Bugun...


Yönetici Atama Yönetmeliği Yakında
Yöneticilerin bir alt göreve geçişleri engellenmemelidir.

+ -
Eğitim Bir Sen yöneticilerinin Personel Genel Müdürü Sayın Necmettin Yalçın’la görüştükleri ve gündemdeki konularla ilgili bilgi aldıkları basına yansıdı. Bu bilgilerden anlaşılıyor ki Yönetici Atama ve Yer Değiştirme
Yönetmeliğine yavaş yavaş son şekli veriliyor ve yakında nihai haliyle yayınlanacak.

Taslak çıkmadan önce bir konuyu dikkatlere vermek istedim. Daha önce buradan görüşlerimizi birçok kez dile getirdik. Ancak ben dağınıklık olmasın ve dikkatlerden kaçmasın düşüncesiyle bu kez tek bir öneride bulunmak istiyorum.

Artık bilmeyen kalmadı ki il milli eğitim müdür yardımcıları, ilçe milli eğitim müdürleri ve şube müdürleri özlük ve mali haklar konularında çok ciddi mağduriyet yaşamaktadırlar.

İşin daha da can acıtıcı yönü ise; istenildiğinde dev gibi sorunların bile (Sözleşmelilerin kadroya alınması) bir çırpıda çözüldüğü bir dönemde yıllardır dile getirilmesine rağmen bu mağduriyetin giderilmemesidir.

Bunlar zaten yeteri kadar rahatsız ediciyken bir de yönetici atama taslağın 2. Maddesi yöneticilerde yılgınlık meydana getirmiştir. Madde şöyledir:

“2) Eğitim kurumu yöneticiliklerine atanmak isteyenlerin; duyurusu yapılan yöneticiliklere başvuru tarihi itibarıyla fiilen eğitim öğretim hizmetleri sınıfı kadrolarında çalışıyor olmaları şartı aranır.”

Doğrusu basına yansıyan bir hadise bu maddenin amili olmuş diye tahmin ediyoruz. Öğretmen kökenli bir şef kısa süre bu görevi yerine getirdikten sonra müdür yardımcılığına başvurmuş ve adeta hülle yaparak bu göreve mahkeme kararıyla atanmıştı.

Bizim de tasvip etmediğimiz bu hususta başka türlü teknik önlemler alınmalıdır ama böyle bir olaydan dolayı tüm yöneticilerin okul yöneticiliğine dönüşünün önüne geçilmemelidir.

Örneğin okul yöneticiliğine mevcut görevinden bağımsız olarak atanma yeterliliği şartı istenebilir, öğretmenlikte belirli bir süre geçirilme şartı aranabilir vs. Daha önceki yönetmeliklerde: “Öğretmenlikte stajyerliği kalkmış olmak koşuluyla” hükmü vardı. Bu : “Daha önce okul yöneticiliği yapmış olmak koşuluyla” ifadesiyle değiştirilebilir.”

Hasılı bir problem görülmüşse bu bir şekilde çözülür ama yöneticilerin bir alt göreve geçişleri engellenmemelidir.

Dolayısıyla ikinci madde olan:
 
“2) Eğitim kurumu yöneticiliklerine atanmak isteyenlerin; duyurusu yapılan yöneticiliklere başvuru tarihi itibarıyla fiilen eğitim öğretim hizmetleri sınıfı kadrolarında çalışıyor olmaları şartı aranır.” İfadesi taslaktan çıkarılmalıdır.

Küçük il ve ilçelerde “Bir gün görevde yükselip daha iyi yerlerde görev yapacağım.” hayali kurarak yıllarca ve çoğu 10 yıldır çalışan ilçe müdürleri ve şube müdürleri mesleklerine küsmek ve yılgınlığa düşmek sınırındalar.

Bir de okul yöneticiliğine dönüşleri engellenirse küskünlük ve yılgınlığa çaresizlik de eklenecek.

Bekir KARABULUT
YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
 YUKARI