Kurslarda Görevlendirilen Memur ve Hizmetlilere Fazla Çalışma Ücreti Ne Zaman Ödenecek?

Takviye kurslarında görevlendirilen memur ve hizmetlilere fazla çalışma ücreti bir an önce ödenmelidir..

Kurslarda Görevlendirilen Memur ve Hizmetlilere Fazla Çalışma Ücreti Ne Zaman Ödenecek?



Eğitim-Bir-Sen olarak, Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, takviye kurslarında öğretmen dışı personelin görevlendirilmesinde/öğretmen dışı personele görev verilmesinde izlenmesi gerekli usul ve esaslarla bu personele toplu sözleşme hükmü gereğince fazla çalışma ücreti ödenmesi gerektiği noktasında genel bir yazının illere gönderilmesini talep ettik.

Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve
Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında kurulan kurs merkezlerinin faaliyetini sürdürebilmesi için eğitim-öğretim ortamının hazırlanması, temizliği, düzeni, ısıtılması, evrak ve sair işlemlerinin gerçekleştirilmesi gibi iş ve işlemlerin kursun gerçekleştirildiği hafta sonlarında da yürütülmesinin zorunlu olduğu aşikârdır.

Uygulamada bahse konu kurs merkezlerinde hafta içi ve olağan mesai saatleri içinde görev yapan öğretmen dışı personelin hafta sonlarında da göreve ç
ağrıldığı bilinmektedir.

Gözü dönmüş eğitimciyi(!) kınıyoruz
Öte yandan
Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 Yıllarını Kapsayan 3. Dönem Toplu Sözleşme’nin “Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmet Koluna İlişkin Toplu Sözleşme” bölümünün, “Kurs merkezlerinde görev yapan diğer personel” başlıklı 23. maddesinde, “Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında açılan kurs merkezlerinde görev yapan yönetici ve öğretmenler hariç olmak üzere normal çalışma saatleri dışında bu merkezlerde kurs süresince fiilen çalışan memurlara, bu çalışmaları karşılığında ayda 50 saati geçmemek üzere yılı merkezi yönetim bütçe kanununda belirlenen fazla çalışma saat ücretinin iki katı tutarında fazla çalışma ücreti ödenir” hükmü yer almaktadır. Ancak bu hususta illerde farklı uygulamalar yapıldığı, Bakanlık genelgesi ya da yazısı gelmediği sürece toplu sözleşme hükmü gereği ödeme yapmaktan imtina edildiği gibi şikâyetler sendikamıza iletilmiştir.

Bu nedenle, Bakanlıktan, takviye kurslarındaki memur ve hizmetlilerin görevlendirilme usul ve esaslarını düzenleyecek ve bu suretle farklı uygulamalara ve
adaletsiz işlemlere son verecek genel bir yazının illere gönderilmesini, bu çalışmaların fazla çalışma kapsamında toplu sözleşme hükmüne göre ücretlendirilmesi gerektiğinin illere hatırlatılmasını istedik.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.