ÖĞRETMENE EYLÜL MÜJDESİ!

Öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlara, her öğretim yılı için bir defa olmak üzere öğretim yılına hazırlık ödeneği verilir.

ÖĞRETMENE EYLÜL MÜJDESİ!Öğretmen unvanlı kadrolarda fiilen öğretmenlik yapanlara, her öğretim yılı için bir defa olmak üzere öğretim yılına hazırlık ödeneği verilir.
Öğretim yılına hazırlık ödeneğinin miktarı, Bakanlar Kurulu tarafından belirlenebildiği gibi toplu sözleşmelerle de bu ödeneğin miktarı konusunda belirleme yapılabilliyor.

HAZIRLIK ÖDENEĞİNDEN YARARLANACAK OLANLAR
Eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup da fiilen öğretmenlik yapanlara (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarının müdür ve müdür yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları da dahil) öğretim yılına hazırlık ödeneği verilir.
Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığında Kur’an kursu öğreticisi pozisyonlarında sözleşmeli olarak istihdam edilip fiilen öğreticilik yapanlara da toplu sözleşme hükümleri gereği bu ödenek aynı şekilde ödenir.
Göreve başlama zamanına ve görevden ayrılma haline göre tazminatın ödeme şekli

Öğretim yılına hazırlık ödeneğinin ödeneme zamanı, öğretim yılının başladığı aydır. Ödemenin yapılacağı tarih ise ayrıca Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenir.
Çeşitli sebeplerle (yasal izinlerin kullanılması veya ilk defa ya da yeniden atanma gibi) öğretim yılının başladığı aydan sonra (Eylül ayından sonra) ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayan öğretmenlere, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin %75’i; birinci dönem ders yılı bittikten sonra ikinci dönem ders yılının sona erinceye kadar göreve başlayanlara ise hazırlık ödeneğinin %50’si oranında ödeme yapılır.
Ödeneği alan ancak öğretim yılı bitmeden ortaya çıkabilecek olan; emeklilik, aylıksız izin, naklen başka kuruma geçme, istifa ve ya ölüm hallerinde, hazırlık ödeneği ilgililerden (veya mirasçılarından) geri alınır.

ÖDENEĞİN MİKTARI 

Bütçe kanunları veya Bakanlar Kurulu kararları ya da toplu sözleşmelerle belirlenen hazırlık ödeneğinin brüt miktarı üzerinden sadece damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.
2015 yılında imzalanan ve kamu çalışanlarının 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal hakları konusunda belirlemeler de içeren toplu sözleşmeye göre, 2016 yılı Eylül ayında öğretmenlere ödenecek öğretim yılına hazırlık ödeneğinin brüt tutarı 1000 TL, net tutarı ise 992 TL olacak.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
rüya - 5 ay önce
dalga mı geçiyorsunuz.bunu zaten bilmeyen yok :((((
Misafir Avatar
Serkan bh - 5 ay önce
Süper hiç haberimiz yoktu Türk tarihinde bir ilk
Avatar
tolgi - 4 ay önce
müjdeymiş her sene aynı haberler. bunu bilmeyen yok . tekrar tekrar yayınlayarak hem milletin tepkisi çekiliyor hem de siteye güven azalıyor
Avatar
öğretmen - 5 ay önce
başka haber bulamayınca böyle saçma haberler sürekli yapılıyor. bu durum bu haber sitelerine güveni azaltır. bizden söylemesi....
Avatar
Ssb - 5 ay önce
Sizin müjdenizi silgim..
Avatar
sana ne - 4 ay önce
moderatör canın mı sıkılıyor.
Avatar
HAYATİ - 4 ay önce
MEB DE KURUM İÇİ İLK ATAMA YOLUYLA MEMUR ÖĞRETMENLERİN ATAMASI YAPILMALI
Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 2012 de kaldırıldığından mağduriyete yol açan ancak 04.03.2006 tarihli yönetmelikte mevcut olan 8/b maddesinde Kurum içi ilk atama: Bakanlık merkez ve taşra teşkiltında eğitim ve öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki hizmet sınıflarında görev yapanlardan sınıf değişikliği yoluyla aday öğretmen olarak atanacaklar, 8c maddesinde Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında Devlet memuru olarak çalışanlardan sınıf değişikliği yoluyla aday öğretmen olarak atanacaklar,bu atama çeşitlerinden durumlarına uygun olan atama çeşidi kapsamında öğretmenliğe atanırlar . maddesinin tekrar yönetmeliğe eklenmesi ve memur öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz.
Avatar
Memur - 4 ay önce
Bu ödemeyi ilk kim getirdi ise Allah razı olsun.biz bu hukumettende yıllardır öğretmenler gününe yönelik bir ikramiye istedik ama kimse duymadı bizi.