Bugun...


Öğretmenlerin Ek Göstergesi 3600 Olmalıdır
Öğretmenlerin Ek Göstergesi 3600 Olmalıdır ğretmenlerin Ek Göstergesi 3600 Olmalıdır Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Öğretmenlerin ek göstergelerinin düşük olması ve emekli olduklarında ellerine geçen paranın yarı yarıya az

+ -
Gürkan Avcı, “Son yıllarda  özellikle   ekonomik  nedenlerle toplam öğretmen sayısının 100'de biri ancak emekli oluyor. Emekliliği gelmiş öğretmenlerimiz birtakım iyileştirme ve teşviklerle  özendirilerek  hak ettikleri,  mutlu  emeklilik  hayatına  kavuşturulmalıdır. Bunların yerine atanmayı  bekleyen  230 bin öğretmen adayı arasından atama yapılabilir” önerisinde bulundu.
 
GEÇEN  EĞİTİM  YILINDA 62 BİN ÖĞRETMEN ATANDI 7 BİN 600 ÖĞRETMEN EMEKLİ OLDU
Resmi istatistiklere göre  yeni  atanan öğretmen ile emekliye ayrılan öğretmen sayıları arasında yıllar geçtikçe  oransal  bir çarpıklık oluşmaya başladığını söyleyen DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, “2009 yılında 24 bin, 2010 yılında 41 bin, 2011 yılında 62 bin öğretmen atanmıştır. Oysa yıllar itibarı ile emekliye ayrılan öğretmen sayısı ise azalmaktadır. 2000'li yılların başlarında emekli olan öğretmenlerin sayısı yılda 30 bin civarlarında seyrederken, 2009 yılında 10 bin, 2010 yılında 9 bin 500, 2011 yılında ise 7 bin 600 öğretmen emekli olmuştur. Bunun nedeni öğretmenlerin emekli olduğunda maaşların azalmasından kaynaklanmaktadır” dedi.
 
ÖĞRETMENLERİN EK GÖSTERGELERİ 3600'E YÜKSELTİLMELİDİR
 Emekliliği gelmiş öğretmenlerin,  çocuklarının  üniversite  eğitimi  görmesi,  dershane  masrafları, sağlık harcamaları gibi çeşitli nedenlerle geçim sıkıntısının arttığını söyleyen Gürkan Avcı, “Öğretmen emekli olduğunda eline geçen ücret yarıya  yakın  azaldığında  ekonomik  sorunlar katlanacaktır. Bu sorun ve sıkıntının  çözümü  öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600'e yükseltilmesidir. Emekliye ayrılan öğretmen, çalışırken aldığı maaşın 2/3 ünü alabilmelidir ki ek göstergenin yükseltilmesi bunu sağlayacaktır” diye konuştu .
 
GENÇLİĞİMİZ  İŞSİZLİĞE VE ÜMİTSİZLİĞE TERK EDİLMEMELİDİR
 Avcı, “ Özellikle  ihtiyaç duyulmayan alanlarla ilgili kimi  eğitim  fakültelerinin kontenjanları azaltılmalı, kimileri ise kapatılarak, ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilmelidir.  Gençlerimizin  işsizliğe, umutsuzluğa mahkûm edilmemesi için hızla adımlar atılmaya başlanmalıdır. Atanmayı bekleyen öğretmen adaylarının boş kadrolara biran önce atanması, kalan kısmının ise hükümetin teşvik kapsamına aldığı özel okullar maharetiyle istihdam edilebileceğini ve bunun için de halen yüzde 2'lerde seyreden özel okulculuğun özendirilerek  yüzde 10 seviyelerine yükseltilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.
 
Demokrat Eğitimciler Sendikası

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI