşullarda olmayan okullar ile karşılaşıyor. Kimisi eşini ve çocuklarını bırakıp ülkenin diğer ucuna gidiyor. Kimisi barınma ve ulaşım sorunlarının en ağırı ile karşı karşıya kalıyor.
….
Anlayacağınız atanamayan bir pişman atanan bin pişman durumu var.
Bu örnekleri daha da arttırabiliriz.
Ancak uzun uzun yazmaya hacet yok.
Atanamayan öğretmenlerimizin sorunlarına o kadar odaklandık ki, atanan öğretmenlerimizi çalı kuşu unuttuk.

 

Ömer Faruk SÖNMEZ 
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI