O Branşta Ki Öğretmenler Mağduriyetlerinin Sona Ermesini Bekliyor..

Kimya öğretmenleri atama bekliyor..

O Branşta Ki Öğretmenler Mağduriyetlerinin Sona Ermesini Bekliyor..Liselerin zorunlu olması, 10.sınıflarda Kimya dersinin zorunlu olması ve diğer etkilerle Kimya Öğretmeni açığınıda artırmıştır.Binlerce Kimya öğretmeni yüksek puanlarla yıllardır boş beklemektedir.

Milli
Eğitim Bakanlığı’nın ücretli öğretmenlik sitemi ile ve farklı branş öğretmenlerini kullanarak bu işi götürmeye çalışması,ülkemizin ve milletimizin geleceğine zarar vermektedir.Çünkü eğitim kalitesini düşürmektedir.Dershane sistemini bitirerek,okullardaki eğitim kalitesini iyileştirmek isteyen devlet yetkilileri,liselerdeki boşKimya Öğretmeni kadrolarına gerektiği kadar atama yapmamaktadır.ÖSYM en zor soruları Kimya Öğretmenlerine sormaktadır.Buna rağmen Kimya Öğretmenlerinin puanları yüksektir.Gerekli nitelikleri de fazlasıyla sağlamaktadırlar.

Binlerce Kimya Öğretmeni yıllardır emek verdiği halde,
sınavlardan yüksek puan aldığı halde,boş olan kadrolara atama yapılmamaktadır.Liselerde Kimya dersleri boş geçmekte veya “ücretli öğretmenlik” sistemi ile öğretmenler güvencesiz ve zor şartlar çalıştırılmaktadır.Bu olumsuz şartlar eğitimcilerin psikolojisini olumsuz etkilemektedir.Çoğu okullarda da Kimya derslerine farklı branş öğretmenleri girmektedir.Kimya dersi farklı branşlardaki öğretmenlerle sürdürülemeyecek kadar hassas ve önemlidir.Kimya Öğretmeni alımları yıllardır çok az olmaktadır.Kimya Öğretmenlerine beş yılda verilen toplam kontenjandan daha fazlası,başka alanlara sadece bir yılda verilmektedir. Ayrıca alan değişikliği ile başka alanlardan Kimya Öğretmenliğine geçiş yapılması,atama bekleyen Kimya Öğretmenlerini mağdur etmektedir.Bu durum eğitimi olumsuz etkilediği bir gerçektir bunu lys-ygs sınavlarındaki kimya netlerinden de görmekteyiz.2014 Şubat ayında 376 Sınıf Öğretmeni Kimya Öğretmenliği'ne alan değişikliği ile geçirilmiştir(Alan değişikliğinden en fazla etkilenen ilk üç branştan biri de kimya).Başka alanlardan geçiş için verilen bu kadar bol kontenjan,atama bekleyen Kimya Öğretmenlerine hiçbir zaman verilmemiştir.Kimya Öğretmenleri gerekli niteliklere fazlasıyla sahip olduğu halde atamaları yapılmayarak açık alan değişikliği yapılarak giderilmeye çalışılmaktadır.En önemli konulardan biride okullardaki kimya saatinin yetersiz oluşudur kimya dersi yetersi olduğundan müfredat yetişmemektedir buda lys-ygs sınavlarına yansımaktadır bu durum öğrencileri dershaneye itmekte okulların eğitim kalitesini düşürmektedir konular üstünkörü geçildiğinden öğrencilerde olumsuz bir duygu oluşturmakta ve ezbere itmektedir kimya dersi ezber dersi değildir kimya dersi dershanede değil en iyi okulda öğrenilir.Genç,dinamik,bilişim çağının ihtiyaçlarına cevap verebilen,eğitimde teknolojiyi kullanabilen Kimya Öğretmenlerinin,ihtiyaç olmasına rağmen boş bekletilmesi vicdanları sızlatmaktadır.

Liselerdeki boş Kimya Öğretmenliği kadrolarına yeterli atama yapılmaması,genç Kimya Öğretmenlerini mağdur ettiği gibi,ülkemizin ve milletimizin geleceğine de zarar vermektedir.Bizler kimya öğretmenleri olarak artık bu olumsuzluklara dur denilmesini istiyoruz.Yılların mağduriyeti giderilsin istiyoruz.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KimyacI - 12 ay önce
Gerçekten kimya artık hakettiği değeri görmeli . teşekkür ederiz
Avatar
erdal demirtürk - 12 ay önce
pozitif bilimlerin önemi anlaşılmalı kimyaya hak ettiği değer verilmelidir..
Avatar
semra - 12 ay önce
MEB personel ilginiz için teşekkürler . pozitif bilim KİMYA ya sahip çıkılması lazım
Avatar
Kimyaci - 12 ay önce
Destekleriniz için çok teşekkür ederiz. Kimya öğretmenleri inşAllah hak ettiği değeri görecektir. Şubatta kimyaya 2000 atama olmalı. Pozitif bilime hep destek tam destek...
Avatar
Deniz - 12 ay önce
Teşekkür ederiz gerçekten kimyanın değeri anlaşılmalı çok az sayılar alıyoruz
Avatar
kimyacı semra - 12 ay önce
MEB personel sonsuz teşekkürler . ülkemiz de KİMYA nin her geçen gün değeri azaliyo. artık buna bir dur demek lazım.AZİZ SANCAR hocamız gösterdi ki turk gençlerimiz yeterli imkânlar verilirse çok iyi yerlere gelebilir. şubatta bizler yüksek puanla atanamayan verimli öğretmenler okullarımıza gidelim yeni nesil için elimizden geleni yapalım
Avatar
Kimya öğretmeni - 12 ay önce
Sesimiz olduğunuz için teşekkür ederiz. İnşAllah şubatta mağduriyetimiz son bulur
Avatar
kimya öğretmeni - 12 ay önce
kimya öğretmenlerinin mağduriyetleri giderilmeli artık şubatta iyi bir alım bekliyoruz..