BAKAN'DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE!

Çalışan kadınlara, polislere ve muhtarlara müjde

BAKAN'DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE!Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan,  çalışan kadınlara doğuma bağlı ilk çocukta 2 ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve  üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli çalışma hakkı ile çocuğun okula  başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı tanınacağını bildirdi. 
 
Elvan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 64'üncü Hükümet Programı'nda  ve 2016 Yılı Eylem Planı'nda yer alan hususların gerçekleştirilmesi amacıyla  hazırladıkları Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı  bugün veya en geç yarın TBMM'ye sunacaklarını ifade etti. 
 
Tasarıda, Eylem Planı'ndaki vaatlere ilişkin 13 maddede düzenlemenin  yer aldığının anlatan Elvan, reform ve vaatlerin hayata geçirilmesi noktasında  bütün Bakanlıkların yoğun bir çaba içerisinde olduğunu belirtti. 
 
Elvan, reformlar kapsamında kişisel verilerin korunması, ayrımcılıkla  mücadele ve Türkiye İnsan Hakları Kurumunun güçlendirilmesine yönelik çalışmaları  da tamamladıklarını bildirerek, bunları da yakında TBMM'ye sevk edeceklerini  söyledi. 
 
"Polislerin ek göstergeleri yükseliyor" 
 
Elvan, TBMM'ye sevk edilecek kanun tasarısı hakkında bilgi vererek,  "Yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca Gelir Vergisi muafiyeti sağlanacak.  Bir diğer düzenlememizle basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin liraya  kadar olan kazançlarından vergi alınmayacak" dedi. 
 
Tasarının hayata geçmesiyle öğrenim gören gençlerden pasaport harcı  alınmayacağını belirten Elvan, "Ayrıca kadınlarımıza yönelik de çalışmalarımız  var. Özellikle çalışan kadınlarımızın doğuma bağlı izin ve haklarını güçlendirici  3 farklı düzenlememiz var" ifadelerini kullandı. 
 
Elvan, tasarı ile polisler ve uzman erbaşlara da iyileştirme  yapacaklarını belirterek, polisler ve uzman erbaşların 2 bin 200 olan ek  göstergelerinin 3 bine çıkarılması ve polislerin emniyet hizmeti tazminatını da  yüzde 25 artıran düzenlemeyi hayata geçireceklerini anlattı. 
 
Bir başka önemli düzenlemenin ise muhtarlara yönelik olacağını dile  getiren Elvan, muhtar maaşlarını bin 300 liraya yükseltecek düzenlemenin hayata  geçirileceğini söyledi. 
 
Elvan, tasarı çerçevesinde emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında  çalışmaya devam eden esnafın emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek  primi kesintisinin de kaldırılacağını bildirdi. 
 
Lise veya üniversite mezunu gençlerin Genel Sağlık Sigortası  giderlerinin iki yıl süreyle gelir testi yapılmaksızın ve prim almaksızın devlet  tarafından karşılanmasının sağlanacağını belirten Elvan, "51 ilde uygulanan bir  düzenlememiz var. 10'dan fazla işçi çalıştıran işyerlerimize yüzde 6 oranında  işveren sigortası primi indirimi yapılıyor. Buradaki 10 işçi çalıştırma  zorunluluğunu kaldırıyoruz" diye konuştu. 
 
Çalışan kadınlara kolaylık 
 
Tasarı kapsamında ayrıca çalışan kadınlara doğuma bağlı ilk çocukta 2  ay, ikinci çocukta 4 ay, üçüncü ve üzeri çocukta 6 ay yarı zamanlı ve tam ücretli  çalışma hakkı ile çocuğun okula başlama yaşına kadar kısmi süreli çalışma hakkı  tanınacak. 
 
Tasarı ile 65 yaş aylığı alan yaşlılar kimin yanında yaşarsa yaşasın,  maaşlarını kesintisiz almaları sağlanacak. 
 
Tasarı ile yemde ve gübrede KDV'nin kaldırılması da planlanıyor. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
öğretmen - 12 ay önce
polislerimize hayırlı olsun,inşAllah biran önce gerçekleşir,sormak gerekmez mi? eğitimbirsen yetkili sendika olarak öğretmenlere müjdeyi kim,ne zaman verecek,3600'ekgösterge,yıpranma payı ve emeklilere aile yardımı ödenmesi konuları gündeme dahi gelmez oldu,nisan ayına doğru,çek,çak sonrasında tekrar,unutturacakmısınız?
Misafir Avatar
umut - 12 ay önce @öğretmen
onlar cuma namazı derdinde şimdi işleri güçleri yok da bizim haklarımızla mı ilgilenecekler
Avatar
sizdemi - 12 ay önce
artık hükümete yalakalığa başladınız. Allaha havale ediyorum sizi
Avatar
Karşıyaka - 12 ay önce
öyle bir başlık yazıyorsunuz ki sanki mi̇lli̇ eği̇ti̇m bakanindan müjdeymi̇ş gi̇bi̇ birakin onu memurlar net yazsin
Avatar
kemal - 12 ay önce
öğretmenlere ek zam vermiyorlar, bunun yerine yıpranma payı versinler. öğretmenlere yıpranma payı istiyoruz.
Avatar
.. - 12 ay önce
tren geçiyor eeeey malum sendika
Avatar
sıra kimde - 12 ay önce
herkese gelen müjde işi gücü olmayan ve bir işe bile yerleşemeyen ev hanımlarına ne zaman müjde gelir. ev hanımlarına da bir düzenleme yapılır bunlarda insan lütfen iş varda girmediler mi adamı olan siyasi gücü olandan başka kimse işe giremiyor olan ev hanımlarına oluyor
Avatar
sayın bakanımız nabi avcı - 12 ay önce
öğretmenlerde ek gösterge.istiyor. hadi sıra sizde
Avatar
yok yok - 12 ay önce
bu hükümet işbaşına geldiğinden bu tarafa öğretmeni dışladı. ek ders masalları falan...vereceksenız kardeşik ek gösterge 3600 verin gerisi teferruat. ancak cumhurbaşkanı başbakanken efkan ala nın o dönem polislerıde içine alan ekgösterge talebını bır daha getırmeyın dıyerek rettemişti. şimdi öğretenler hek , herkese ek gösterge hayırlı olsun.. sağolasın cumhurbaşkanı..