Şubatta atanan aday öğretmenler ne kadar eğitime hazırlık ödeneği alır?

Şubatta atanan aday öğretmenler ne kadar eğitime hazırlık ödeneği alır?

Şubatta atanan aday öğretmenler ne kadar eğitime hazırlık ödeneği alır?



Öğretim Yılına Hazırlık Ödeneği, 657 sayılı Kanunun ek 32. maddesine göre ödenmektedir. 

"Ek Madde 32 - Eğitim ve öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil öğretmen unvanlı kadrolarda görevli olup; fiilen öğretmenlik yapanlara (ilköğretim ve okul müdürleri ile yardımcıları, cezaevi okullarında çalışan öğretmenler, yönetici, eğitim uzmanı ve eğitim uzman yardımcıları dahil (...) her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz."

Öğretim yılına hazırlık ödeneği, Eylül'de işe başlayan ile Ekim'de başlayan farklı farklı miktarda verilmektedir. Bu ödeme farklılığı ise 2015 yılı Bütçe Kanununun (K) Cetvelinin "IV-Diğer Ödemeler Kısmının" 5. maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu madde şu şekildedir:

"657 sayılı Kanunun ek 32. maddesi uyarınca verilecek öğretim yılına hazırlık ödeneği; öğretim yılının başladığı aydan sonra ve birinci dönem ders yılının sonundan önce göreve başlayanlara %75'i, birinci dönem ders yılından sonra ve ikinci dönem ders yılının sona ermesinden önce göreve başlayanlara ise yüzde 50'si oranında yapılır."

Toplu sözleşme ile, ödenecek olan hazırlık ödeneği miktarı 2015 yılı için 950 lira olarak belirlenmiştir. Şubat ayında atanan aday öğretmenlere 475 TL eğitim-öğretime hazırlık ödeneği verilecektir.
  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.