İlgisiz ve Masum İnsanlar Mağdur Edilmemelidir!

İlgisiz ve Masum İnsanlar Mağdur Edilmemelidir!

İlgisiz ve Masum İnsanlar Mağdur Edilmemelidir!15 Temmuz darbe teşebbüsünün hemen ardından yaptığımız açıklamada; "Millet'i doğrudan hedef alan darbeci FETÖ örgütünün küresel ilişki ağından devletin kılcal damarlarına nüfuz eden en küçük hücre yapılanmasına değin açığa çıkarılması ve hesap sorulması sürecinde; Kişisel ikbal ve beklentiler, örgütsel yönlendirmeler ve ayartmaların tazyikine kapılmadan 'adaleti' ve 'kamu vicdanını' gözetecek kararlı ve sağlam bir mücadele verilmelidir. Verilecek mücadele kuyumcu titizliğinde olmalı, “düşmanımıza tek borcumuz var; Adalet” şiarına uygun yürütülmelidir. Hadisenin yarattığı duygusal infial suçsuz, masum insanların mağdur edilmesine asla vardırılmamalıdır" uyarılarında bulunmuştuk.

FETÖ ile mücadele kapsamında geniş çaplı operasyonların yürütüldüğü kamuoyunun malumu. Bu kapsamda kamuda açığa almalar, soruşturmalar ve gözaltılar yaşanırken aynı zamanda iş dünyası, STK, basın, spor vs. gibi alanlarda da gözaltılar ve soruşturmalar yapılmaktadır. Mücadelenin geniş boyutlu ve zor olduğu aşikar. Ancak her geçen gün gelen ilgisiz, masum insanların açığa alındığı, göz altılara ve soruşturmalara konu edildiği haberleri sürecin nezaketine ve mücadelenin haklılığına gölge düşürmektedir. İlgisiz ve masum insanların itibarı zedelenmekte, kendileri ve yakınları için telafisi zor mağduriyetler oluşmaktadır.

Kendilerini aklamak isteyen FETÖ mensuplarının yanlış yönlendirmeleri olduğu gibi maalesef intikam  duygularına ve ihtiraslarına engel olamayan kifayetsizlerin itham ve iftiraları da süreçte ciddi sıkıntılara neden olmaktadır. Akla hayale gelmedik iftiralar, gerçeklikle alakası olmayan ithamlar üzerinden insanlar günlerce göz altında tutulmakta, tutuklanmakta ve açığa alınmaktadır.

Haklı bir mücadelenin gölgelenmemesi için adli ve idari sürecin adaletle yürütülmesi, somut, nesnel, geçerli ve güvenilir veriler üzerine bina edilmesi zaruridir. Bu zaruret bir ihsan değil ADALET'in doğası gereği yapılması gerekendir. Hiçbir ilgisiz, masum insanın mağduriyeti mazur gösterilemez, görmezden gelinemez.

Bu açıdan Özgür Eğitim-Sen olarak verilecek mücadelenin suçsuz, masum insanların mağdur edilmesine vardırılmaması için tekrar uyarıyoruz.Suçluyu ve suçsuzu hakkıyla ayırt etmek ve suçluyu cezalandırırken suçsuzu korumak devletin adil olma sorumluluğunun gereğidir. Aksi taktirdeilgisiz, masum insanların mağdur edilmesi hem verilmesi gereken mücadeleyi sulandıracak ve akamete uğratacak hem de güven ve itibar problemi olan devleti iyice güvenilmez, şaibeli bir pozisyona itecektir.

Bu mücadele bir fırsattır ve milletin canını ortaya koyarak devlete sunduğu bir fırsattır. Bu  fırsatı gerektiği gibi değerlendirmek, suçludan hesap sormak, suçsuzların hakkını hukukunu korumak devletin ve devletin ilgili birimlerinin namuslarına emanet edilmiştir. O yüzden tüm ilgililerin ve yetkililerin bu emanete uygun hareket etmesi Millet'in haklı talebidir ve bilinmelidir ki süreç maşer-i vicdanın takibindedir.


Abdulbaki DEGER

Özgür Eğitim-Sen Genel Başkanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hüseyin - 4 ay önce
Allah Razi olsun bir sendikada cikip delikanlica adaleti, hakki, masumlari savunabildigi icin diger sendikalarinda bu duzeyde ses vermesini arzu ederim
Misafir Avatar
madur insan - 3 ay önce
o kadar masum insanın ahi nolacak...savunmasız ihraç edilmek,hemde hiçbir suçun yokken...nasıl adaletsiz bir ülkede yasiyormusuz meğer.. Allah a havale ettik..
Avatar
Saolun - 4 ay önce
Allah razı olsun sağolun
Ya herkes pişman olup özür diliyo kurtuluyor da biz bu azabı çekiyoruz
Biz suçu ve suçluyu bilmeden bir hata etmişiz nedir bu eziyet
Ya bizi gönüllü askere alın şehit olalım ya da öldürtüryün ansızın
İntihar aklından çıkmıyo ama edemiyorum işte
Lütfen yeter Allah aşkına
Misafir Avatar
Dayanilmiyor - 4 ay önce
Ayni durumdayim. Devlet büyüklerimiz insAllah bir care bulur. Bu feto denen serefsiz yüzünden neler çekildi. Vatanina bagli kisilerin vatan haini olarak gorulmesi dayanılmaz bir durum.
Misafir Avatar
Aldananlardan biri - 4 ay önce
Sayın Koncuk 17-25 değilde aksine 15 Temmuzun baz alınarak milat olarak kabul edilmesi gerektiği hususunu üzerine basa basa ifade etmeliydi. Gercek uyanma icin milat 15 Temmuz olmalı ve yanılanlar aldananlar için son bir fırsat verilmeli demeliydi. 15 Temmuz milat olsun. Sayın site yöneticileri 15 Temmuzun milat olması hususunu ilgili bakanlıklar başbakanlık ve cumhurbaşkanlığına iletebilir misiniz lütfen. Herkesin beklentisi ve arzusu bu yöndedir.
Avatar
Mazlum - 4 ay önce
İşsizlerin bir çoğu memurlar işçiler atilsada yerlerine bizi alsalarda diye bakıyorlar. Acaip acımasız bir hayat
Avatar
Aldananlardan biri - 4 ay önce
Sayın Koncuk 17-25 değilde aksine 15 Temmuzun baz alınarak milat olarak kabul edilmesi gerektiği hususunu üzerine basa basa ifade etmeliydi. Gercek uyanma icin milat 15 Temmuz olmalı ve yanılanlar aldananlar için son bir fırsat verilmeli demeliydi. 15 Temmuz milat olsun. Sayın site yöneticileri 15 Temmuzun milat olması hususunu ilgili bakanlıklar başbakanlık ve cumhurbaşkanlığına iletebilir misiniz lütfen. Herkesin beklentisi ve arzusu bu yöndedir.
Avatar
Akparti sevdalısı - 4 ay önce
Fetöyle mücadelenin ilk ve en önemli Kahramanı Sayın Cumhurbaşkanı'mız Recep Tayyip ERDOĞANDIR Bu mücadeleyi sulandırmaya çalışan ve Siyasi amaçları için temiz insanlara iftiralar armaya çalışanlar herzaman olacaktır.Bunkişiler Fetöyle mücadelenin önemini anlamışlardır.Halkın Davası ve Partisi Ak Partiyi anlamışlardır.Bunlar ancak siyasette rakip gördüklerini yıpratmak ve önlenmekle meşkuller.Kurumlar hassas ve dikkatli olmalı.Sağlam inceleme,belge ve bulgulara göre davranmalı.Vatandaşı Akpartiye karşı kırgın hale getirmemeli.Bu halk Fetöye gereken dersi vermiştir.Liderimiz Erdoğanınasla Fetö ve diğer terör örgütlerine harcatmayız.
Misafir Avatar
Ahmet - 4 ay önce
Yorumunuz güzel olmuş hocam.Arkadaş hatırı için üye olduğum ,başkanın adını dahi bilmediğim sendika yüzünden açığa alındım cehennemi yasıyorum.Dünyayı sırtımda taşıyorum sanki.Biz de bu cok zor günlerde önce Allaha sonra hukuka ve devlet büyüklerimize güveniyoruz.Ben cumhurbaskanımızı çocuklarıma destanlaştırarak anlatıyordum.Evimde fotoğrafı asılı. Yeri geldi ben onun için ailemle tartıştım.Etrafımdaki herkese onu anlattım.Şimdi seçim olsa yine veririm oyumu .yüreğindeki Allah sevgisi ve merhamet duygusu sağduyulu davranmasını sağlayacaktır.Devletimize küsmek yok.
Avatar
vedat - 4 ay önce
özgür eğitim sen örnekler vererek anlatsaydı daha iyi olurdu. mesela aktifsen banka vs.
https://www.facebook.com/ismail.koncuk.77/posts/1170009246394866
Misafir Avatar
Aldananlardan biri - 4 ay önce
Kesinlikle açık ve net örneklerle sendika banka okul v.b. belirtmeliydi. Ve kimi erken uyandı kimi geç. Gec uyananlarda af diliyor ve hatalarını kabul ediyor. Darbeyle ilgi ve alakası olan, özel yazılımlarla darbeyi planlayan ve bilen varsa bunları tespit edip cezalandirmak gerekir.Hayat kabusa döndü. Neler çektiğimizi Allah biliyor. Allah için birileri bizim sesimizi sayın cumhurbaşkanımıza duyurusun.
Avatar
üye olabilirim - 4 ay önce
Aciga alinmamiş bir eğiti bir senli olarak bu sendikayi araştırıp üye olmayı düşünüyorum yalakalıktan bıktım artık.
Avatar
Emrullah - 4 ay önce
beşer zulmeder kader adalet eder , adalet gün gelir tecelli eder , insan acele eder
adalet isimli bir parti milletin yarısının. oyunu alıp ta suçlu , suçsuz ayrımı yapmaksızın zulüm edecek değildir diye hüsnü zan besliyoruz , aksi islama , i̇mana , insanlığa , hak , hukuk ve adalete sığmaz bunun vebalini bu millet de bu milletin meclis'te ki temsilcileri de bu dünyada da ahirette de ödeyemez . umulur ki reis-i cumhur'umuz bu zulme onay vermez . fetö denen musibet yüzünden yüzbinleri aileleri ile milyonları mağdur etmez . ( biraz uzun ettim kelamı vesselam.)