İhraç Edilen Memurların Adalet Arayışı

15 Temmuz hain darbe girişimi, her ne ise, nasıl kurgulanıp sahneye konduysa sorumluları mutlaka hesap vermeli, cezalandırılmalı..

İhraç Edilen Memurların Adalet ArayışıTürkiye topyekun zor bir dönemden geçiyor. Adalet, coğrafyamızdaki acımasız vekalet savaşları, kuklacıların sahneye koyduğu terör eylemleri ve 15 Temmuz hain kalkışmanın gölgesinde görünmez olmuş. Adalet, adeta dondurucuda.. Korku dağları sarmış..

15 Temmuz hain darbe girişimi, her ne ise, nasıl kurgulanıp sahneye konduysa sorumluları mutlaka hesap vermeli, cezalandırılmalı..

FETÖ/PDY terör örgütü kurucuları, yöneticileri ve üyeleri ortaya çıkarılıp yargılanmalı, hesap vermeli, hak ettikleri şekilde cezalandırılmalı..

Kukla terör eylemcilerine karşı akılcı yöntemlerle mücadele edilmeli. Kısaca vatan savunulmalı..

Ancak her şey hukuk devleti ilke ve kuralları içinde yapılmalı, hukuk buzdolabına konulmamalı, hukuk kurallarına uyulmalı, aksi adaletsizlik, hukuksuzluk, keyfi yönetimdir. Hilmi Şeker’in dediği gibi “Şüphe hükmü esir alamaz. Kuşkunun hükme dönüşmesi yargısız infazdır.

Yargı isyan ettirilmemeli. Hakim Aydın Başar’ın isyanı gibi.. Bakın Hakim Aydın Başar kurucu ve yöneticisi olduğu adalet.org sitesinde diyor:
“Bu söz bana ait değil. Ama kimle konuşursam konuşayım ve konuştuğum insan bir adamın müridi değil, gerçek hukukçu, kimseye eyvallah demeyecek, saf, su gibi hâkim ve savcılar, vicdanından ve Allahından başka kimseye hesap vermeyecek ve eğilmeyecek insanlar. İşte bu insanlar diyorlar ki, emekliliğim gelse bu meslekte bir gün durmam. FETÖ’cü olup, ‘Lan bir an önce emekliliğimi alıp da şu furyadan kurtulayım’ diyen insanlar değil bunlar. Artık hâkimlik ve savcılık mesleğinin özgür ve vicdanla yapılamayacağına inanan insanlar. Belki de bu günaha ortak olmak istemiyorlar.”

Ancak her şey hukuk devleti ilke ve kurallarına uygun olmalı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 100 bin civarında kamu görevlisi ihraç edildi. 50 bine yakın kişi tutuklandı. Operasyonlar, gözaltılar ve tutuklamalar devam ediyor.

Suçluya, suçsuza karar verecek olan eninde sonunda mahkemeler olacaktır, olmalıdır. Bugün hiç kimse hukuk kurallarının işlediğini söyleyemez.

Bu durumda masum olduğuna inananlar, haksız ihraç edildiğine, haksız yere tutuklandığına inananlar ne yapmalı?

Hukuk tatilde deniliyor, bizzat hakimlerin kendisi “yargı isyanda” diyor. Bu durumda her şeye eyvallah deyip oturacak mıyız? 

Yargı nedir? Adaleti nerede arayacağız?

Yargılama ceza muhakemesinde ilk derece mahkemeleri dediğimiz sulh ceza, asliye ceza ve ağır ceza mahkemeleri ile başlar, İstinaf ve Yargıtay ile devam eder.
İdari yargı, idare mahkemeleri ile başlar, İstinaf ve Danıştay ile devam eder.

Bütün bunlar olağan hukuk yollarıdır. Ancak yargı ve yargılama bu süreçlerle bitmez, devamında olağanüstü yargı yolu; Anayasa Mahkemesi ve AİHM vardır.

Adaletsizliğe maruz kaldıklarını, hukuksuz olarak tutuklandıklarını, görevden ihraç edildiklerini düşünenler bütün bu hukuk yollarında avukatları ile birlik mücadele etmelidirler.
Adaletin tecellisi zaman alabilir, bazen de adalete kavuşmak imkansız olabilir, bu kez de tarihin yargısı devreye girecektir. Hukuk mücadelesi akamete uğrasa bile verilen hukuk mücadeleleri tarihe ışık tutacaktır.

Hukuk mücadelesine ve tarihe ışık tutmaya devam..

Hukuk mücadelesi iki halde verilmez; bir yapılan bir haksızlık oluşturmuyorsa, iki haksızlığı kabulleniyorsanız.

Hukukçuların görevi her yerde ve her dönemde adaleti aramak, adaletin tecellisine katkı sunmaktır.

O halde adaleti aramaya devam..

 RAHMİ OFLUOĞLU

http://www.adaletbiz.com/ceza-hukuku/adalet-arayanlar-h122033.html

Etiketler; #ihraç

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adalet - 2 ay önce
Lehime şahitlik çok. ama geçmişini bilmediğim brokrat beni hain ilan ediyor. İlahi adalet güveniyorum. Hayata ve insanlara bakışım değişti. Eskiden namaz kılan dan Zarar gelmez diye düşünürdüm. Şuan insanları vicdanlı ve vicdansız diye ayiriyorum. İmtihan dünyası herkes bir şekilde imtihan oluyor. Gariban san ister öl, ister ağaç kökü ye ....
Avatar
Hakkı - 2 ay önce
Ne istedilerse verenler, parsel parsel arsa verenler suçlarını bir ufacık "pardon" ile geçiştirip koltuklarını sağlamlaştırırken yasal bir bankaya para yatıranlar ya da yasal bir sendikaya üye olanların ya da MEB'in teşvik verdiği bir okula çocuğunu gönderenlerin memurluktan atılması suçta ölçülülük ilkesine aykırıdır.
Avatar
Şahin - 2 ay önce
Arkadaşlar 6 Şubat'ta sendikadan dolayı ihraç iadesi için birlik olalım .Yoksa bu iş burada biter hukuk mücadelesi uzun sürer idare mahkemesi.takibsizlik verdi anayasa mahkemesi e devlette yeni düştü Allah bilir ne zaman bakarlar danıştaytan ses yok.birlik olalım herkes her yere yazsın ben cimer e her hafta mesaj atıyorum.sendika suç ise tüm sendikalar suçlu...Kimsenin bizi düşündüğü yok.saygilarimla
Avatar
ilginç - 2 ay önce
işin ilginç tarafı bütün bunlar müslüman olduğunu iddia edenler tarafından yapıldı. demekki siyasal islam da fos çıktı. ve en berbatı da islamcilar çıktı. bütün islam dünyasına bakın islamcılığın ne kadar iğrenç olduğunu görürsünüz.(İslam dini değil yanlış anlamayın)
Avatar
Öğretmen - 2 ay önce
İdare mahkemesi ret kararı vermiş temyiz yapıp üst mahkemeye gideceğim
Avatar
Sesimizi duyun - 2 ay önce
4ay oldu mahkemelerden bir ses yok gelen evraga bile kayıt olmadı.
Avatar
Omer - 2 ay önce
Dogru soze ne hdenir
Avatar
Öğretmen - 2 ay önce
Hocam bu 6 Şubatı nerden duydunuz