EĞİTİM UZMANLARINDAN HUKUK ZAFERİ

6528 sayılı kanunla görevden alınan ilçe milli eğitim müdürü açtığı davayı kazandı

EĞİTİM UZMANLARINDAN HUKUK ZAFERİ 6528 sayılı kanunla görevden alınarak şahsa bağlı eğitim uzmanı yapılan yöneticilere mahkemeden müjde geldi. Anayasa Mahkemesinin ilgili maddeleri iptali ardından şahsa bağlı eğitim uzmanlığının mülga duruma düşmesi ardından Milli Eğitim Bakanlığının konuyla ilgili tutumu merakla bekleniyordu. Anayasa Mahkemesi kararını sadece süresi içerisinde dava açan yöneticiler için uygulayacaklarını, diğerleri için AYM kararlarının geriye doğru işlemezlik ilkesini işleteceklerini açıklayan MEB'in açılan yüzlerce dava karşısında ne yapacağı merakla bekleniyor.

Şahsa Bağlı Eğitim uzmanları genel olarak: Görevlerine döndürülüp döndürülmemenin MEB'in takdirinde olduğunu ancak; AYM kararından sonra dondurulan maaşlarının telafi edilmesi, mali kayıplarının geçmişe doğru hesaplanarak taraflarına iade edilmesi, eski görevlerine muadil bir görev tanımıyla yeniden etkin olarak MEB'de görev almaları kaydıyla gerekirse açtıkları davalardan bile feragat edebileceklerini söylüyorlar.

Tek başına iktidarla birlikte artık yeni dönemde yasal düzenlemenin de kısa sürede yapılabileceğini göz önünde bulundurursak MEB'in bu hukuk kaosunun önüne geçmesi daha da mümkün hale gelmiştir.

AYM kararına rağmen hiçbir şey yapmamak mümkün değildir. Halihazırda şahsa bağlı eğitim umanlarının bu görevlerinde kalmalarına imkan kalmamıştır.

İl milli eğitim müdürlüklerinde ihdas edilecek yeni bir görevle ve bu göreve ilişkin yeni görev tanımıyla bu yöneticiler değerlendirilmelidir.

İşte şahsa bağlı eğitim uzmanlarının bundan sonra da açtıkları davaları kazanacaklarının ispatı gibi olan mahkeme kararı:

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
adanalı - 1 yıl önce
bu kararı alan arkadaş kimse, emsal karar olarak yayınlasın veya ueyder yöneticilerine versin lütfen. selamlar
Avatar
Hakkı ARAR - 1 yıl önce
birilerini açıkça anayasa'ya aykırı olarak kanun çıkararak görevden alanları (mağdur edenleri) Allah bildiği gibi yapsın.
Avatar
Öztürk - 1 yıl önce
tebrikler...
umarım bu karadan sonra devletimiz büyüklüğünü gösterir.
Avatar
UZMAN - 1 yıl önce
"şahsa bağlı eğitim uzmanları genel olarak: görevlerine döndürülüp döndürülmemenin meb'in takdirinde olduğunu ancak; aym kararından sonra dondurulan maaşlarının telafi edilmesi, mali kayıplarının geçmişe doğru hesaplanarak taraflarına iade edilmesi, eski görevlerine muadil bir görev tanımıyla yeniden etkin olarak meb'de görev almaları kaydıyla gerekirse açtıkları davalardan bile feragat edebileceklerini söylüyorlar."
ben eğitim uzmanıyım ve yukarıda ki açiklamaya katilmiyorum kardeşi̇m 1300 ki̇şi̇ni̇n mağduri̇yeti̇ni̇ ki̇şi̇sel olarak di̇le geti̇rmeyi̇n lütfen. tüm özlük haklarimin i̇adesi̇ni̇ i̇sti̇yorum.......
Avatar
Abeyaz4 - 1 yıl önce
i̇smail efendi fena gocunduğuna göre yaran başka yerde...adina soy adını ekleki i̇brahim i cesaretin varmı bilelim.bilelimki i̇smail teslimiyet sahip kardeşlerimizi senin gibi senin gibi klavye mücahitler inden ayırt edebilelim.
Misafir Avatar
ismail - 1 yıl önce @Abeyaz4
hakkını ararken bile rumuzların arkasına saklanacak kadar korkan abeyaz efendi......korkaklar her gün ölmeye mahkumdur......
Avatar
KURUMBEY - 1 yıl önce
evet mahkeme kararinin aynen uygulanmasini i̇sti̇yoruz.adalet hrkese bi̇r gün lazim olacak.
Avatar
Abeyaz4 - 1 yıl önce
tatlı çocuk iiismail...senin gibi dizi film karakterleri olmasa bu sanal alemde ne yapardık.iyiki varsin.adrenalin oldun bana canım benim. hadi̇ yine öpüldün canim.
Misafir Avatar
ismail - 1 yıl önce @Abeyaz4
tarz mı yaptın..:) o da güzel.....haksız makam ve ağlamalara devam.....:)
Avatar
Abeyaz4 - 1 yıl önce
bizde rol olmaz iiismail...tarz da karizmada sana yakışır kardeş.sanal alemin kralı. kavye mücahidim benim.ağlama kardeş hukuk sanada lazım olur birgün.